partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

We wtorek, 5 czerwca - kilka minut po godz. 15:00, do kobylnickich strażaków wpłynęło zgłoszenie o uszkodzonym gazociągu w Gruszczynie na ul. Miechowskiej.

Po kilku minutach od zgłoszenia dwa zastępy GCBA z Kobylnicy były już w drodze pod wskazany adres. Po przybyciu na miejsce, strażacy potwierdzili uszkodzenie rury średniego ciśnienia przez koparkę, w wyniku czego nastąpił bardzo intensywny wyciek gazu pod ciśnieniem do atmosfery. Pierwsze działania strażaków polegały na rozpoznaniu sytuacji dokonania pomiarów stężeń wybuchowych przy pomocy mierników wielogazowych oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W tym samym czasie zostały zadysponowane kolejne siły i środki straży pożarnej z JRG-3 i JRG-1 , dyżurny operacyjny KM PSP w Poznaniu oraz pogotowie gazowe, energetyczne i policja. Po przeprowadzeniu rozpoznania i przeprowadzeniu pomiarów, które wykazały znaczne stężenia gazu w powietrzu, wyznaczono strefę niebezpieczną w promieniu 50 m od miejsca uszkodzenia. Konieczna okazała się też ewakuacja mieszkańców kilku budynków mieszkalnych, znajdujących się w strefie niebezpiecznej.

O zdarzeniu i ewakuacji mieszkańców powiadomiono Zarządzanie Kryzysowe Gminy Swarzędz.  Podczas prowadzonej ewakuacji, przybyły kolejne zastępy straży pożarnej oraz pogotowie gazowe i energetyczne. Cały teren akcji został wygrodzony i zabezpieczony przez strażaków i policję. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wycieku oraz stałym kontrolowaniu stężeń gazu oraz strefy niebezpiecznej. W pobliskich domach został wyłączony prąd, a przedstawiciele gazowni rozpoczęli działania polegające na zamknięciu dopływu gazu do uszkodzonego odcinka. Na miejsce akcji przybył Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, który zapoznał się z sytuacją i prowadzonymi działaniami.

Po kilku godzinach wyciek gazu zmalał na tyle, że można było usunąć koparkę oraz dokonać drugiego wykopu w celu założenia specjalnego zacisku na rurę, przy pomocy którego ściśnięto rurę w celu całkowitego odcięcia dopływu gazu do uszkodzonego miejsca. Po skutecznym odcięciu dopływu gazu przystąpiono do odkopania uszkodzonej rury oraz jej naprawy. Działania ratownicze trwały ponad 4 godziny. Łącznie ewakuowano 14 osób w tym dwójkę dzieci. Szczęściem w całym zdarzeniu okazał się kierunek wiatru, który pchał chmurę gazu w kierunku pobliskiego pola, a nie w kierunku osiedla budynków mieszkalnych.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.