partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Suplementacja dla kobiet w ciąży - czego potrzebują przyszłe mamy?

Suplementacja dla kobiet w ciąży - czego potrzebują przyszłe mamy?
Udostępnij

Ciąża to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety. W tym czasie całkowicie zmienia się zapotrzebowanie na energię, witaminy i minerały. W trosce o zdrowie przyszłej mamy i dziecka należy zadbać o odpowiedni poziom składników odżywczych, których zwyczajna dieta często nie dostarcza. Zobacz, które suplementy zaspokajają potrzeby ciężarnych pań.

Kwas foliowy dla zdrowia maleństwa

Zażywanie suplementów z kwasem foliowym należy rozpocząć już na etapie planowania ciąży. Ten związek zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad układu nerwowego, serca i układu moczowego oraz jest niezbędny do powstawania i rozwoju komórek płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wyodrębniło grupę kobiet, które szczególnie potrzebują folacyny. Są to panie:

  • cierpiące na cukrzycę typu I lub II,
  • po operacjach bariatrycznych,
  • ze wskaźnikiem BMI przekraczającym 30,
  • u których stwierdzono niewydolność nerek lub wątroby,
  • stosujące leki przeciwpadaczkowe,
  • korzystające z używek,
  • zmagające się z chorobami przewodu pokarmowego.

Kobiety należące do tej grupy powinny przyjmować foliany w dobowej dawce 0,8 mg. Zaleca się rozpoczęcie suplementacji na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Najlepsze suplementy z kwasem foliowym można znaleźć w sklepie MyBionic.

Witamina D — wspomaganie rozwoju

Liczba słonecznych dni w Polsce jest stosunkowo niewielka, dlatego mieszkańcy kraju nad Wisłą nadzwyczaj często cierpią na niedobór witaminy D. Nie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży. Warto pamiętać, że ten związek odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Wpływa on na mineralizację kości oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego, immunologicznego i endokrynnego. Zbyt niski poziom witaminy D w ciąży może spowolnić rozwój maleństwa oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób. Brak słonecznego związku powoduje krzywicę oraz astmę u najmłodszych, z kolei matki są narażone na cukrzycę ciążową.

Żelazo — ochrona przed niedokrwistością

Kobiety w ciąży potrzebują więcej żelaza — badania krwi przeprowadzane u ciężarnych często świadczą o niedoborze tego składnika. Jeżeli przyszła mama obserwuje u siebie pierwsze objawy anemii spowodowane niedoborem żelaza, powinna zgłosić się do lekarza lub wykonać morfologię. Zbyt niski poziom żelaza w okresie ciąży prowadzi do:

  • przedwczesnego porodu,
  • zaburzeń czynności skurczowych macicy,
  • zahamowania wzrostu płodu,
  • niedokrwistości syderopenicznej.

Niedobór tego składka odżywczego może mieć niebezpieczne dla zdrowia dziecka konsekwencje, dlatego kobiety w ciąży powinny włączyć do swojej diety m.in. natkę pietruszki, nasiona roślin strączkowych, czerwone mięso, a w razie potrzeby sięgnąć po odpowiednią suplementację.

Suplementacja jodem — zalecana co drugiej przyszłej mamie 

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację jodem w trakcie ciąży. Ten związek reguluje pracę tarczycy, dzięki czemu układy sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy prawidłowo funkcjonują. Zbyt niski poziom jodu może powodować zaburzenia rozwojowe, zwiększać ryzyko poronienia oraz zaburzeń okołoporodowych i spowodować niedosłuch lub głuchotę u malucha. Odpowiednia suplementacja w trakcie ciąży jest obowiązkiem każdej przyszłej matki, ponieważ w tym czasie płód potrzebuje wielu składników odżywczych, które wpłyną na jego zdrowy i prawidłowy rozwój.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.