partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WYJAZDY OSP SWARZĘDZ

WYJAZDY OSP SWARZĘDZ
Udostępnij

W minionym tygodniu swarzędzcy ochotnicy wyjeżdzali do 8 interwencji. Wyjazdy dotyczyły m.in. pożarów, sytuacji drogowych i tragicznego zajścia na Jeziorze Swarzędzkim.

Interwencje w skrócie:

07.06.2021 - rondo Fiedlera/ul. Rabowicka - usuwanie substancji ropopochodnej
07.06.2021 - ul. Boczna - pożar śmieci na posesji
08.06.2021 - os. Kościuszkowców - dziecko zatrzaśnięte w mieszkaniu
08.06.2021 - os. Czwartaków - pomoc w otwarciu mieszkania
11.06.2021 - Jezioro Swarzędzkie - osoba pod wodą
11.06.2021 - ul. Rabowicka - zgłoszenie dotyczące pożaru odpadów - brak oznak pożaru
13.06.2021 - ul. Piaski - auto uderzyło w barierki
13.06.2021 - ul. Wrzesińska - pożar strychu w budynku mieszkalnym


Szczegółowe opisy wybranych interwencji:

11.06.2021 - Jezioro Swarzędzkie - osoba pod wodą
11 czerwca po godzinie 18 do jednostki OSP w Swarzędzu wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się pod wodą w Jeziorze Swarzędzkim. Spośród grupy osób pływających po jeziorze, jeden mężczyzna nie wypłynął na powierzchnię. Przybyłe na miejsce jednostki natychmiast przystąpiły do akcji ratunkowej. Przeszukiwano jezioro w celu jak najszybszego wydobycia mężczyzny z wody. Dopiero przybyłym na miejsce płetwonurkom udało się wydobyć zaginionego na powierzchnię. Niezwłocznie podjęto akcję reanimacyjną, która na miejscu zdarzenia okazała się skuteczna. U podtopionego wróciły funkcje życiowe. Niestety z uzyskanych późniejszych informacji osoba zmarła. W akcji zaangażowane zostały jednostki straży pożarnej z OSP Swarzędz, JRG-3, JRG-1 oraz Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, Policja, Straż Miejska oraz Pogotowie Ratunkowe. Jest to pierwszy w tym roku tragiczny finał na akwenie wodnym w naszej gminie. Przed nami kolejne upalne dni, które zapewne zachęcą nas do schłodzenia się w wodzie i popływania. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą, o których przy każdej możliwej okazji przypominamy, a dotyczą przede wszystkim realnej oceny swoich umiejętności pływackich. Bierzmy również pod uwagę miejsca w jakich chcemy popływać, czy dobrze je znamy i czy są bezpieczne, starajmy się unikać kąpielisk niestrzeżonych. Pamiętajmy, aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu lub innych używek. Nie wchodzimy również do wody w przypadku złych warunków atmosferycznych oraz po zmroku. Przestrzegamy również przed skakaniem do wody w miejscach nieznanych, gdzie szczególnie ryzykowne i niebezpieczne są skoki na "główkę". Ważna jest także odpowiednia temperatura wody, optymalna temperatura to 22-25 stopni, nie zaleca się pływania w temperaturze poniżej 14 stopni. W przypadku zauważenia osoby topiącej się bezzwłocznie należy o tym powiadomić służby dzwoniąc na numer alarmowy 112. W takim zgłoszeniu zostaniemy poproszeni w pierwszej kolejności o podanie adresu zdarzenia. Często takie "dzikie" kąpieliska nie posiadają adresu jak np. ulica czy numer. Możemy wtedy podać miejsce, którym schodziliśmy do kąpieliska oraz podając markę i kolor naszego zaparkowanego auta tak, aby służby mogły jak najszybciej nas namierzyć. Można również podać charakterystyczne miejsca, czy punkty orientacyjne. Sami również możemy spróbować ratować topiącego oczywiście bez narażania swojego życia. Wykorzystajmy do tego dostępne na miejscu rzeczy, czy przedmioty. Stosując się do powyższych zasad możemy zapobiec niejednej tragedii!

13.06.2021 - ul. Piaski - auto uderzyło w barierki
13 czerwca po godzinie pierwszej w nocy strażacy ze Swarzędza oraz JRG-3 zostali wezwani do zdarzenia na ul. Piaski. Po dotarciu na miejsce jednostek straży pożarnej okazało się, że auto uderzyło w barierki. Kierujący pojazdem jak i pasażerowie zbiegli z miejsca zdarzenia. Na miejscu pojawił się także patrol Policji, który prowadził czynności wyjaśniające zdarzenie. Strażacy zakończyli swoje działania chwilę przed godziną drugą w nocy.

13.06.2021 - ul. Wrzesińska - pożar strychu w budynku mieszkalnym
13 czerwca chwilę przed godziną 19.00 strażacy ze Swarzędza zostali zadysponowani do pożaru strychu w budynku mieszkalnym na ul. Wrzesińskiej. Dzięki natychmiastowemu podęciu działań ogień udało się szybko opanować, co zapobiegło dalszemu rozprzestrzenieniu się ognia na cały budynek. Na miejsce zadysponowano także dwa zastępy straży pożarnej z jednostki JRG-3. W pożarze na ul. Wrzesińskiej na szczęście nikt nie ucierpiał. Działania zostały zakończone przed godziną 20.00.

Źródło: OSP Swarzędz

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.