partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WYJAZDY OSP SWARZĘDZ

WYJAZDY OSP SWARZĘDZ
Udostępnij

Bilans minionego tygodnia to 13 akcji.

Interwencje w skrócie:
 
22.01.2024 - ul. Średzka - pożar sadzy w kominie - nie stwierdzono zagrożenia (akcja nr 44)
22.01.2024 - Jasin, ul. Rabowicka - uruchomiony system ppoż. - nie stwierdzono zagrożenia (akcja nr 45)
23.01.2024 - ul. Gruszczyńska - zalana piwnica (akcja nr 46)
23.01.2024 - os. Dąbrowszczaków - pożar wiaty śmietnikowej - nie stwierdzono zagrożenia (akcja nr 47)
24.01.2024 - ul. Sikorskiego - pomoc Policji w otwarciu mieszkania (akcja nr 48)
25.01.2024 - ul. Dworcowa - udzielenie pomocy mężczyźnie z urazem kończyny górnej do czasu przybycia Zespołu Pogotowia Ratunkowego (akcja nr 49)
25.01.2024 - Rabowice, ul. Komandoria - zalana droga - nie podjęto działań (akcja nr 50)
26.01.2024 - Rabowice, ul. Komandoria - zalana droga - nie podjęto działań (akcja nr 51)
26.01.2024 - os. Czwartaków - pożar mieszkania (akcja nr 52)
27.01.2024 - Gruszczyn, ul. Leśna - drzewo przewrócone na linie energetyczne (akcja nr 53)
27.01.2024 - os. Dąbrowszczaków - przewrócone drzewo (akcja nr 54)
27.01.2024 - Jasin, ul. Poznańska/DK nr 92 - kolizja z udziałem czterech aut osobowych (akcja nr 55)
27.01.2024 - Paczkowo, ul. Sokolnicka - pożar drzewa przy drodze (akcja nr 56)
 
 
 
Szczegółowe opisy wybranych interwencji:
 
26.01.2024 - os. Czwartaków - pożar mieszkania (akcja nr 52)
26 stycznia chwilę przed godziną 12.00 strażacy z jednostek OSP Swarzędz, OSP Kobylnica oraz JRG-3 zostali zadysponowani na os. Czwartaków, gdzie w jednym z mieszkań na czwartym piętrze doszło do groźnego pożaru. W momencie, w którym wspomniane jednostki otrzymywały dopiero informacje o pożarze, jeden ze strażaków z jednostki OSP Swarzędz widząc adres zgłoszenia postanowił bez chwili zawahania udać się bezpośrednio na miejsce, ponieważ jak się okazało druh Krzysztof mieszkał bardzo blisko miejsca zdarzenia. Widząc powagę sytuacji i biorąc pod uwagę czas dojazdu najbliższych jednostek straży pożarnej postanowił działać. Wszedł więc do zadymionego mieszkania, gdzie jak się później okazało znajdowały się dwie osoby. Druh Krzysztof przy pomocy dwóch innych mężczyzn ewakuowali w miejsce bezpieczne jedną z lokatorek. Niestety nie byli już w stanie wejść ponownie do środka z powodu narastającego zadymienia. Na szczęście pierwsze zastępy straży pożarnej pojawiły się w możliwie najszybszym czasie. Strażacy ubrani w aparaty z powietrzem weszli do środka i wydostali z niego drugą osobę. Obie przytomne kobiety zostały przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego, które następnie zabrały poszkodowane do szpitala. W tym czasie strażacy dogaszali pożar, który niestety zdążył wyrządzić duże zniszczenia w mieszkaniu. Działania strażaków zostały zakończone po 90 minutach. Na miejscu pracował też patrol Policji oraz Pogotowie Energetyczne. Po raz kolejny należy jednak zaznaczyć, że gdyby nie bohaterska postawa strażaka miejscowej jednostki OSP Swarzędz druha Krzysztofa oraz dwóch mieszkańców bloku, sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie. Cała trójka mężczyzn zasługuje na najwyższe pochwały, ponieważ narażając swoje zdrowie i życie bez wahania podjęli działania, żeby ratować drugą osobę.
 
 
27.01.2024 - Gruszczyn, ul. Leśna - drzewo przewrócone na linie energetyczne (akcja nr 53)
Dwa zastępy straży pożarnej zostały zadysponowane 27 stycznia do Gruszczyna na ul. Leśną, gdzie powalone drzewo spadło na linie energetyczne, jednocześnie blokując całkowicie drogę. Na miejsce wezwano również Pogotowie Energetyczne, które zabezpieczyło zerwane linie. Dopiero wtedy strażacy mogli bezpiecznie przystąpić do działań, które polegały na pocięciu przy użyciu pilarek spalinowych przewróconego drzewa. Pocięte na mniejsze kawałki drzewo zostało uprzątnięte z drogi, co spowodowało odblokowanie drogi. Działania strażaków trwały 90 minut.
 
 
27.01.2024 - os. Dąbrowszczaków - przewrócone drzewo (akcja nr 54)
27 stycznia jeden zastęp straży pożarnej z jednostki OSP Swarzędz został zadysponowany po godzinie 9.00 na os. Dąbrowszczaków, gdzie mocno wiejące w ostatnich dniach wiatry spowodowały naruszenie systemów korzeniowych u dwóch drzew, co skutkowało tym, że jedno drzewo przewróciło się, natomiast kolejne niebezpiecznie pochyliło się na chodnik, co niewątpliwie stwarzało zagrożenie dla osób przechodzących chodnikiem. Wezwani na miejsce strażacy zabezpieczyli teren i przystąpili do działań. Podjęta została decyzja o wycięciu drzewa w celu wyeliminowania powstałego zagrożenia. Przy użyciu pilarek spalinowych strażacy wykonali zadanie. Działania zakończono po 40 minutach.
 
 
27.01.2024 - Jasin, ul. Poznańska/DK nr 92 - kolizja z udziałem czterech aut osobowych (akcja nr 55)
Do groźnej kolizji z udziałem czterech aut osobowych doszło 27 stycznia po godzinie 15.00 w Jasiniu na ul. Poznańskiej/DK nr 92. W rejon działań natychmiast zostały skierowane cztery zastępy straży pożarnej z jednostek OSP Swarzędz oraz JRG-3. Wysłany został także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale ostatecznie po szybkim rozpoznaniu sytuacji przez strażaków nie stwierdzono osób poszkodowanych, w związku z czym załoga LPR anulowała swoje podejście do lądowania. Na miejscu pozostał za to Zespół Ratownictwa Medycznego w sile jednej karetki. Działania strażaków trwały 55 minut i polegały m.in. na zabezpieczeniu miejscu zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. Wezwano także patrol Policji, który prowadził czynności wyjaśniające przyczyny powstania kolizji. Na czas prowadzenia działań wystąpiły spore utrudnienia w ruchu drogowym.
 
Źródło: OPS Swarzędz

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.