partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Domy na 2022 r. - jak spełnić wymogi zapisane w warunkach technicznych?

Domy na 2022 r. - jak spełnić wymogi zapisane w warunkach technicznych?
Udostępnij

Wybierając projekt domu warto mieć świadomość, że budynek musi spełniać ściśle określone warunki techniczne, które odnoszą się przede wszystkim do energooszczędności. Jakie zatem domy budować w 2022 roku? Jak spełnić wymogi zapisane w warunkach technicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

WT2021 - warunki techniczne dla nowych domów

WT2021 - warunki techniczne dla nowych domów

Warunki techniczne dotyczące budowy domu określają tzw. standardy WT2021. Do czego się odnoszą? Przede wszystkim do energooszczędności, która ma wynikać z faktu, że:

  • zapotrzebowanie domu na energię (Ep) nie może przekraczać 70 kWh/(m²/rok);

  • określone zostały maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla konkretnych elementów konstrukcyjnych.

Zgodnie z normą WT2021 wspomniane wyżej maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła wynoszą:

  • 0,2 W/(m²·K) dla ścian zewnętrznych,

  • 0,3 W/(m²·K) dla podłóg,

  • 0,9 W/(m²·K) dla okien zwykłych

  • 1,1 W/(m²·K) dla okien połaciowych,

  • 0,15 W/(m²·K) dla dachu,

  • 1,3 W/(m²·K) dla drzwi zewnętrznych i bram garażowych.

Jak spełnić wymogi dotyczące energooszczędności?

Jak spełnić wymogi dotyczące energooszczędności?

Warto mieć świadomość, że spełnienie wymogów dotyczących energooszczędności wynika nie tylko z zastosowania odpowiednich materiałów, ale również odpowiedniego wyboru projektu. Czym się kierować? Przede wszystkim warto wiedzieć, że budynki energooszczędne charakteryzują się zwartą bryłą oraz prostą konstrukcją dachu, co pozwala uniknąć tzw. mostków termicznych. Ważne jest również właściwe usytuowanie budynku względem stron świata, a także wyznaczenie odpowiednich stref (dziennej, nocnej i funkcjonalnej). Tego typu projekty domów energooszczędnych można znaleźć na DomoweKlimaty.pl.

 

Czy warto inwestować w energooszczędne rozwiązania?

 Czy warto inwestować w energooszczędne rozwiązania?

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w nowo budowanym domu powinno wynikać nie tylko z konieczności dostosowania do obowiązujących przepisów prawa, ale również chęci zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku w przyszłości. Warto bowiem mieć świadomość, że zakup materiałów o niższym współczynniku przenikalności ciepła, czy wybór energooszczędnego projektu przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to niezwykle istotne w przypadku szybko rosnących cen energii, a także korzystne dla środowiska. Więcej na temat można przeczytać na morizon.pl.

 

Domy bez pozwolenia - tanie w budowie i eksploatacji

Warto również wspomnieć, że od 1 stycznia 2022 roku można w Polsce budować domy bez pozwolenia o powierzchni zabudowy do 70m². Co do zasady mają to być budynki tanie w eksploatacji (projekt musi być zgodny z WT2021) oraz tanie w budowie, co wynika ze stosunkowo niewielkiej powierzchni. Należy jednak mieć świadomość, że pozwala ona komfortowo i wygodnie mieszkać, a także być alternatywą dla małych mieszkań w bloku. Jakie warunki musi spełniać taki budynek? Przede wszystkim może być maksymalnie dwukondygnacyjny oraz budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Warto również pamiętać, że do jego budowy wymagane jest posiadanie działki budowlanej, której powierzchnia nie może być mniejsza niż 500m².

 

Podsumowując należy stwierdzić, że domy budowane w 2022 roku będą przede wszystkim energooszczędne, a co za tym idzie przyjazne środowisku i tanie w eksploatacji. Z pewnością powstanie również wiele budynków, których budowa nie będzie wymagała pozwolenia.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.