ZWIERZĘTA LEŚNE W PRZESĄDACH I ZABOBONACH W KULTURZE LUDOWEJ - ZAPROSZENIE
Zapraszamy na wystawę czasową w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie: "Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej". Czas trwania: 28 lipca - 31 października 2020r.
Świat ludowych wierzeń, przesądów i zabobonów jest już dziś trudny do odtworzenia. Możemy głównie polegać na przekazach XIX i XX wiecznych badaczy. Przesądy i zabobony wraz z rozwojem nauki zanikają, większość z nas uważa się za racjonalnie myślących, nowoczesnych ludzi. Jednak z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej z roku 2011 wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków w dalszym ciągu w nie wierzy.
Wciąż zdajemy się na przynoszące szczęście królicze łapki, próbujemy obronić się przed „okukaniem” przez kukułkę. Wystarczy, że przez drogę przebiegnie nam czarny kot, a już zatrzymujemy się skonsternowani. Temat wystawy, choć mogłoby się wydawać powiązany jest ze światem, którego już nie ma, o dziwo, wciąż funkcjonuje w naszej kulturze. Dlaczego tak się dzieje..?, czy jest to tylko statystyka, według której określona część społeczeństwa ma predyspozycje do tłumaczenia pewnych zjawisk posiłkując się zabobonami i przesądami, czy jest to nasze doświadczenie życiowe, właściwości naszego mózgu, a może zwierzęta rzeczywiście mają cudowne moce, a my staliśmy się ignorantami, przestaliśmy reagować na ich sygnały. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu.
Zwierzęta leśne obok gospodarskich zajmowały w kulturze ludowej szczególe miejsce, z jednej strony traktowano je jako istoty doskonalsze od siebie będące pod opieką bogów, przyrody, przynoszące dobry omen, pomoc i pomyślność w życiu codziennym. Z drugiej strony przypisywano im kontakt z zaświatami, napawały ludzi przerażeniem, traktowano jako zapowiedź nadchodzących kataklizmów, nieszczęścia, śmierci.
Celem wystawy jest ukazanie wyjątkowości i bogactwa polskiej kultury ludowej, wzbudzenie zainteresowania dawnym systemem wierzeń, zabobonami, przesądami ludowymi i rolą jaką odgrywały w nim zwierzęta leśne.
Chcielibyśmy przybliżyć szerszej publiczności, zarówno dzieciom jak i dorosłym tematykę związaną ze zwierzętami leśnymi, zachowaniami, zdolnościami, ich znaczeniem dla ludzi i środowiska, a także przedstawić cały zestaw wierzeń, przesądów, zabobonów związanych z tymi zwierzętami, które niegdyś były tak popularne w kulturze ludowej a których pozostałości możemy obserwować po dzień dzisiejszy. Zamierzeniem wystawy jest wypełnienie luki w ofercie muzeum, wraz z wystawą w placówce pojawi się "więcej człowieka" i "magicznej mocy zwierząt".