partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Komunikat nr 17 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

Komunikat nr 17 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz
Udostępnij

Według posiadanych danych przez Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, we wtorek, 24 marca, do godz. 14:00 w naszej gminie 69 osób (39 adresów) objętych jest kwarantanną domową. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, nadal rośnie liczba zakażeń w całej Polsce. Dzisiaj w południe odnotowano już blisko 800 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 9 zgonów z tego powodu. Burmistrz postanowił, że z budżetu Gminy Swarzędz przeznaczymy 100 tys. zł na zakup środków ochronnych (maseczki, rękawice i kombinezony ochronne, preparaty dezynfekujące itp.) dla potrzeb lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Szanowni Państwo! Dzisiaj, tj. we wtorek 24 marca wzorem poprzednich dni odbyliśmy video-konferencję w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiam Państwu aktualne informacje dotyczące zagrożenia koronawirusem.

► Według posiadanych przeze mnie danych we wtorek, 24 marca, do godz. 14:00 w naszej gminie 69 osób (39 adresów) objętych jest kwarantanną domową. Dotychczas nie odnotowano na terenie gminy Swarzędz żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.

► Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, nadal rośnie liczba zakażeń w całej Polsce. Dzisiaj w południe odnotowano już blisko 800 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 9 zgonów z tego powodu. Musimy w każdej chwili pamiętać, iż zagrożenie rośnie i jest całkowicie realne dla każdego z nas, a od naszego postępowania zależeć będzie skala tego zagrożenia.

► Po raz kolejny przypominam więc, że osoby poddane kwarantannie bezwzględnie muszą pozostawać w domu i  apeluję do Państwa o odpowiedzialne zachowanie.

► Postanowiłem, że z budżetu Gminy Swarzędz przeznaczymy 100 tys. zł na zakup środków ochronnych (maseczki, rękawice i kombinezony ochronne, preparaty dezynfekujące itp.) dla potrzeb lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Fundusze na ten cel wygospodarowane zostaną dzięki zmniejszeniu wydatków na inne cele, mniej ważne w obecnej sytuacji.

► Szanowni Państwo! Wielu z nas zastanawia się, czy wybory prezydenckie w wyznaczone na 10 maja rzeczywiście powinny się odbyć. Jestem zdania, że powinny zostać przełożone, bowiem wszystko wskazuje na to, że niebezpieczeństwo związane z pandemią koronawirusa nie zniknie do maja.

Niezależnie od scenariuszy rozwoju sytuacji, trudno wyobrazić sobie zapewnienie obywatelom bezpiecznych warunków głosowania. W lokalach wyborczych gromadzi się często jednocześnie kilkadziesiąt osób. W tych okolicznościach ryzyko zarażenia jest realne. Szczególnie starsi wyborcy mogą obawiać się o własne bezpieczeństwo, zaś osoby objęte kwarantanną nie będą mogły głosować w ogóle. Również praca członków komisji wyborczych będzie wiązać się z realnym zagrożeniem ich zdrowia, a nawet życia. To może uniemożliwić skompletowanie komisji wyborczych.

W tej sytuacji, kierując się troską o Państwa bezpieczeństwo, postanowiłem powiadomić komisarza wyborczego, iż nie widzę możliwości bezpiecznego zorganizowania wyborów prezydenckich w gminie Swarzędz w zaplanowanym terminie. Jako burmistrz Swarzędza czuję się zobowiązany do wyraźnego przedstawienia takiego właśnie stanowiska.

► Bardzo Państwa proszę o zapoznanie się z nowymi decyzjami (kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa) ogłoszonymi dziś przez Premiera RP. Znajdą je Państwo w oficjalnych komunikatach władz centralnych - teraz znamy je tylko z doniesień serwisów informacyjnych.

► Zgodnie z moją wczorajszą zapowiedzią na ulice gminy Swarzędz wyjechały pojazdy naszych służb - przez megafony nadawane są komunikaty o aktualnej sytuacji i obowiązujących zaleceniach. Bardzo proszę o poważne potraktowanie treści tych komunikatów.

► Przypominam, że cały czas wszystkich nas obowiązuje rygorystyczna zasada „Zostań w domu" - nie wychodź, jeśli nie musisz, unikaj kontaktów. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajmy zarazem o konieczności częstego, starannego mycia rąk, zasłaniania ust, zachowania co najmniej 2 metrowego dystansu od innych i o wszystkich pozostałych zaleceniach lekarzy i epidemiologów.

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.