partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Wiekopomna lokomobila HIPOLINA znowu w akcji!

Wiekopomna lokomobila HIPOLINA znowu w akcji!
Udostępnij

W ramach Poznań Moto Fest, który odbędzie się w dniach 19-20 czerwca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie swój udział w wydarzeniu wykreuje widowiskową i dynamiczną prezentacją w pełnym rozruchu Lokomobili samobieżnej H. Cegielski z 1919 r. czyli legendarnej Hipoliny.

Kilka słów wprowadzających w arkana. Nasza bohaterka pokazów - Samobieżna lokomobila parowa przystosowana była do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. Wyprodukowana została w zakładach H. Cegielskiego w 1919 r. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski. Unikalna „anatomia” urządzenia składa się z czterokołowego podwozia, kotła parowego płomieniówkowego z przegrzewaczem pary wykonanego do uzyskania ciśnienia 13 atm., wiszącego paleniska skrzynkowego. Jest dwucylindrowa. Jej bliźniacza wersja to maszyna parowa o mocy 35-40KM przy 320 obr/min. Lokomotywa drogowa posiadała dwie prędkości jazdy 3,4 lub 10,2 km/h i mogła ciągnąć ładunki do 60 ton. Układ kierowniczy skręca całą oś przednią, hamulec parowy i taśmowy na główne koło zębate. Lokomobila zużywała dziennie ok. 500 kg węgla i 3000 l wody. Masa lokomobili oscylowała wokół. 9500 kg. W 2006 roku słynna szreniawska lokomobila została poddana pełnej rewaloryzacji i przywróceniu pierwotnej sprawności technicznej. Było to pierwsze na tak wielka skalę przedsięwzięcie realizowane w Polsce. Teraz nasza perła w koronie objawi się z całą mocą także na MTP. To gratka dla wszystkich miłośników obezwładniającej potęgi starych machin. Zapraszamy!

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.