partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

NIE ŻYJE DRUH HIERONIM SĘKOWSKI

Udostępnij

6 kwietnia zmarł druh Hieronim Sękowski – najbardziej zasłużony strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy. W służbie dla pożarnictwa poświęcił swoje 59 lat życia. Straż pożarna była całym jego życiem. Druh Hieronim Sękowski był szanowany i lubiany przez kolegów ochotników. To on wychował i wyszkolił kilka pokoleń kobylnickich strażaków. Druh Hieronim Sękowski odszedł w wieku 85 lat.

   Swoją służbę rozpoczął w jednostce OSP Biskupice. Po przeprowadzce do Kobylnicy wstąpił w szeregi kobylnickiej jednostki. W służbie dla pożarnictwa poświęcił swoje 59 lat życia. Straż pożarna była całym jego życiem, potrafił niejednokrotnie całymi dniami po pracy oraz w czasie wolnym przesiadywać w remizie, konserwując i naprawiając sprzęt pożarniczy. To dzięki niemu sprzęt ratowniczy i samochody były zawsze sprawne i gotowe do akcji.  Brał czynny udział w modernizacjach i rozbudowach remizy. To dzięki staraniom druha Hieronima w 1979 roku doszło do przekazania kolejnego samochodu gaśniczego - Star 25 do jednostki.

    W latach 1989 - 1997 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy przeżywała ogromny kryzys. Głównie dzięki staraniom druha Hieronima przetrwała zmiany organizacyjne naszego Państwa. Przez te lata druh Hieronim był jednym z nielicznych ochotników, którzy konsekwentnie przybiegali na dźwięk syreny. Nie pozwolił na zamknięcie jednostki i sprzedaż remizy, a swoim zaraźliwym zaangażowaniem zachęcał i mobilizował nowych członków.

    W 1997 roku, wraz z grupą młodych ochotników, doprowadził do powołania nowego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy. Dało to możliwość dynamicznego rozwoju jednostki. To on wychował i wyszkolił kilka pokoleń kobylnickich strażaków, którzy po dzień dzisiejszy niosą pomoc potrzebującym.

    Nawet w czasie gdy wiek i zdrowie nie pozwalały mu na udział w działaniach ratowniczych, zawsze gdy słyszał dźwięk syreny, dzwonił lub przychodził do remizy, by dowiedzieć się co się działo. Jednym z ostatnich Jego życzeń było przywiezienie z remizy wody do picia, którą strażacy mają na samochodach i piją podczas akcji.

   Za swoją ciężką pracę został wielokrotnie wyróżniony:

-        Odznaka Strażak Wzorowy – 1970r.

-        Medal Brązowy Za Zasługi dla Pożarnictwa – 1981 r.

-        Medal Srebrny Za Zasługi dla Pożarnictwa – 1986 r.

-        Medal Złoty Za Zasługi dla Pożarnictwa – 2001 r.

      --   Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza – 2007 r.

 

-        Tytuł honorowy SEMPER VIGILANT – 2012 r.

-        drugie miejsce w konkursie Strażak Roku Powiatu Poznańskiego – 2014 r.

 Źródło: OSP Kobylnica

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.