partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu na terenie gminy doszło do dwóch groźnych pożarów.

     30 października, o godzinie 11 strażacy z Kobylicy , Swarzędza, JRG-3 i Gowarzewa zostali zadysponowani do pożaru stodoły w miejscowości Rabowice. Po dotarciu na miejsce, okazało się, że cała stodoła stoi w płomieniach a ogień zaczyna przenosić się na sąsiedni budynek, w którym znajduje się hotel dla zwierząt. Strażacy natychmiast po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania rozpoczęli działania gaśnicze. Rozwinęli dwie linie gaśnicze w obronie przyległego budynku oraz dwie w natarciu na palącą się stodołę. Część działań gaśniczych strażacy prowadzili od wnętrza budynku, stosując przy tym aparaty ochrony górnych dróg oddechowych. Po opanowaniu sytuacji strażacy rozpoczęli działania związane z dogaszaniem spalonej stodoły.  W celu wyeliminowania ewentualnych zarzewi ognia strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzili pomieszczenia oraz poddasze przyległego budynku, na który przeniósł się ogień. Działania ratownicze zakończono po ponad trzech godzinach akcji. Całkowitemu spaleniu uległa stodoła wraz z wyposażeniem. Strażakom udało się obronić  budynek hotelu, w którym spaleniu uległo jedno pomieszczenie wraz z poddaszem.
        Drugi pożar miał miejsce w poniedziałek, 3 grudnia, kilka minut po godzinie 19. Strażacy z Kobylnicy, Swarzędza i JRG-3 zostali wezwani do pożaru dachu na jednej z kamienic przy ul. Zamkowej w Swarzędzu. Po przybyciu na miejsce, strażacy w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalili, iż nad jednym z mieszkań pali się dach. Strażacy ustalili, że mieszkańcy sami się ewakuowali z mieszkań przed przybyciem strażaków. Całe poddasze było silnie zadymione, w dwóch miejscach pojawiały się języki ognia na dachu. Strażacy przystąpili do działań ratowniczych i przy pomocy kamery termowizyjnej podjęli próby zlokalizowania ognia. Zadymienie oraz temperatura bardzo szybko rosły, co świadczyło o rozwoju pożaru. Strażacy ubrani w aparaty oddechowe prowadzili działania w prawie zerowej widoczności. Przy pomocy kamery strażacy ustalili, iż pożar rozwija się na poddaszu oraz w części pomiędzy sufitem mieszkania a pokryciem dachu. Strażacy przystąpili do prac rozbiórkowych w celu dotarcia do źródła ognia. Dodatkowo, strażacy przy pomocy drabiny mechanicznej dostali się na dach w celu wykonania otworów rewizyjnych nad paląca się przestrzenia, oddymienia pomieszczeń oraz odprowadzenia wysokiej temperatury. Pozwoliło to ratownikom pracującym w budynku na skuteczniejsze działania ratownicze. Dodatkowo, rota pracująca na dachu rozpoczęła działania gaśnicze w miejscach, gdzie dach już został przepalony i ogień wydostawał się na zewnątrz budynku. Po ponad godzinie intensywnych działań strażakom udało się opanować ogień dzięki czemu można było przystąpić do dogaszania pożaru oraz prac rozbiórkowych. Przy pomocy kamer termowizyjnych strażacy lokalizowali zarzewia ognia w celu dogaszenia oraz prac rozbiórkowych spalonej konstrukcji dachowej oraz sufitu. Na miejscu działań pojawił się Burmistrz Marian Szkudlarek oraz pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego Gminy Swarzędz. Po zakończeniu działań gaśniczych strażacy zabezpieczyli część spalonego dachu plandekami dostarczonymi przez Zarzadzanie Kryzysowe. Działania ratownicze trwały prawie trzy godziny. Osobami poszkodowanymi, zamieszkującymi kamienice zaopiekowali się pracownicy Zarzadzanie Kryzysowego. Przygotowali dla nich lokale zastępcze na najbliższą noc oraz do czasu oględzin budynku i decyzji co do dalszego ich użytkowania.
 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.