partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WYJAZDY OSP SWARZĘDZ

WYJAZDY OSP SWARZĘDZ
Udostępnij

Bilans minionego tygodnia to 10 akcji.

nterwencje w skrócie:
 
03.06.2024 - ul. Warszawska - mężczyzna zasłabł przy aucie/NZK - Resuscytacja Krążeniowo - Oddechowa (akcja nr 214)
04.06.2024 - ul. Dworcowa - usunięcie obrączki ze spuchniętego palca (akcja nr 215)
05.06.2024 - ul. Poznańska - uruchomienie systemu ppoż. - nie stwierdzono zagrożenia (akcja nr 216)
05.06.2024 - ul. Dworcowa  - udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie po upadku na hulajnodze (akcja nr 217)
05.06.2024 - os. Kościuszkowców - pożar w skrzynce energetycznej - ugaszone przed przybyciem (akcja nr 218)
06.06.2024 - Jasin, ul. Grudzińskiego - kolizja z udziałem dwóch aut osobowych (akcja nr 219)
06.06.2024 - ul. Wielka Rybacka - zadymienie na posesji - nie stwierdzono zagrożenia (akcja nr 220)
07.06.2024 - Poznań, ul. Borówki - zadymienie na terenie ogródków działkowych - nie stwierdzono zagrożenia (akcja nr 221)
08.06.2024 - os. Cegielskiego - pożar śmietnika - w czasie dojazdu zgłoszenie odwołane (akcja nr 222)
08.06.2024 - Kostrzyn Wlkp., ul. Nowy Świat - pożar poddasza (akcja nr 223)
 
 
 
Szczegółowe opisy wybranych interwencji:
 
03.06.2024 - ul. Warszawska - mężczyzna zasłabł przy aucie/NZK - Resuscytacja Krążeniowo - Oddechowa (akcja nr 214)
Do dramatycznej sytuacji doszło 3 czerwca chwilę po godzinie 15.00 na ul. Warszawskiej, gdzie podczas rozmowy dwóch mężczyzn nagle jeden z nich osunął się na ziemię bez oznak życia. Na szczęście obecni na miejscu świadkowie widząc powagę sytuacji natychmiast przystąpili do udzielenia pomocy. Jak się okazało u nieprzytomnego mężczyzny nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Przystąpiono do resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Wśród osób, które jako pierwsze udzielały pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie byli m.in. strażacy z jednostki OSP w Swarzędzu, którzy szczęśliwie znajdowali się w pobliżu zdarzenia. O zaistniałej sytuacji zostały także powiadomione odpowiednie służby. W międzyczasie do osób udzielających pomocy zostało dostarczone z pobliskiej przychodni AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny). Przy użyciu tego urządzenia u mężczyzny powróciły czynności życiowe. Po chwili na miejscu pojawiły się wezwane wcześniej służby w postaci Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz zastępów straży pożarnej z jednostki OSP Swarzędz oraz JRG-3. Pacjent z przywróconymi funkcjami życiowymi został zabrany do szpitala na dalsze badania. Przy okazji tej sytuacji warto podkreślić po raz kolejny bardzo ważne elementy, które doprowadziły do uratowania człowieka. Mowa tu przede wszystkim o bardzo szybkim zapewnieniu fachowej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej a także użyciu specjalistycznego sprzętu jakim jest AED. Ogromne brawa należą się także wszystkim osobom, zarówno strażakom jak i osobom postronnym, które bez zawahania zareagowały w sytuacji zagrożenia życia drugiej osoby. Taka postawa zasługuje na najwyższą pochwałę!
 
 
06.06.2024 - Jasin, ul. Grudzińskiego - kolizja z udziałem dwóch aut osobowych (akcja nr 219)
6 czerwca cztery zastępy straży pożarnej z jednostek OSP Swarzędz oraz JRG-3 zostały zadysponowane do Jasinia na ul. Grudzińskiego, gdzie chwilę po godzinie 06.00 nad ranem doszło do groźnej kolizji z udziałem dwóch aut osobowych. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji strażacy przystąpili do działań, które polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. Zadysponowano również Zespół Ratownictwa Medycznego. Na szczęście po przebadaniu osób biorących udział w kolizji nie stwierdzono konieczności transportu do szpitala. Na miejscu pracował także patrol Policji, który prowadził swoje czynności. Na czas prowadzenia działań wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym. Działania strażaków trwały 30 minut.
 
 
08.06.2024 - Kostrzyn, ul. Nowy Świat - pożar poddasza (akcja nr 223)
Łącznie siedem zastępów straży pożarnej z jednostek OSP Swarzędz, OSP Kostrzyn, OSP Brzeźno, JRG-1 oraz JRG-3 zostało zadysponowanych do pożaru poddasza w domu jednorodzinnym, który miał miejsce 8 czerwca w Kostrzynie Wlkp. na ul. Nowy Świat. Po przybyciu strażaków na miejsce i rozpoznaniu sytuacji okazało się, że pożar był już mocno rozwinięty. Prawdopodobnie ogień powstał w wyniku prowadzonych w tym czasie prac dekarskich. Strażakom po sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej udało się ostatecznie opanować sytuację. Ogień niestety pochłonął sporą część poddasza w związku z czym doszło do sporych strat materialnych. Na szczęście w pożarze na ul. Nowy Świat nikt nie ucierpiał. Na miejscu oprócz strażaków pracowały również takie służby jak Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe oraz patrol Policji. Wezwano także zespół Zarządzania Kryzysowego z gminy Kostrzyn Wlkp. Działania strażaków ze Swarzędza zostały zakończone po niespełna dwóch godzinach, następnie jednostki wróciły do bazy.
 
 Źródło: OSP Swarzędz

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.