partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Spark - Iskra Inspiracji

Udostępnij

Wprowadź uważność do swojego życia.

W tym odcinku pochylimy się nad tematem uważności z Agnieszką Pawłowską - inspirującym coachem trenerem i ... wyjątkową autorką książek dla dzieci.

A cóż to takiego uważność?

Uważność, czyli w języku angielskim mindfulness, to zwracanie szczególnej uwagi na to, co dzieje się z nami i wokół nas „tu i teraz”. Uważność pozwala nam na bardziej świadomy odbiór tego, co zachodzi w chwili obecnej - bez oceniania, z życzliwością i ciekawością. Mindfulness uczy zatrzymywania lawiny myśli, rozpoznawania naszych emocji i otwarcia się na doświadczenie. Ta umiejętność pomaga nam zastępować automatyczny, często szkodliwy, sposób reagowania, reakcjami bardziej świadomymi. Uważność jest zerwaniem z nawykowym postrzeganiem wydarzeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz zastąpienie go świadomą odpowiedzią na zmieniające się okoliczności.

Brzmi to dość skomplikowanie, jednak w praktyce, uważność to po prostu:

  • świadomość oddechu,
  • dostrzeganie doznań fizycznych związanych z emocjami,
  • zauważanie myśli przepływających przez umysł,
  • zwracanie uwagi na dźwięki otoczenia,
  • obserwacja tego co dzieje się z ciałem podczas stresu,
  • przyglądanie się myślom pojawiającym się w momentach znudzenia,
  • odczuwanie jak brzuch unosi się i opada podczas oddechu.

Proste, choć wcale nie tak łatwe i wymagające regularnego ćwiczenia.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.