partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu, kobylniccy strażacy zanotowali 8 wyjazdów do działań ratowniczo - gaśniczych.

Jeden wyjazd dotyczył alarmu pożarowego z systemu przeciwpożarowego, zlokalizowanego w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych na terenie Swarzędza. Alarm okazał się alarmem fałszywym i był spowodowany awarią czujki. Piękna słoneczna pogoda oraz znaczący wzrost temperatury przysporzyły kobylnickim strażakom wiele pracy. Wszystkie pozostałe wyjazdy dotyczyły pożarów traw i krzaków, które miały miejsce na terenie Kobylnicy, Katarzynek , Gruszczyna i okolic Uzarzewa.

Dwa najpoważniejsze pożary miały miejsce w sobotę i niedzielę. 7 kwietnia - kilka minut przed godziną 12:00, strażacy z Kobylnicy zostali zadysponowani do pożaru nasypu kolejowego pomiędzy Kobylnicą, a Uzarzewem. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu strażacy potwierdzili pożar, który w wyniku silnego wiatru bardzo szybko się rozprzestrzeniał wzdłuż torów i zaczął przenosić się do pobliskiego lasu. W związku z bardzo dynamiczną sytuacją, kobylniccy strażacy poprosili o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Po dojeździe kolejnych zastępów strażakom udało się opanować pożar i można było rozpocząć dogaszanie pogorzeliska. Działania ratownicze trwały prawie dwie godziny i były prowadzone przez strażaków z Kobylnicy , JRG-3 i OSP Biskupice. Spaleniu uległy trawa i krzaki na  długości około 100 m. Powierzchnia pożaru to 5 000 m 2

Strażakom udało się zatrzymać pożar na granicy lasu. Drugi niebezpieczny pożar miał miejsce w niedzielę. Przed godziną 14:00, kobylniccy strażacy zostali zadysponowani do pożaru poszycia leśnego przy drodze z Uzarzewa do Wierzonki. Strażacy po przybyciu na miejsce przystąpili natychmiast do działań gaśniczych, by jak najszybciej opanować pożar i nie dopuścić go na teren pobliskiego młodnika. Na szczęście ładna pogoda sprawiła, iż drogami leśnymi poruszali się rowerzyści, którzy zauważyli i zgłosili pożar co pozwoliło strażakom szybko go opanować i ugasić. Działania gaśnicze trwały ponad godzinę. Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni około 1 200 m2. Łącznie przez kilka dni ładnej pogody strażacy interweniowali 7 razy a działania ratownicze trwały prawie 7 godzin.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.