partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Komunikat nr 18 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

Komunikat nr 18 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz
Udostępnij

Według posiadanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz danych w środę, 25 marca, do godz. 14:00 w naszej gminie 89 osób (55 adresów) objętych jest kwarantanną domową. Dotychczas nie odnotowano na terenie gminy Swarzędz żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. W związku z obecnym stanem epidemii i wprowadzanymi dla bezpieczeństwa ograniczeniami zapewne wielu mieszkańców, a w szczególności przedsiębiorców w gminie, znalazło się lub w najbliższym czasie może znaleźć się w ciężkim położeniu. Burmistrz przypomina o narzędziach jakimi obecnie dysponuje, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz.

Szanowni Państwo! W środę, 25 marca ponownie odbyliśmy video-konferencję w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiam Państwu aktualne informacje związane z zagrożeniem koronawirusem.

► Według posiadanych przeze mnie danych w środę, 25 marca, do godz. 14:00 w naszej gminie 89 osób (55 adresów) objętych jest kwarantanną domową. Dotychczas nie odnotowano na terenie gminy Swarzędz żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.

► Szanowni Państwo! W związku z obecnym stanem epidemii i wprowadzanymi dla naszego bezpieczeństwa ograniczeniami zapewne wielu mieszkańców, a w szczególności przedsiębiorców w naszej gminie, znalazło się lub w najbliższym czasie może znaleźć się w ciężkim położeniu. Mam tu na myśli przede wszystkim tych, którzy w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu stanu epidemii, zostali zmuszeni do ograniczania w funkcjonowaniu w życiu zawodowym bądź prowadzonej działalności.

Jako Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz chciałbym w tym miejscu przypomnieć o narzędziach jakimi obecnie dysponuję, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz. Jednocześnie zaznaczam, że uruchomienie kolejnych, mam nadzieję, że prostszych rozwiązań, będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu udogodnień przez rząd i Sejm RP.

Oto komplet informacji na ten temat.

► Zgodnie z rozporządzeniem MEN obowiązującym od 25 marca 2020 r. w szkołach ulega zmianie organizacja pracy. Szkoły przechodzą na system pracy zdalnej. Materiały udostępniane są uczniom na stronach internetowych szkół, poprzez e-mail, dzienniki elektroniczne oraz linki do kart pracy. W niektórych placówkach wprowadzono między innymi pracę na platformie Office 365, poprzez którą uczniowie będą mogli odbywać lekcje online. Uczniowie wykluczeni cyfrowo mogą korzystać ze swoich podręczników oraz wydrukowanych przez nauczycieli kart pracy i innych materiałów, które są do odbioru w placówkach. Wychowawcy pozostają w stałym kontakcie z rodzicami i uczniami. W pilnych sprawach można się kontaktować z dyrektorem placówki lub nauczycielem podczas dyżurów. Szczegółowy harmonogram dyżurów na stronach www placówek.

► Bardzo proszę o zapoznanie się z - wprowadzonymi wczoraj przez władze centralne - nowymi zasadami bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Musimy się do nich stosować. Znajdą je Państwo TUTAJ.

► W konsekwencji wskazanych wyżej nowych zasad od dzisiaj w Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej wprowadzić musieliśmy nowe reguły. Liczba miejsc w komunikacji publicznej będzie ograniczona, dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących. Stosowne informacje zostały zamieszczone na pojazdach i prosimy o stosowanie się do nich... Nie jesteśmy w stanie tego sami egzekwować, stąd liczymy na samodyscyplinę pasażerów...

Przypominamy, że ograniczenia w kursowaniu autobusów wprowadziliśmy z kilku powodów:

- profilaktyka antywirusowa,

- malejąca liczba pasażerów ze względu na coraz większą liczbę osób pozostających w domach,

- rosnąca absencja wśród prowadzących pojazdy.

I tego trzeciego powodu nie da się nie uwzględnić. Dlatego w tej sytuacji możemy tylko obsadzić zmiany zaczynając od największych autobusów, przy czym pamiętajmy, że np. autobus przegubowy dysponuje nieco ponad 40 miejscami siedzącymi, podobnie 15-metrowy (trzyosiowy), a autobusy 12-metrowe (np. nasze hybrydy) to jedynie 29 miejsc siedzących.

► Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, restrykcyjne przepisy obejmują pogrzeby. Rozporządzenie wprowadza ograniczenie liczby uczestników do maksimum 5 osób. Do liczby 5 osób nie wlicza się osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Prosimy o dostosowanie się do wytycznych Ministra Zdrowia.

► Wszystkim Państwu przypominam, że do odwołania obowiązuje zasada "Zostańcie w domu"! Nie wychodź, jeśli nie musisz, unikaj kontaktów. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.