partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Jak wybrać idealny dla siebie ciśnieniomierz?

Jak wybrać idealny dla siebie ciśnieniomierz?
Udostępnij

Dobór ciśnieniomierza wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Nie może to dziwić - chodzi w końcu o produkt o charakterze medycznym. Od jego prawidłowego wyboru zależy nierzadko bardzo wiele - także życie danej osoby, bo odpowiednio szybkie zmierzenie ciśnienia i zauważenie, że coś jest nie tak, jak powinno być powoduje szybką reakcję - udanie się do lekarza lub nawet wezwanie karetki pogotowia. Dlatego nie jest to coś, co warto kupić w biegu i bez zastanowienia. Najrozmaitszych urządzeń do mierzenia ciśnienia jest naprawdę wiele i to już od lat - zdobądź wiedzę, by wybrać ten najlepszy dla siebie. Na pewno nie pożałujesz. Będziesz mógł natomiast dużo lepiej zadbać o własne zdrowie, co pomoże Ci w podjęciu odpowiednich kroków i monitorowaniu, czy proces leczenia przebiega tak, jak powinien i czy twój stan zdrowia w związku z tym ulega poprawnie. To bardzo ważne, bo jeśli zauważysz coś, co cię niepokoi, będziesz mógł powiadomić o tym lekarza, który prowadzi twoją chorobę. Razem będziecie mogli się zastanowić jak zmienić to, co cię niepokoi i poprawić twój stan zdrowia. 1. Typy ciśnieniomierzy 2. Wybór właściwego dla siebie ciśnieniomierza 3. Odpowiedni mankiet 4. Sposób zakładania 5. Pamięć urzązenia 6. O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy wybierasz ciśnieniomierz?

1. Typy ciśnieniomierzy
2. Wybór właściwego dla siebie ciśnieniomierza
3. Odpowiedni mankiet
4. Sposób zakładania
5. Pamięć urzązenia
6. O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy wybierasz ciśnieniomierz? 

Różne typy ciśnieniomierzy

Ciśnieniomierz to nie jest jednorodna grupa produktów. Znajdziesz ich naprawdę wiele. Te najbardziej zaawansowane przeznaczone są do użytku przez profesjonalistów, dlatego lepiej pozostawić je w ich rękach, prawdopodobnie samodzielnie i tak nie byłbyś w stanie wiele z tego zrozumieć. Poza tym w warunkach domowych wcale nie potrzebujesz aż tak specjalistycznego sprzętu. Pierwszym typem ciśnieniomierzy, który był używany był ten rtęciowy - dzisiaj już go nigdzie nie kupisz, ale możesz się z nim spotkać w ramach ciekawostki. Był niezwykle precyzyjny w działaniu, biorąc też poprawkę na to, że sposób jego wykonania był naprawdę prosty. Dużo częściej spotkasz się z ciśnieniomierzami sprężynowymi, zwanymi też zegarowymi - to z nich bardzo często korzystają lekarze. Drugim, niezwykle popularnym typem są ciśnieniomierze elektryczne, zwane też automatycznymi. Te z kolei też można spotkać na wyposażeniu lekarzy, jednak są one też absolutnym faworytem, jeśli chodzi o ciśnieniomierz wybierany do domu.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Jak wybrać ciśnieniomierz? To wbrew pozorom wcale nie jest takie proste - nie wystarczy po prostu zdecydować się na ciśnieniomierz elektryczny, czyli ten najbardziej popularny w warunkach domowych. Istnieje jeszcze szereg innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli jednak potrzebny ci dobry, niezawodny ciśnieniomierz, zajrzyj tutaj: https://www.euro.com.pl/cisnieniomierze.bhtml i przejrzyj ofertę. To najlepszy i najszybszy sposób na to, by znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od twoich potrzeb i upodobań. Jakie kryteria jeszcze warto jest wziąć pod uwagę?

Rodzaj mankietu

To bardzo ważne, bo w dużej części to właśnie od niego zależy to, czy uda ci się poprawnie zmierzyć sobie ciśnienie. Źle dobrany mankiet jest częstą przyczyną wszelkich błędów pomiarowych, zawsze miej to na uwadze. Standardowe mankiety przeznaczone są dla osób dorosłych o obwodzie ramienia, który waha się od około dwudziestu do około trzydziestu dwóch centymetrów. Jeśli twój obwód ramienia jest większy, bo masz - na przykład - rozbudowaną muskulaturę, będziesz musiał dokupić szerszy mankiet. Nie lekceważ tego i zawsze dopasuj go do swojego ramienia.

Naramienny czy nadgarstkowy?

To jeden z odwiecznych dylematów. Która z tych dwóch możliwości jest lepsza? Na ogół przyjmuje się, że dużo lepiej jest mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem naramiennym. Jeżeli jednak Twój obwód ramienia na to nie pozwala, z dowolnych przyczyn, a nie chcesz lub nie masz możliwości dokupienia szerszego mankietu, możesz zdecydować się na ten nadgarstkowy. Ten drugi typ bardzo często jest stosowany też w przypadku osób o ograniczonej mobilności, a nawet u pacjentów leżących - dużo łatwiej jest zmierzyć wtedy ciśnienie z nadgarstka, bo zakłada się go łatwiej i szybciej.

Odpowiednie zasilanie

Zasada jest bardzo prosta - z reguły wszystkie modele ciśnieniomierzy nadgarstkowych zasilane są za pomocą baterii. W przypadku ciśnieniomierzy naramiennych możliwe jest zasilanie na baterie, sieciowe - czyli wymagające podłączenia ciśnieniomierza do prądu lub występują obie te możliwości jednocześnie i można z nich korzystać naprzemiennie, zależnie od potrzeb i okoliczności.

Zapisywanie wyników w pamięci

To też ma bardzo duże znaczenie - w ten sposób możesz mieć możliwość zapisywania wyników pomiarów ciśnienia krwi razem z datą, w której pomiar został wykonany, co pozwoli ci mocno usystematyzować wiedzę. Choć nadal warto notować te wyniki w odpowiednim dzienniczku.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Pamiętaj, że nawet najlepszy ciśnieniomierz nie zda się na nic, jeżeli nie będziesz potrafił go prawidłowo obsłużyć i będziesz dokonywał pomiarów w niewłaściwy sposób. Dlatego zawsze zapoznaj się z instrukcją, a w razie wątpliwości nie wahaj się pytać i prosić o pomoc, na przykład lekarza lub farmaceutę.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.