partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

Przez ostatnie dwa tygodnie kobylniccy strażacy zanotowali 10 wyjazdów do działań ratowniczo-gaśniczych.

     Zaraz po świętach, 23 kwietnia strażacy wyjeżdżali do akcji ratowniczych dwa razy. Pierwsze zdarzenie miało miejsce po godzinie 10 rano i dotyczyło powalonego drzewa na drodze do Kołatki. Działania ratownicze polegały na usunięciu drzewa przy pomocy pilarki i trwały niecałą godzinę. Drugi wyjazd miał miejsce kilka minut przed godziną 20 i dotyczył pożaru lasu w miejscowości Kruszewnia. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali bardzo gwałtownie rozwijający się pożar poszycia leśnego. Pożarowi sprzyjał bardzo siłny wiatr oraz bardzo niska wilgotność. Strażacy natychmiast podjęli działania gaśnicze mające na celu opanowanie i ugaszenie pożaru. Łącznie podano cztery prądy gaśnicze. Po kilkunastu minutach intensywnych działań gaśniczych pożar udało się opanować, a po ponad godzinie całkowicie ugasić. Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni około 3 000 m . Działania gaśnicze prowadzili strażacy z Kobylnicy, Swarzędza, Gowarzewa, JRG-3 i JRG-6.
     W nocy 24 kwietnia, kilkanaście minut po godzinie 1 w nocy kobylniccy strażacy w sile dwóch zastępów zostali zadysponowani do pożaru budynków gospodarczych w miejscowości Koziegłowy. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów ogniem objęty był już garaż oraz budynek gospodarczy. Pożar zagrażał dwóm budynkom mieszkalnym. Pomimo intensywnych działań ratowniczych rozwój pożaru oraz wysoka temperatura doprowadziły do przeniesienia ognia na jeden z budynków mieszkalnych. Strażacy pracowali w bardzo ekstremalnych warunkach pożarowych. Ich działania miały na celu opanować pożar i nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniana się ognia. Po pewnym czasie strażakom udało się opanować pożar. Rozpoczęły się działania mające na celu dogaszenie zarzewi ognia, ewakuacji, wyposzczenia jednego z domów oraz przeprowadzenie prac rozbiórkowych spalonej części dachu w jednym z budynków. Całkowitemu spaleniu uległ garaż, budynek gospodarczy, część dachu i jedno pomieszczenie w jednym z budynków mieszkalnych. Drugi budynek udało się strażakom uratować - uległ on jedynie zadymieniu. Spaleniu uległa część elewacji na budynku. Działania ratownicze trwały prawie cztery godziny i były prowadzone przez strażaków z Kobylnicy, Czerwonaka, JRG-3 i JRG-8.
     Kolejny pożar, do którego zostali zadysponowani kobylniccy strażacy miał miejsce we wtorek, 28 kwietnia przed godziną 22. Dotyczył pożaru stogu w miejscowości Uzarzewo Święcinek. Po dotarciu na miejsce strażacy przystąpili do działań ratowniczych mających na celu uratowanie części stogu, która nie była jeszcze objęta pożarem. Po około godzinie intensywnych działań strażakom udało się uratować około 3/4 stogu. Dalsze działania polegały na dozorowaniu całkowitego wypalenia się części stogu ,której nie dało się uratować oraz dogaszeniu pogorzeliska. Działania ratownicze prowadzone były przez strażaków z Kobylnicy, Swarzędza, Biskupic i JRG-3. Trwały ponad 3 godziny.
    1 maja, przed godzina 21 kobylniccy strażacy zostali zadysponowani do Ośrodka Wspomagania Rodziny mieszczącego się w Kobylnicy przy ul. Poznańskiej. Przyczyną interwencji było załączenie się w budynku alarmu pożarowego. Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy nie potwierdzili pożaru, a przyczyną alarmu była prawdopodobnie awaria systemu. 
    2 maja, kilka minut po północy strażacy z Kobylnicy, Swarzędza i JRG-3 zostali wezwani do zadymienia na jednej z hal produkcyjnych w Swarzędzu przy ul. Rabowickiej. Po przybyciu na miejsce strażacy w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalili, iż doszło do pożaru kurzu w szybie wentylacyjnym. Pożar szybko został ugaszony, a hala oddymiona. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę.   
    3 maja, kilka minut po godzinie 9 rano strażacy z Kobylnicy interweniowali w Gruszczynie przy ul. Na Stoku. W wyniku podgryzienia przez bobry przewróciło się drzewo i zablokowało całkowicie przejazd drogą. Strażacy przy pomocy pilarki usunęli powalone drzewo i przywrócili przejazd. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę.
    6 maja kobylniccy strażacy gasili dwa pożary. Pierwszy miał miejsce kilkanaście minut po godzinie 20. Paliła się trzcina przy jeziorze Swarzędzkim. Działania gaśnicze prowadzone przez strażaków z Kobylnicy, Swarzędza i JRG-3  trwały niecałą godzinę. Spaleniu uległa trzcina na powierzchni około 1 000 m 2  . Drugi pożar tego wieczoru miał miejsce w Gruszczynie na terenie ogródków działkowych. 30 minut przed północą na terenie jednej z działek doszło do pożaru dużego kontenera z odpadami materiałów budowlanych. Działania gaśnicze trwające niecałą godzinę prowadzili strażacy z Kobylnicy i Swarzędza. 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.