partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

AKCJE OSP SWARZĘDZ

AKCJE OSP SWARZĘDZ
Udostępnij

W ubiegłych dwóch tygodniach strażacy z OSP Swarzędz na dźwięk syreny reagowali czternaście razy. Interwencje były związane z dwoma kolizjami, monitoringiem przeciwpożarowym, pomocą policji, pomocą pogotowiu, miejscowym zagrożeniem, trzema pożarami śmietników, dwoma plamami z substancji ropopochodnej, dwoma przypadkami pomocy zwierzęciu, pożarem sadzy w kominie.

     Pierwszy wyjazd miał miejsce w dniu 21.12., kiedy to w godzinach porannych syrena wezwała strażaków. O godz. 5:45 jeden zastęp OSP Swarzędz ruszył do pożaru sadzy w kominie na ul. Rabowickiej. Na miejsce przybyły również dwa zastępy strażaków z JRG3 Poznań. Przypominamy przy okazji o konieczności czyszczenia przewodów kominów, ponieważ pożar sadzy w kominie najczęściej jest efektem zaniedbań ze strony właścicieli, którzy przez lata nie czyścili swoich kominów. Działania straży praktycznie zawsze kończą się zakazem używania takiego komina do czasu wykonania przeglądu przez osoby do tego uprawnione, co skutkuje zimnem w domu. Dlatego apelujemy o rozwagę i odpowiedzialne podejście.
     Kolejny wyjazd tego dnia miał miejsce o godzinie 11:20 na ul. Św.
Marcin. Tym razem powodem wyjazdu była sporych rozmiarów plama ropopochodna, która stwarzała duże zagrożenie na łuku drogi oraz przed skrzyżowaniem i przejściem dla pieszych. Działania strażaków polegały na jej neutralizacji za pomocą sorbentu.
     Następnego dnia w godzinach wieczornych swarzędzcy strażacy stawili się na kolejny alarm. Tym razem powodem wezwania był monitoring przeciwpożarowy w jednej z firm w Łowęcinie na ul. Owocowej. Po rozpoznaniu nie stwierdzono zagrożenia. Na miejscu działały również dwa zastępy strażaków z JRG3 Poznań.
     Tego dnia o godz. 21:55 strażacy ruszyli do kolizji w Poznaniu na ul. Transportowej. Okazało się jednak, że była to kolizja samochodu
osobowego z dzikiem. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu czynności z kwalifikowanej pierwszej pomocy ustalono, że w wyniku zdarzenia na szczęście nikt nie ucierpiał. Strażacy wrócili do swojej bazy o godzinie 22:30. Na miejscu działał również jeden zastęp strażaków z JRG3 Poznań.
     Następnego dnia o 16:55 strażacy ruszyli ponownie do usunięcia
zagrożenia jakim była plama ropopochodna na ul. Poznańskiej.
     Po spokojnych świętach i kilku dniach przerwy w dniu 27.12. strażacy ponownie zostali wezwani do kolejnego zdarzenia. Tym razem o 18:50 ruszyli do kolizji dwóch aut osobowych na skrzyżowaniu Polna / Poznańska. W zdarzeniu brały udział 4 osoby. Na szczęście po przeprowadzeniu badania osób uczestniczących w zdarzeniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego okazało się, że nikomu nic się nie stało. Na miejscu działał Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz jeden zastęp strażaków z JRG3.
     W dniu 30.12. o godz. 21:00 dwa zastępy swarzędzkich strażaków ruszyły na os. Dąbrowszczaków. Powodem wezwania był wyczuwalny zapach spalenizny. Po rozpoznaniu na szczęście zagrożenia nie stwierdzono. Z naszego jednak doświadczenia wynika, że pożar mieszkania często zaczyna się od tzw. przypalonej potrawy. Na miejscu działały również dwa zastępy strażaków z JRG3 Poznań.
     Ostatnią akcją w 2020 roku o godz. 14:55 był wyjazd nad Jezioro Swarzędzkie. Powodem wezwania był zaplątany łabędź w żyłkę. Po rozpoznaniu okazało się, że sytuacja nie zagraża zwierzęciu, które po lodzie oddaliło się w głąb jeziora.
     Swarzędzcy strażacy 2020 rok zakończyli 419 wyjazdami do ratowania życia ludzkiego i mienia.
 
     Rok 2021 rozpoczął się już o godz. 0:50 wyjazdem do pożaru śmietnika na ul. Wrzesińskiej. Drugi nocny wyjazd był również do pożaru śmietnika o godz. 2:25. W obu przypadkach udało się pożar szybko opanować. Prawdopodobnie oba pożary były spowodowane wyrzuceniem żarzących się pozostałości po sztucznych ogniach. Zwracamy uwagę, że różne wyrzutnie po ich użyciu muszą ostygnąć, a dopiero potem można je wyrzucić do śmietnika.
     Trzeci wyjazd w dniu 01.01.2021 roku był na osiedle Czwartaków. Tym razem powodem wyzwania była pomoc policji w otwarciu mieszkania. Podczas dojazdu okazało się, że udało się otworzyć mieszkanie i zastęp swarzędzkich strażaków został zawrócony do bazy.
     W dniu 02.01. o 11:20 strażacy ruszyli do kolejnego pożaru śmietnika. Tym razem był to pożar dużego blaszanego kontenera na terenie cmentarza w Gortatowie na ul. Cmentarnej. W przypadku gaszenia tego kontenera zastosowano lancę gaśniczą, która umożliwia wbicie się rozproszonym prądem wody. Używana jest zazwyczaj do pożarów wewnętrznych. Umożliwia to gaszenie przez tylko lekko uchyloną pokrywę. Zwiększa to bezpieczeństwo działających strażaków. Po ugaszeniu kontenera strażacy wrócili o 12:00 do swojej bazy.
     Kolejny wyjazd tego dnia o godz. 13:45 miał miejsce nad Jezioro
Swarzędzkie. Powodem wyjazdu dwóch zastępów swarzędzkich strażaków wraz z łodzią było wezwanie do przymarzniętego zwierzęcia na środku jeziora. Po przybyciu na miejsce i sprawdzeniu jeziora za pomocą lornetek nie znaleziono żadnego przymarzniętego zwierzęcia.
     W dniu 03.01. o 14:30 jeden zastęp ruszył do pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego w transporcie osoby poszkodowanej do karetki na os. Kościuszkowców. Po zniesieniu osoby poszkodowanej o godz. 15:05 strażacy wrócili do swojej bazy.
 
Źródło: OSP Swarzędz

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.