partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Komunikat nr 33 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

Komunikat nr 33 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz
Udostępnij

Według porannych danych z czwartku 9 kwietnia na terenie naszej gminy 45 osób (32 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 22 osoby (22 adresy) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz zanotowano dotychczas 2 przypadki zachorowań, o których informowałem w poprzednich komunikatach. Burmistrz postanowił dodatkowo wspomóc swarzędzkich seniorów, przekazując im maseczki ochronne. Dzisiaj w Swarzędzkim Centrum Ratunkowym przekazał do bezpłatnej dystrybucji pierwszą partię 4 tysięcy takich maseczek. Są już rozdawane seniorom przez strażaków, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz Zakładu Komunalnego. W pierwszym etapie będziemy starali się dotrzeć do najbardziej potrzebujących seniorów np. tych schorowanych i przez to szczególnie zagrożonych, a także tych, którzy sami muszą robić zakupy. Zaraz po Wielkanocy odbędzie się kolejny etap dystrybucji maseczek, w sumie ok. 9 tys. sztuk, tak by trafiły do wszystkich swarzędzkich seniorów w wieku 65+. Znajdą je - zapakowane w koperty - w swoich skrzynkach na listy.

Szanowni Państwo! Oto kolejne informacje związane z pandemią koronawirusa, które przekazuję Państwu zaraz po zakończeniu dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Według porannych danych z czwartku 9 kwietnia na terenie naszej gminy 45 osób (32 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 22 osoby (22 adresy) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz zanotowano dotychczas 2 przypadki zachorowań, o których informowałem w poprzednich komunikatach.

► Jak już informowałem przed dwoma dniami postanowiliśmy dodatkowo wspomóc swarzędzkich seniorów, przekazując im maseczki ochronne. Dzisiaj w Swarzędzkim Centrum Ratunkowym przekazałem do bezpłatnej dystrybucji pierwszą partię 4 tysięcy takich maseczek. Są już rozdawane seniorom przez strażaków, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz Zakładu Komunalnego. W pierwszym etapie będziemy starali się dotrzeć do najbardziej potrzebujących seniorów np. tych schorowanych i przez to szczególnie zagrożonych, a także tych, którzy sami muszą robić zakupy. Zaraz po Wielkanocy odbędzie się kolejny etap dystrybucji maseczek, w sumie ok. 9 tys. sztuk, tak by trafiły do wszystkich swarzędzkich seniorów w wieku 65+. Znajdą je - zapakowane w koperty - w swoich skrzynkach na listy.

Są do maseczki tzw. wielokrotnego użytku. Takie maseczki są godną polecenia ochroną, oczywiście przy odpowiednim użytkowaniu. Podkreślam równocześnie, że używanie takich maseczek nie daje pełnej ochrony przed koronawirusem i nie zwalnia z konieczności zachowania wszystkich innych metod ochrony.

Bardzo dziękuję szefom i pracownikom swarzędzkich firm - PIÓREX, CYBINA, BIZZARTO, które podjęły się produkcji maseczek po cenach najniższych z możliwych.

► Niestety, jak podało dziś przed południem Ministerstwo Zdrowia w Polsce mamy już ponad 5340 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 164 osoby. Tylko wczorajszy dzień przyniósł wiadomość o 205 nowych przypadkach zakażenia i o śmierci 30 osób. To najwyższy przyrost ofiar śmiertelnych od początku epidemii.

W serwisach informacyjnych czytamy, że według prognoz polskich firm badawczych szczyt zachorowań z powodu koronawirusa zostanie osiągnięty około 25 kwietnia - wtedy w Polsce ma być zanotowanych ok. 9 tysięcy przypadków - ale tylko przy założeniu, że Polacy nie zaczną masowo przemieszczać się na święta (wówczas liczba zachorowań może być większa). Z kolei amerykański Institute for Health Metrics and Evaluation (uruchomiony ze środków fundacji Billa i Melindy Gatesów) prognozuje szczyt epidemii koronawirusa w Polsce na 21-24 kwietnia, a liczbę ofiar śmiertelnych na 2 tysiące (od 1,2 do 3 tys.).

► Przytaczam te dane, aby ponownie przestrzec Państwa przed wszelkimi lekkomyślnymi zachowaniami. Widzimy, że pandemia przybiera na sile, musimy przestrzegać zaleceń i rygorów sanitarnych. Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia Potraktujmy poważnie apel  ministra zdrowia, by zrezygnować z rodzinnych, świątecznych spotkań. - Takie spotkania mogą doprowadzić do rozprzestrzenia się wirusa, do śmierci - mówi minister Szumowski.

► Przypominam też apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego, żeby na czas epidemii koronawirusa odłożyć ćwiczenia fizyczne i aktywność na dworze, m.in. bieganie, jazdę na rowerze czy rolkach. Z domu można wyjść tylko na krótki spacer, do sklepu, do apteki czy do pracy.

► Jak Państwo wiedza, przed tygodniem, wraz z kilkudziesięcioma innymi burmistrzami oraz wójtami podpisałem apel Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni-Wielkopolska w sprawie przesunięcia lub odwołania egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. Apel ten zdecydowanie wsparli także dyrektorzy swarzędzkich szkół. W tym roku szkolnym egzamin ósmoklasisty zaplanowano od 21 do 23 kwietnia, a pierwszy dzień matur zgodnie z harmonogramem przypada na 4 maja. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wciąż nie wiedzą, czy egzaminy odbędą się w wyznaczonych terminach. Rząd ma dziś przekazać informację dotyczącą dalszych ograniczeń w związku z koronawirusem oraz tego, czy odbędą się egzaminy ósmoklasisty oraz matury. Liczymy na decyzję na zgodną z powszechnymi oczekiwaniami, podkreślając raz jeszcze, że egzaminy w szkołach w czasie pandemii to zły pomysł.

► Proszę Państwa, do odwołania obowiązuje zasada Zostańmy w domach. Wiem, że dla wielu z Państwa jest to trudne, muszę jednak prosić o zrozumienie i zastosowanie się do tej reguły.

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

źródło: swarzedz.pl

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.