partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Trening dla mężczyzn w okresie masowym

Trening dla mężczyzn w okresie masowym
Udostępnij

Już teraz zbliża się koniec wakacji dlatego większość mężczyzn uczęszczających na siłownie czy trenujących w domu planują iść w stronę popularnego okresu masowego. Jeśli jesteś osobą, która od lat systematycznie bierze w nim udział, warto przypomnieć sobie wiedzę, a dla młodszych stażem adeptów siłowni dowiedzieć się nowych informacji o suplementacji. W trakcie okresu masowego nie trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej podaży kcal i makroskładników, ale także istotna jest regeneracja, trening, suplementacja.

Jak trenować na masie?

Jeśli chodzi o trening, nie ma tutaj żadnej konkretnej techniki na jego ułożenie, wszystko jest uzależnione od Twoich preferencji i tego co chcesz osiągnąć. Jeśli trenujesz na siłowni jako osoba początkująca najlepiej jest trenować na jednym treningu całe ciało tak zwane FBW, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby ułożyć plan na około 2 miesiące wykorzystując pewną pule ćwiczeń i przy kolejnym planie wprowadzić urozmaicenia, aby Twój trening nie był monotonny. 2 miesiące to nie jest magiczna liczba, ile ma trwać idealny plan, to zależy od Twoich preferencji ale ta rada jest najbardziej uniwersalna, dla osób które nie są weteranami siłowni, to samo tyczy się treningów na salkach do kalisteniki czy crossfit. Stwórz plan tak, aby był dla Ciebie jak najwygodniejszy, żeby nie zniechęcić się do treningów i czerpać z nich pełną przyjemność.

Suplementy

Na rynku jest bardzo dużo wspomagaczy na lepsze wyniki przy budowaniu masy mięśniowej, ale warto wiedzieć, które najbardziej zasługują na uwagę. Suplementy dla mężczyzn są dość obszernym tematem, przy pierwszym zetknięciu w sklepie z odżywkami można się przerazić od dużej ilości produktów, ale nie ma czego się bać.

Białko jest kluczowym składnikiem do budowy naszego ciała. Jest to najpopularniejszy suplement, ponieważ szybko wchłania się przez organizm i dostarcza pełen profil aminokwasów, przy czym efekty będą szybciej widoczne przez dostarczenie większej ilości tego makroskładnika.

Kreatyna jest suplementem, który może zwiększyć Twoją wydajność podczas intensywnych treningów, a także pomóc w retencji wody w mięśniach, co przyczyni się do wzrostu masy mięśniowej.

Kofeina może poprawić wydolność podczas treningu, zwiększając energię i koncentrację. Można ją suplementować w proszku, tabletkach, a także w popularnej kawie.

Beta-alanina jest aminokwasem, który może pomóc w opóźnieniu wystąpienia zmęczenia podczas treningu, co pozwala na dłuższe i bardziej intensywne ćwiczenia.

Witamina D odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mięśni i układu kostnego, co może mieć korzystny wpływ na trening i budowanie masy mięśniowej.

Przed rozpoczęciem stosowania suplementów warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł stwierdzić czy nie ma żadnych przeciwskazań do ich użytku. Wszystkie wyżej wymienione są uniwersalne i dla każdego, choć warto korzystać z nich rozsądnie i według odgórnych zaleceń. 

Jak odpowiednio się odżywiać?

Nie z przypadku mówi się, że 70% naszej pracy rozpoczyna się w kuchni. Nie trening, nie intensywność, ale dieta jest kluczem do idealnej sylwetki, jeśli nie chcesz korzystać z usług dietetyka, warto przejrzeć internet w poszukiwaniach ciekawych przepisów, których jest wiele. W pierwszej kolejności pamiętaj o zdrowym, zbilansowanym odżywianiu, jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne na zerze wynosi na przykład 2700 kcal podnieś o 300kcal i sprawdzaj wyniki na wadze, jeśli po miesiącu waga podniesie się o 0,5kg wiedz, że robisz zdrowe postępy. Natomiast jeśli przytyjemy zbyt dużo na przykład 0.8-1kg, powinniśmy zmniejszyć kalorykę o 100kcal, najważniejsze jest kontrolowanie swoich postępów na wadze.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.