partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

Miniony tydzień oraz początek świąt okazał się bardzo pracowity dla kobylnickich strażaków. Zanotowali 7 wyjazdów do działań ratowniczo-gaśniczych.

      W środę, 17 kwietnia 30 minut po godzinie 16 strażacy z Kobylnicy zostają zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Janikowo. Po dotarciu na miejsce w przeprowadzonym rozpoznaniu strażacy ustalili, iż doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z z samochodów dachował i leżał kilkanaście metrów od miejsca zderzenia. Drugie auto znajdowało się poza jezdnią. Samochodami podróżowali sami kierowcy. Działania ratownicze strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej jednemu z kierowców oraz kierowaniu ruchem. Po przybyciu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego poszkodowany został przekazany ratownikom, którzy go przebadali i zaopatrzeli rany. Poszkodowany nie wymagał przewiezienia do szpitala. Strażacy przy pomocy lin i wyciągarki postawili samochód na koła i zepchnęli go z jezdni. Po uprzątnięciu pozostałości powypadkowych oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych ruch na drodze został przywrócony. Działania ratownicze , które trwały prawie półtorej godziny prowadzili strażacy z Kobylnicy i JRG-3.

      19 kwietnia, kilkanaście minut przed godzina 17 strażacy z Kobylnicy zostali wezwani do pożaru trawy w miejscowości Uzarzewo. Po przybyciu na miejsce strażacy potwierdzili pożar trawy na powierzchni około 400 m . Strażakom udało się szybko opanować i ugasić pożar przy pomocy tłumic oraz jednego prądu wody. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę.

      W Wielką Sobotę, 20 kwietnia strażacy z Kobylnicy gasili trzy pożary. Pierwszy pożar wybuchł  kilkanaście minut po godzinie 8 rano. Strażacy z Kobylnicy zostali wezwani do pożaru lasu w miejscowości Bugaj. Po przybyciu na miejsce okazało się, iż pali się ściółka leśna na powierzchni około 200 m2  . Na szczęście pożar został szybko zauważony i zgłoszony, dzięki czemu nie miał czasu się rozprzestrzenić i został szybko ugaszony. Działania trwały niecałą godzinę. Kolejne wezwanie wpłynęło do kobylnickich strażaków tego samego dnia po godzinie 22. Dotyczyło pożaru lasu w miejscowości Czerwonak. Tym razem pożarem objęte było poszycie leśne na powierzchni ok. 100 m2. Po zakończeniu akcji strażacy z Kobylnicy zostają zadysponowani do pożaru stogu w miejscowości Jerzykowo. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów pożarem objęty był cały stóg ok. 300 balotów. Działania ratownicze strażaków polegały na kontrolowanym spalaniu stogu oraz systematycznemu przegarnianiu przy pomocy bosaków palącej się słomy i jej dogaszaniu. Dodatkowo strażacy działali w obronie pobliskiego stogu, w kierunku którego wiatr przenosił palące się resztki słomy. Działania obronne polegały na polewaniu wodą drugiego stogu. Działania ratownicze trwały całą noc i zostały zakończone kilkanaście minut przed godziną 6 rano.

     Pierwszy dzień świąt to kolejne dwa pożary. Pierwszy pożar miał miejsce w Uzarzewie przy torach kolejowych niedaleko przejazdu kolejowego. Po przybyciu na miejsce strażacy ustalili, iż pali się około 150 m2 trawy na wale kolejowym oraz hałda gałęzi po wycince drzew. Działania ratownicze trwały ponad godzinę. Pożar został ugaszony przy pomocy dwóch prądów wody. Drugie zdarzenie tego dnia dotyczyło pożaru trawy na wale kolejowym pomiędzy Kobylnicą a Uzarzewem. Pożar powstał w rejonie trudno dostępnym, gdzie nie było możliwości dotarcia pojazdami pożarniczymi. Strażacy po dotarciu na miejsce pożaru podjęli działania gaśnicze przy pomocy łopat oraz hydronetek plecakowych. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę.

    Łącznie, kobylniccy strażacy podczas tegorocznego okresu świątecznego spędzili prawie 12 godzin na działaniach ratowniczych, nie licząc czasu, poświęconego na przywróceniu wozów bojowych do kolejnych działań ratowniczych.

 

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.