partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Jak zorganizować wywóz gruzu w Swarzędzu

Jak zorganizować wywóz gruzu w Swarzędzu
Udostępnij

Swarzędz położony jest około 10 km od centrum Poznania. Bliskość ta sprawia, że część mieszkańców Poznania wybrała Swarzędz jako miejsce zamieszkania, pozostawiając Poznań w obszarze pracy zawodowej. Konsekwencją tego jest wzrost liczby ludności oraz intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego i towarzyszącej mu infrastruktury w Swarzędzu. Przekłada się to na konieczność obsługi inwestycji pod względem porządkowym, obejmującym wywóz odpadów. Jakie możliwości mają inwestorzy?

Zgodnie z przepisami

Każda budowa lub remont generuje odpady, w tym także gruz, którego nie wolno pozbywać się w dowolny sposób. Opłata za wywóz odpadów komunalnych, którą uiszczają wszyscy mieszkańcy, nie obejmuje wywozu i utylizacji odpadów budowlanych. Niedopuszczalne jest zatem pozostawianie gruzu np. w osiedlowym śmietniku, gdyż grożą za to kary finansowe. Nie jest również dozwolone składowanie gruzu na własnej posesji, tak ze względów estetycznych, jak i zagrożenia dla środowiska – odpady budowlane mogą zawierać substancje toksyczne, które mogą przedostać się do gleby.

Zgodnie z prawem, jeżeli podczas prac remontowo-budowlanych powstaje gruz, należy go umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Specjalistyczne firmy, takie jak firma SKIP zajmująca się wywozem i utylizacją odpadów budowlanych w Swarzędzu, posiadają kontenery na gruz i worki typu big bag. SKIP dysponuje również zapleczem, gdzie gruz i inne odpady poddawane są recyklingowi. Zwykle aż 80 proc. gruzu nadaje się do ponownego wykorzystania.

Jak to zorganizować?

Najpierw należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z firmą usługową, zajmującą się wywozem odpadów budowlanych. W rozmowie trzeba podać, o jaką ilość i rodzaj odpadów chodzi, aby pracownik mógł określić kubaturę kontenera, jaki należy dostarczyć. Jeżeli ilość gruzu i innych odpadów jest bardzo duża, wówczas firma może oddelegować pracownika, aby udał się na miejsce i bezpośrednio ocenił, jaki pojemnik będzie odpowiedni.

Firmy usługowe mają również na swoich stronach internetowych formularze zgłoszeniowe. Można taki formularz wypełnić, podając swój adres e-mail oraz numer telefonu, przesłać wprost ze strony i czekać na kontakt. Wycena usługi jest bezpłatna. Dostarczenie pojemnika możliwe jest nawet tego samego dnia, a najpóźniej następnego od złożenia zamówienia.

Zanim nadjedzie kontener

Najważniejsze jest miejsce, gdzie zostanie podstawiony kontener. Może to być miejsce na bezpłatnym parkingu, może też być fragment chodnika. Warto skontaktować się w tej kwestii z Urzędem Gminy. Kontener nie może bowiem utrudniać ruchu, nie może też stać na drodze, oznaczonej jako ewakuacyjna. W wyjątkowych wypadkach (np. brak innego odpowiedniego miejsca, duże ilości odpadów i trudności w ich dostarczeniu do pojemnika) można ustawić kontener w miejscu z założenia do tego nieprzeznaczonym (trawnik, plac zabaw), jednak tylko za zgodą właściciela lub gospodarza terenu. Jest to jednak dość ryzykowne, jeżeli nawierzchnia jest nieutwardzona – istnieje niebezpieczeństwo zapadnięcia się kontenera, dlatego w takiej sytuacji potrzebna jest indywidualna ocena możliwości.

Jeżeli prace remontowe odbywają się w obiekcie na piętrze, wówczas możliwe jest zamówienie tzw. rękawa zsypowego. Mocuje się go np. przy otworze okiennym i w ten sposób unika się uciążliwego noszenia gruzu po schodach.

Jeżeli usługobiorca nie ma możliwości załadunku gruzu do kontenera, może skorzystać z opcji wynajęcia wywrotki z dźwigiem HDS.

Przygotowanie do wywozu

W terminie, w którym kontener ma być podstawiony, najlepiej być w domu. Jeżeli nie jest to możliwe, należy uprzedzić o tym firmę i odpowiednio oznaczyć zarówno dojazd, jak i samo miejsce podstawienia. Na prywatnych posesjach zostawia się otwartą bramę.

Przy umieszczaniu odpadów w kontenerze konieczne jest zwracanie uwagi, aby ich fragmenty nie wystawały ponad brzegi. Dotyczy to również worków big bag, w których nie wolno umieszczać przedmiotów z ostrymi krawędziami, aby nie uszkodziły materiału. Jeżeli elementy gruzu nie mieszczą się w kontenerze, należy je pozostawić obok tak, aby nie opierały się o pojemnik. Worki big bag wystawia się poza teren posesji, przy bramie lub na poboczu drogi.

Rodzaje kontenerów, orientacyjne ceny

Wywóz gruzu w Swarzędzu odbywa się w kontenerach o różnej kubaturze i w workach big bag. Do wynajęcia są kontenery w następujących orientacyjnych cenach:

  • Małe, do wywozu gruzu po skuciu glazury, pieca kaflowego, remoncie małego mieszkania – od 160 do 270 zł

  • Średnie, do remontu średniego mieszkania lub jednego większego pomieszczenia, skucia kilku ścian – od 380 do 440 zł

  • Duże – przeznaczone dla deweloperów, firm remontowych, na budowach – około 540 zł

  • Hakowe – przeznaczone do przewozu dużych elementów, wymagające odpowiedniej przestrzeni do rozładunku – około 1100 zł.

W sytuacji, kiedy ilość gruzu jest większa (np. podczas prac rozbiórkowych), można negocjować bieżący wywóz po niższych stawkach.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.