partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

MASZYNY ROLNICZE, DŹWIĘKIEM I OBRAZEM - ZAPRASZAMY

MASZYNY ROLNICZE, DŹWIĘKIEM I OBRAZEM - ZAPRASZAMY
Udostępnij

Kurtyna w górę przed kolejną odsłoną cyklu: „Otwieramy się dla Państwa Pokazami!” Świat zdobywa się na wiele różnych sposobów: szybkich i szybszych, drogich i droższych lub po prostu banalnych. Można przy tym zatracić sens niespiesznego zwiedzania, wnikliwego odkrywania i autentycznego poznawania. Tego wszystkiego nie utraci weekendowa wyprawa do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie.

Szreniawskie Muzeum zaprasza wszystkich swoich sympatyków na najbliższe wydarzenie sobotnio - niedzielne. Tym razem w roli głównej konie…mechaniczne

Maszyny rolnicze, dźwiękiem i obrazem

25 i 26 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 15.00

..czyli m.in. prezentacja pierwszego i trzeciego w kolejności ciągnika produkowanego w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie.

Ursus C-45

Traktor produkowany w latach 1947–1954. Dokumentacja techniczna powstała na bazie konstrukcji niemieckiego ciągnika Lanz Bulldog. Prototyp oznaczony jako LB-45 zaprezentowano na pochodzie pierwszomajowym w Warszawie w 1947 r. Produkcję seryjną już z oznaczeniem C-45 uruchomiono we wrześniu tamtego roku. 

Ursus C-325

 W roku 1956 w tychże Zakładach przystąpiono do prac nad nowym modelem lekkiego ciągnika rolniczego. W końcu 1959 r. rozpoczęto seryjną produkcję pierwszego modelu napędzanego silnikiem wysokoprężnym, C-325. Był on wyposażony w nowoczesne jak na tamte lata układy: hydraulikę siłową, wał odbioru mocy, dociążenie kół tylnych oraz możliwość zmiany prześwitu i rozstawu kół. Łącznie w latach 1959–1963 fabrykę opuściło 26 282 sztuki.

Widzowie będą mieli okazje zajrzeć pod maskę silnika C-325. 

W programie ponadto:

Prezentacja silnika spalinowego S – 60

Opracowany przez Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego w Andrychowie polski silnik wysokoprężny, czterosuwowy o mocy 11 KM. Produkowany był w latach 50. XX w. a stosowany był głównie jako silnik napędowy maszyn rolniczych: młocarni, prądnic i pras.

Wyświetlanie archiwalnych filmów dokumentalnych z zasobów Muzeum dotyczących w/w obiektów. Filmy pochodzą z lat 50. XX w. i zostały zdygitalizowane. Obejrzymy:

obsługę silnika spalinowego S-60

mała młocarnię

codzienną eksploatację ciągnika Ursus C-325

narzędzia współpracujące z ciągnikiem Ursus C-325

codzienny przegląd ciągnika Ursus, a także…

intrygujący dokument zatytułowany: „Pechowy dzień pana kierownika”. 

Uzupełnieniem pokazów będzie sprzedaż całych bochenków chleba wypieczonych w piecach chlebowych (od godz. 12.00), „wysiłkowy” konkurs dla dorosłych – toczenie opony Ursusa oraz tematyczny quiz rodzinny.

Zapraszamy na nasz pokaz przygotowany w pełnym asortymencie tonów i barw oddających niepowtarzalny klimat historycznych maszyn rolniczych! 

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.