partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

SWARZĘDZ DLA UKRAINY

Udostępnij

Swarzędz dla Ukrainy - komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

Dzisiaj (poniedziałek, 28.02.2022) w Swarzędzu odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oto kolejne ustalenia:

► Postanowiłem uruchomić gminną rezerwę finansową z przeznaczeniem na zarządzanie kryzysowe.

► Podjąłem decyzję, że od 1 do 31 marca br. z opłat za korzystanie z usług Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej zwolnieni zostaną wszyscy obywatele Ukrainy na podstawie ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

► Cały czas działa swarzędzki „bank ofert pomocy". Bardzo Państwa prosimy, aby na adres e-mail: pomoc.ukraina@swarzedz.pl zgłaszać wszystkie oferty pomocy - materialnej, organizacyjnej, dotyczącej ew. zakwaterowania, transportu etc. Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 500 250 998.

► Jeżeli ktoś z Państwa potrzebuje pomocy w znalezieniu zakwaterowania dla obywateli Ukrainy - prosimy zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu, dzwoniąc pod nr telefonu 512 025 820.

► Do Państwa dyspozycji jest specjalny nr konta, na które wpłacać można pomoc pieniężną:

Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu

konto nr 16 1090 1450 0000 0001 2301 5561

z dopiskiem „UKRAINA".

Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!

► Uruchomiliśmy publiczną zbiórkę dla Ukrainy. W godz. 9:00 - 18:00 przekazywane przez Państwa dary przyjmują druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu (ul. Dworcowa 24 ) i Kobylnicy (ul. Poznańska 4 ). Bardzo prosimy o przekazywanie darów, ale wyłącznie tych, które są aktualnie potrzebne. W tej chwili  nie zbieramy już odzieży. Gorąco apelujemy do wszystkich organizatorów spontanicznych zbiórek (w sołectwach, szkołach, organizacjach pozarządowych etc.) o przekazywanie wyłącznie najpotrzebniejszych produktów, wyszczególnionych poniżej.

Oto, co jest teraz najbardziej potrzebne:

- środki opatrunkowe,

- podstawowe leki przeciwbólowe,

- żywność długoterminowa (preferowane konserwy i słoiki, czekolada, batony),

- woda butelkowana,

- żywność dla dzieci (słoiczki, soczki),

- nowe, małe zabawki (np. pluszaki, samochodziki),

- środki higieniczne i higieny osobistej (z wyłączeniem papieru toaletowego, papierowych ręczników, pieluch - gdyż w tej chwili mamy ich bardzo dużo),

- baterie, zapałki, świeczki, latarki,

- koce termiczne, nowe ręczniki,

- karimaty, nowe koce i śpiwory.

Bardzo dziękuję wszystkim swarzędzanom za okazaną ofiarność. Miło mi poinformować, że równie chętnie do pomocy włączają się nasi lokalni przedsiębiorcy - dla przykładu ZM Bystry z darem 400 termosów czy R Twining and Company Sp. z o.o. z dziecięcioma paletami herbat.

► Wczoraj na granicę z Ukrainą dojechał transport z Państwa darami. Jeszcze dziś ze Swarzędza wyjedzie 5 busów z żywnością, lekami i środkami higieny.

► Przypominamy, że:

- Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 roku przebywa legalnie na terytorium Polski i jest pod opieką państwa.

- Jeżeli wjechał na podstawie ważnego paszportu, który został odnotowany przez Straż Graniczną pozostaje pod opieką Państwa Polskiego tj. ma prawo do uzyskania pomocy w zakwaterowaniu (wraz z wyżywieniem, pomocą medyczną i socjalną).

- Aby z tej pomocy skorzystać obywatele Ukrainy muszą skierować się  do specjalnie utworzonego punktu informacyjnego lub recepcyjnego. Obecnie w Poznaniu na terenie Dworca Głównego działa Punkt Informacyjny, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje. Punkt działa w godzinach od 8.00 do 22.00.

- Od poniedziałku 28.02.2022 r. uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77 dostępna w godzinach 8.00-20.00.

- Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie: www.migrant.poznan.uw.gov.pl

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

 

/źródło:swarzed.pl/

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.