partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Stanowisko Klubu Radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu Koalicja Obywatelska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r.

Stanowisko Klubu Radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu Koalicja Obywatelska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r.
Udostępnij

W artykule przedstawiamy stanowisko Klubu Radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu Koalicja Obywatelska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 22 października 2020 r. orzekł o niekonstytucyjności art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który pozwalał na przerwanie ciąży w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie podzieliło społeczeństwo naszego kraju. Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy polskich miast i miasteczek. Zwłaszcza w sytuacji pandemii, to zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych.

Jako radni Rady Miejskiej w Swarzędzu wyrażamy sprzeciw wobec działań zmierzających do dezorganizacji resztek ładu prawnego obowiązującego w naszym kraju. Nie ma i nie może być naszej zgody wobec próby wyręczania się przez rządzących Trybunałem Konstytucyjnym do stanowienia prawa w sprawach niewygodnych, za które trzeba byłoby ponieść odpowiedzialność polityczną.

Takie działanie zawsze rodzi sprzeciw. Tak stało się i w tym przypadku. Na ulice wyszły tysiące ludzi, którzy nie boją się walczyć o swoje prawa. To nie tylko kobiety, którym próbuje się narzucić sposób postępowania i myślenia, ale także mężczyźni gotowi wspierać swoje żony, partnerki, siostry czy córki. Polki domagają się wolnego wyboru a nie systemowego zakazu. Nie można nakazywać kobietom rodzić nieodwracalnie chorych płodów w sytuacji, gdy państwo nie zapewnia wsparcia w wychowaniu niepełnosprawnych dzieci. Szczególnie ważne i pilne staje się podjęcie efektywnych działań zmierzających do znalezienia skutecznych sposobów udzielenia wsparcia osobom, które już ponoszą w codziennym życiu konsekwencje heroicznej decyzji o przyjściu na świat i wychowaniu chorego dziecka.

Rozumiemy determinację, z jaką Polki i Polacy korzystają ze swoich praw i wolności konstytucyjnych, w tym prawa wolności słowa, czemu dają wyraz w trakcie strajków. Jednocześnie potępiamy wszelkie przejawy agresji oraz dewastacji mienia publicznego.

Apelujemy do władz państwa o podjęcie dialogu, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań, które doprowadzą do powstania sytuacji prawnej, w której wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie skutkował dramatem społeczeństwa i kraju.

Joanna Wojtysiak-Tierling, Agnieszka Zawada-Chmiel,  Anna Baranowska-Graczyk, Przemysław Garsztka, Włodzimierz Buczyński, Wojciech Kmieciak 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.