partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Czym jest ubezpieczenie assistance samochodu i co obejmuje?

Czym jest ubezpieczenie assistance samochodu i co obejmuje?
Udostępnij

W Rzeczypospolitej Polskiej ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe dla każdego kierowcy na każdy pojazd. Jednakże są dobrowolne ubezpieczenia, które kierowca może wykupić. Taką polisą jest ubezpieczenie assistance, które może być przydatne w niektórych ciężkich sytuacjach, jak np. awaria samochodu lub brak paliwa. To idealny wybór dla osób, które często podróżują po kraju. Czym jest takie ubezpieczenie i dlaczego warto je wykupić? Co obejmuje ubezpieczenie assistance?

Czym jest ubezpieczenie assistance samochodu?

Każde auto każdego właściciela musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie w wersji OC. Jeżeli mowa o ubezpieczeniu assistance to jest ono dobrowolne. Jest to dodatek do OC, które zapewnia kierowcy dodatkowe usługi świadczone przez firmę ubezpieczeniową. Mogą one dotyczyć holowania pojazdów przez określoną w umowie ilość kilometrów, naprawę auta, a także zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Ponadto ubezpieczenie assistance krótkoterminowe oferuje kierowcy zapewnienie auta zastępczego na czas naprawy. To gwarancja spokoju, ochrony i bezpieczeństwa dla właściciela pojazdu. Jest przydatne dla osób, które podróżują po całym kraju i może ich spotkać usterka auta lub brak paliwa na trasie. W niektórych wypadkach firmy ubezpieczeniowe oferują również zakwaterowanie hotelu, kontynuację podróży, a nawet przewiezienie kierowcy i pasażerów.

Czy warto zakupić ubezpieczenie assistance auta?

Ubezpieczenie assitance samochodu to świetny wybór dla osób, które lubią podróżować po kraju lub dla tych, co często wybierają się w delegacje. Jest to gwarancja bezpieczeństwa i ochrony w przypadku różnych awarii, które mogą spotkać kierowcę. Nie ma potrzeby zbędnego zamartwiania się w takiej sytuacji, ponieważ pomoc zostanie od razu wysłana na miejsce, a awaria jak najszybciej naprawiona. Podstawowa polisa OC nie zawiera żadnego holowania auta czy otrzymania auta zastępczego. Kierowca jest wtedy zostawiony sam i musi wszystko zorganizować. Wykupienie polisy assistance sprawia, że to firma ubezpieczeniowa ponosi koszta i obowiązki związane z naprawą czy holowaniem samochodu. Ubezpieczenie można dostosować pod własne potrzeby np. podróż za granicę. Jest to bardzo przydatne w przypadku zepsucia się samochodu w innym państwie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferuję nawet w ramach assistance pomoc prawną w przypadku problemów po kolizji czy wypadku. Ponadto w swoich ofertach posiadają opcję holowania samochodu nawet do tysiąca kilometrów.

Co obejmuje ubezpieczenie assistance samochodu?

Najczęściej podstawowy zakres usług car assistance posiada próbę naprawy pojazdu na miejscu bądź dostarczenia paliwa w przypadku jego braku. Jeżeli niemożliwe jest naprawienie usterki to auto zostaje odholowane do najbliższego warsztatu naprawczego. W rozbudowanym pakiecie kierowcy i pasażerom zepsutego pojazdu zapewnia się transport. Firmy ubezpieczeniowe z dnia na dzień dodają do swojej oferty coraz to ciekawsze usługi. Niektóre firmy w ramach ubezpieczenia assistance zapewniają zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy lub zapewniają kierowcy samochód zastępczy. Dlatego coraz to więcej kierowców decyduje się na wykupienie tego typu ubezpieczenia. Podczas zawierania ubezpieczenia assistance ubezpieczyciel często jest pytany o ewentualne skorzystanie z lawety w zakresie terytorialnym, na którym obowiązuje ochrona. Kierowca uszkodzonego auta otrzymuje pojazd zastępczy, ale nie wygląda to tak łatwo. Odbywa się to w niektórych przypadkach i dotyczy około 30% przypadków związanych z awarią samochodu. 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.