partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Nasze Czytanie - lektury głosem znanych lektorów

Udostępnij

Projekt Nasze Czytanie powstał z inicjatywy założycieli Fundacji Słowo i Kropka, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa. Fundacja posiada własne studio nagrań, w którym tworzy różnego rodzaju audiobooki – lektur szkolnych, bajek, legend, słuchowisk, audycje literatury pięknej. Wszystkie nagrania bezpłatnie udostępniamy na kanale Nasze Czytanie na YT, który 24 marca 2020 roku obchodził swoje 3. urodziny.

Od września 2019 r. realizujemy projekt Nasze Czytanie – Lektury Szkolne. Dlaczego zdecydowaliśmy się na nagrywanie lektur szkolnych ?

W dzisiejszych czasach pełnych bodźców, w dobie cyfryzacji, popularności nagrań audiowizualnych, pędzie życia oraz przeniesieniu całej uwagi młodzieży szkolnej do Internetu oraz social mediów, nagrywanie audiobooków jest świetnym rozwiązaniem.

Tworzymy pełne nagrania lektur szkolnych, które bezpłatnie udostępniamy na naszym kanale Naszeczytanie.pl na You Tube. Zdajemy sobie sprawę, iż w sieci istnieje wiele nagrań. Niemniej jednak staramy się wyróżniać dobrą jakością nagrań pod względem technicznym, sposobie prowadzenia narracji przez lektora czy lektorkę, dostępnością nagrań w jednym miejscu (nasz kanał na YT zajmuje się tylko audiobookami) oraz bezpłatnym dostępem.

Dzięki naszym nagraniom młodzież będzie sięgała i poznawała pełne wersje dzieł z kanonu lektur, a nie z obowiązku zaspokajała swoją wiedzę za pomocą streszczeń, które okrojone pomijają ważne zagadnienia danej historii.

W styczniu 2020 roku zorganizowaliśmy bezprecedensowe wydarzenie – zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych do zdalnego nagrania lektury szkolnej pt. “Doktor Dolittle i jego zwierzęta” Hugh Loftinga. Wybrane osoby nagrały jeden lub dwa rozdziały i wysłały je do nas. Następnie my po ich zmontowaniu udostępniliśmy kompletną playlistę na kanale You Tube. Zgłosiło się ponad 30 osób, z których wybraliśmy 13, w tym lektora Tomasza Knapika i Joannę Kołaczkowską z Kabaretu Hrabi!

Zachęceni styczniowym sukcesem w marcu 2020 roku powtórzyliśmy swoją akcję zdalnego nagrywania audiobooka. Tym razem na warsztat trafiły nie dwie, a trzy lektury szkolne – “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, “Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina i „Lalka” Bolesława Prusa. Ilość zgłoszeń przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, skrzynka mailowa nie wyrabiała z przyjmowaniem wiadomości. Zgłosiło się ponad 100 osób, w tym bardzo dużo zawodowych lektorek i lektorów oraz bardzo zdolnych amatorów. Warto przypomnieć, że akcja ma charakter non profit, a zgłoszenia przyszły od takich osób jak Tomasz Knapik, Anita Maroszek, Janusz Zadura, Joanna Kołaczkowska i Dariusz „Kamol” Kamys (Kabaret Hrabi), Jakub Urlich, Konrad Makowski, Wojciech Masacz, Andrzej Pinkowski czy Małgorzata Kościelniak i wielu innych zawodowców, których głosy znamy z telewizji, radia czy audiobooków.

Uważamy, iż taki sposób nagrywania audiobooków to jednocześnie dobra zabawa dla nas i naszych gości, ale również niepowtarzalna wartość artystyczna. Nagrania powstają bardzo szybko, a różnorodność narracji i interpretacji tekstu oraz oczekiwanie na konkretny głos, angażują słuchaczy niemal nieprzerwanie. Nasz projekt pozwala na unikatowy collage lektorski, gdzie zawodowcy i zdolni amatorzy mogą wspólnie tworzyć coś wyjątkowego. Wierzymy, że taka forma popularyzacji literatury trafi do wielu z Was!.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.