partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu kobylniccy strażacy zanotowali 9 wyjazdów do działań ratowniczych. Pięć akcji dotyczyło usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych na terenie gminy. Natomiast cztery wyjazdy dotyczyły pożarów.

W czwartek, 5 lipca kobylniccy strażacy zostali wezwani do pożaru trawy i krzaków w miejscowości Karłowice. Po przybyciu na miejsce, strażacy potwierdzili pożar, który trudno było zlokalizować, ponieważ dym unosił się nad polami kukurydzy. Po pewnym czasie strażakom udało się zlokalizować i dotrzeć na miejsce pożaru. Strażacy natychmiast po dotarciu na miejsce rozpoczęli akcje gaśniczą. Spaleniu uległa trawa i krzaki na powierzchni około 1 500 m 2. Akcja trwała ponad godzinę.

 Kolejny groźny pożar miał miejsce w piątek 6 lipca na terenie Gruszczyna, gdzie doszło do pożaru lakierni. Kobylniccy strażacy zostali zaalarmowani kilkanaście minut przed godz. 19:00.

Już po kilku minutach dwa zastępy gaśnicze z Kobylnicy były na miejscu. W przeprowadzonym rozpoznaniu strażacy ustalili, iż pożar jest mocno rozwinięty i objął całkowicie jedno pomieszczenie, ogień wydobywał się na zewnątrz przez otwory okienne i rozprzestrzenia się na kolejne przyległe pomieszczenia w kierunku budynku mieszkalnego. Ponieważ sytuacja pożarowa była bardzo dynamiczna i w pierwszej fazie i trudna do opanowania na miejsce zostały zadysponowane kolejne zastępy strażaków ze Swarzędza, JRG-3, JRG-7, JRG-1 oraz OSP Biskupice i Pobiedziska. W pierwszej kolejności strażacy podali dwa prądy gaśnicze bezpośrednio do wnętrza pomieszczenia objętego pożarem oraz jednego prądu w obronie pozostałych pomieszczeń. Wewnątrz panowała bardzo wysoka temperatura oraz silne zadymienie co znacznie utrudniało prowadzenie działań gaśniczych oraz lokalizacje pożaru. Strażakom przy pomocy kamery termowizyjnej udało się zlokalizować pożar i zatrzymać jego rozprzestrzenianie w drugim pomieszczeniu. Po zlokalizowaniu pożaru i jego ugaszeniu strażacy rozpoczęli oddymianie pozostałych pomieszczeń, ewakuowali na zewnątrz uratowane mienie oraz rozpoczęli prace rozpórkowe połączone z dogaszaniem spalonych pomieszczeń. Działania ratownicze trwały ponad dwie godziny.

7 lipca rano, kilkanaście minut po godz. 10:00, strażacy z Kobylnicy Swarzędza i JRG-3 zostali wezwani do pożaru garażu przy budynku mieszkalnym w Jasiniu . Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów, strażacy zostali cały garaż objęty pożarem. Działania gaśnicze polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się garaż. Całkowitemu spaleniu uległ garaż wraz z wyposażeniem oraz sprzętem ogrodniczym. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę.

W niedzielę, 8 lipca kilka minut po godz. 22:00, strażacy z Kobylnicy i Swarzędza zostali wezwani do pożaru zboża na pniu w miejscowości Katarzynki. Po przybyciu na miejsce strażacy potwierdzili pożar zboża, który w związku z upałami bardzo szybko się rozprzestrzeniał obejmując coraz to większą powierzchnię. Strażacy w pierwszej kolejności rozpoczęli działania gaśnicze od czoła pożaru rozwijając linie gaśnicze w jeszcze nie spalonym zbożu, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Po kilkunastu minutach intensywnych działań gaśniczych pożar udało się opanować i można było rozpocząć jego dogaszanie. Działania gaśnicze trwały ponad godzinę. Spaleniu uległo zborze na powierzchni około 2 500 m . Szybka akcja gaśnicza pozwoliła na uratowanie kolejnych pól przylegających bezpośrednio do miejsca pożaru o powierzchni kilkunastu hektarów.

 

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.