partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

POSTRZELENIE RYBOŁOWA

Udostępnij

Niezwykle smutną wiadomością podzielił się z nami pasjonat i fotograf przyrody Jacek Wieczorek. Przebywając w ostatnią niedzielę 3 września 2017 na terenie tak zwanych Królewskich Łąk koło Kociałkowej Górki wspólnie z innym fotografem przyrody p. Lechem Siejkowskim znaleźli osłabionego, niezdolnego do lotu ptaka.

Dzięki ich pomocy oraz przeprowadzającego akcję ratunkową mieszkańca naszej gminy, ornitologa i myśliwego Bartosza Krąkowskiego rybołów jeszcze tego samego dnia został przewieziony do ośrodka rehabilitacyjnego Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

Dokładniejsze oględziny rybołowa przeprowadzone w stacji przez pana Henryka Mąkę, wskazały, że ptak ma silnie uszkodzony staw łokciowy i prawdopodobnie nigdy nie odzyska sprawności. Wykonane następnego dnia zdjęcie rentgenowskie wykazało obecność w ciele rybołowa śrucin, co potwierdziło że został on postrzelony. Czyn ten wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Rybołów to jeden z najrzadszych gniazdujących w Polsce ściśle chronionych gatunków ptaków szponiastych. Jego krajowa populacja oscyluje wokół zaledwie 30 par ( z czego 5 przebywa na terenie Wielkopolski). Strata każdego, nawet pojedynczego osobnika znacząco ją obniża.
O wydarzeniu została poinformowana Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Policja.

tekst: Marcin Wojcieszak

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.