partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu strażacy z Kobylnicy zanotowali łącznie 6 wyjazdów. Cztery wyjazdy to działania ratownicze i dwa transporty seniorów do szczepień.

     Dwa zdarzenia miały miejsce w piątek 19 lutego. W nocy kilkanaście minut po godzinie 3 strażacy z Kobylnicy, Swarzędza i JRG-3 zostali zadysponowani do pożaru maszyny pakującej śmieci przy jednej z hal znajdujących się przy ul. Rabowickiej. Po przybyciu na miejsce strażacy w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalili, iż doszło do przegrzania maszyny oraz wycieku gorącego oleju, który był przyczyną zadymienia. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia strażacy przekazali miejsce zdarzenia pracownikom zakładu i wrócili do bazy. Po godzinie 16 kobylniccy strażacy zostali wezwani do pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Grodnickiej na poznańskim Zielińcu. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali rozwinięty pożar budynku a w jednym z okien przebywała starsza osoba, która wymagała natychmiastowej ewakuacji. Strażacy natychmiast przystąpili do działań ratowniczych polegających na ewakuacji osoby poszkodowanej na zewnątrz budynku oraz udzieleniu pomocy przedmedycznej do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego. Jednocześnie rozwinięto cztery linie gaśnicze w celu ugaszenia pożaru, dwie linie po drabinach przystawnych, jedną linię do wnętrza budynku oraz jedną linię z drabiny mechanicznej. Równolegle z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację mienia z pomieszczeń nieobjętych pożarem. Po opanowaniu pożaru rozpoczęto prace rozbiórkowe oraz dogaszanie zarzewi ognia zlokalizowanych przy pomocy kamery termowizyjnej. Działania ratownicze trwały ponad trzy godziny i były prowadzone przez strażaków z Kobylnicy JRG-3 JRG-1 i JRG-7.

     Do kolejnego pożaru budynku strażacy z Kobylnicy zostali wezwani w niedzielę 21 lutego o godzinie 15. Zgłoszenie dotyczyło pożaru budynku kolejowego zlokalizowanego przy trasie kolejowej pomiędzy Kobylnicą a Biskupicami. Dużym utrudnieniem okazało się dotarcie do płonącego budynku z powodu roztopów i faktu, iż jedyny dojazd prowadził przez pola. Ponieważ ostatecznie dojazd od strony Uzarzewa okazał się niemożliwy, pomimo napędów terenowych, strażacy podjęli decyzje o próbie dotarcia od strony miejscowości Bugaj. Po dotarciu możliwie najbliżej kolejnym utrudnieniem była konieczność przeprowadzenia linii gaśniczej przez tory kolejowe. Strażacy musieli wybrać kamienie pomiędzy podkładami kolejowymi pod szynami by przeprowadzić węże pożarnicze. Po uporaniu się z napotkanymi trudnościami strażacy rozpoczęli działania gaśnicze przy użyciu dwóch prądów gaśniczych. Pożarem objęta była klatka schodowa oraz dwa pomieszczenia na dole budynku i na pietrze. Niestety ogień przeniósł się również na dach budynku. Strażakom w końcu udało się opanować pożar i mogli przystąpić do oddymienia pomieszczeń oraz dogaszania zarzewi ognia. Konieczne było również częściowe rozebranie dachu. Działania ratownicze prowadzili strażacy z Kobylnicy, Biskupic i JRG-3. Akcja ratownicza trwała ponad dwie godziny. Budynek okazał się niezamieszkały.

     We wtorek 23 lutego strażacy z Kobylnicy zostali wezwani do zderzenia czterech samochodów na skrzyżowaniu ul. Bałtyckiej i Gnieźnieńskiej. Po dotarciu na miejsce strażacy w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalili, iż doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i dwóch samochodów ciężarowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej dwóm osoba poszkodowanym. Po przybyciu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego osoby poszkodowane zostały przekazane ratownikom, którzy po przebadaniu i opatrzeniu pozostały na miejscu i nie wymagały przewiezienia do szpitala. Działania ratownicze trwały ponad godzinę i były prowadzone przez strażaków z Kobylnicy i JRG-1.

Źródło: OSP Kobylnica

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.