partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Udany początek piłkarskiego Grand Prix w Dopiewie

Udany początek piłkarskiego Grand Prix w Dopiewie
Udostępnij

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie już po raz dwudziesty zorganizował Grand Prix w piłce nożnej ORLIKÓW i ŻAKÓW o puchar Prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Pawła Wojtali, pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego oraz Wójta Gminy Dopiewo dr Pawła Przepióry. Po przerwie spowodowanej pandemią z drużynami z okolicy Dopiewa ponownie mogły się spotkać zespoły nie tylko z Wielkopolski. Do rywalizacji w jubileuszowej edycji GP na I turniej organizatorzy zaprosili młodych adeptów piłki nożnej m.in. ze Zbąszynka (województwo lubuskie), Kościana i Swarzędza, którzy zagrali w kategorii Orlik - rocznik 2011 i młodsi oraz Żak - rocznik 2013 i 2014 - z chwilą ukończenia 7 roku życia. Celem Grand Prix jak zwykle jest nie tylko rywalizacja i zmagania sportowe, ale również integracja dzieci i trenerów z różnych klubów poprzez wspólnie spędzony czas podczas 2 turniejów cyklu. Nie od dziś wiadomo przecież, że m.in. rywalizacja sportowa w okresie panowania Covid-19 ma duże znaczenie w kondycji psychicznej uczestników różnych zawodów.

 

W sobotę 8 stycznia od godz. 9.00 halą sportową GOSiR w Dopiewie zawładnęli Orlicy z 8 drużyn. W wyniku losowania zostały one podzielone na dwie grupy, a wśród losujących był m.in. jeden z najlepszych pomocników Lecha Poznań w latach 1973-80 - Zbigniew „Dłuto” Milewski. 16.04.1978 r. w meczu ze swoim wcześniejszym klubem Zawiszą Bydgoszcz zdobył on najszybszego gola w historii „Kolejorza”, bo już w 30 sekundzie! Obecnie jest on pracownikiem GOSiR w Dopiewie jako animator Orlika 2012 w Skórzewie.

W rozgrywkach grupy A najlepsza okazała się Akademia Piłkarska Reissa Kościan II, druga była Akademia GKS Dopiewo, a kolejne miejsca zajęli Orkan Konarzewo i Korona Zakrzewo. Z kolei grupę B z 3 zwycięstwami wygrał Kościan I przed AP Wilki Dąbrówka, Canarinhos Skórzewo i UKS Lider Swarzędz. Po meczach na tzw. krzyż (1A-2B, 2A-1B), do finału awansowały dwa zespoły właśnie z grupy B, a w meczu o 3 lokatę w turnieju, doszło do rewanżu pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami grupy A, które wcześniej ze sobą zremisowały 0:0. Zanim jednak do tego doszło, rozegrano spotkania o 7 i 5 miejsce w turnieju pomiędzy zespołami, które w rozgrywkach grupowych uplasowały się odpowiednio na 4 i 3 pozycjach. Ostatecznie I turniej XX Grand Prix Orlików o Puchar Prezesa WZPN pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego z kompletem zwycięstw pewnie wygrała drużyna AP REISSA KOŚCIAN I (trener Tomasz Woźniak), która w 5 meczach zdobyła aż 20 goli, tracąc tylko 1! Na kolejnych miejscach uplasowali się: 2. AP WILKI DĄBRÓWKA, 3. AKADEMIA GKS DOPIEWO, 4. AP REISSA KOŚCIAN II, 5. KS ORKAN KONARZEWO, 6. KS CANARINHOS SKÓRZEWO, 7. UKS LIDER SWARZĘDZ, 8. KS KORONA ZAKRZEWO. Najlepszym zawodnikiem został wybrany Marcel Skórzanek (zdobywca 7 bramek dla AP REISSA KOŚCIAN I), a najlepszym bramkarzem uznano Borysa Czyżewskiego z Akademii GKS DOPIEWO. Warto wspomnieć, że w I zawodach GP Orlika wystąpiła 1 dziewczynka (Amelia Tyma z Konarzewa), a najmłodszym zawodnikiem był Eryk Mrówka - też z KS Orkan Konarzewo (rocznik 2013). Arbitrami turnieju byli Michał Głomski i Kacper Hoffmann z Kolegium Sędziów WZPN.

Dzień później w hali GOSiR w podobnej formuje rywalizowało 8 drużyn Żaków. Tym razem losującą była m.in. Daria Kaczmarek – utalentowana zawodniczka I-ligowego Bukowsko-Dopiewskiego Klubu Piłki Ręcznej (zdaniem wielu najlepiej rzucająca z 9 metra w tej drużynie). Po rozegraniu 12 dziesięciominutowych meczów grupowych, które sędziowali Michał Głomski i Maciej Rędzio, do półfinału z grupy A awansowało Canarinhos Skórzewo II i Orkan Konarzewo, wyprzedzając AP Wilki Dąbrówka i AP Reissa Kościan II, natomiast grupę B wygrała Zbąszynecka Akademia Piłkarska, przed Kościanem I, Akademią GKS Dopiewo i Canarinhos I. Okazała się, że grupa ta była mocniejsza, bo wszystkie zespoły w niej grające, w kolejnych spotkaniach okazały się lepsze od tych z grupy A. W meczu o 3 miejsce w turnieju ORKAN KONARZEWO wziął rewanż za porażkę grupową 0:2 z CANARINHOS SKÓRZEWO II. Po bezbramkowym remisie w regulaminowym czasie gry, okazał on się lepszy w serii 3 rzutów karnych, wygrywając 1:0, dzięki czemu drużyna z Konarzewa okazała się najlepszą z Gminy Dopiewo. Także w meczu finałowym do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były „karne”. Po remisie 2:2, lepiej wykonała je drużyna AP REISSA KOŚCIAN I, wygrywając ze ZAP ZBĄSZYNEK 1:0. Tym samym podopieczni T. Woźniaka i S. Flisa zrewanżowali się zespołowi z woj. lubuskiego za porażkę grupową 0:1! Kolejne miejsca w I turnieju XX Grand Prix Żaków o Puchar Prezesa WZPN pod honorowym patronatem Wójta Gminy Dopiewo zajęli: 5. AKADEMIA GKS DOPIEWO, 6. AP WILKI DĄBRÓWKA, 7. KS CANARINHOS SKÓRZEWO I, 8. AP REISSA KOŚCIAN II. Najlepszym zawodnikiem imprezy został wybrany Patryk Grys (zdobywca 6 goli dla AP Reissa Kościan I), a bramkarzem - Wojciech Miśkiewicz (ZAP Zbąszynek). Najmłodszym zawodnikiem, który strzelił bramkę był Dominik Matuszak z Kościana II (rocznik 2015), gola zdobyła też jedna z dwóch dziewczynek występujących w turnieju – Amelia Tyma z Konarzewa (r. 2011), oprócz niej na liście uczestników zawodów była 7-letnia Aneta Suchocka z Kościana I.

W ramach wpisowego zawodnicy i trenerzy podczas każdego turnieju mieli zapewnione wyżywienie i zimne napoje. Mecze finałowe z kolei odbywały się przy godnej oprawie – zawodnicy wyczytywani przez spikera wybiegali na płytę boiska przy iluminacjach świetlnych i hymnie Ligi Mistrzów. Pierwsze 3 drużyny z danej kategorii otrzymały puchary, oryginalne dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, które wręczali Wójt Gminy Dopiewo dr Paweł Przepióra (patron honorowy GP w kat. ŻAK) i dyrektor GOSiR w Dopiewie Marcin Napierała. Kapitanowie pozostałych zespołów odebrali natomiast pamiątkowe dyplomy. Były też statuetki i nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników oraz upominki dla wszystkich trenerów, którzy gratulowali dobrej organizacji I turniejów GP o puchar Prezesa WZPN w kat. Orlik i Żak.

Kolejne, niestety także bez obecności widzów, odbędą się 12 i 13 lutego – mamy nadzieję, że emocji ponownie nie zabraknie, tym bardziej, że zgłosiło się do nich aż po 10 zespołów w każdej kategorii. Wyniki i zdjęcia ze styczniowych turniejów XX Jubileuszowego Grand Prix w piłce nożnej Orlików i Żaków znaleźć można na stronie www.gosir.dopiewo.pl.

 

Opracował : Mariusz Frąckowiak (GOSiR w Dopiewie)

 

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.