Czym jest zagęszczanie?
Rozwój gospodarki zawsze związany był z nowymi inwestycjami budowlanymi. Każdego roku widzimy ich miej lub więcej, ale są obecne w naszym życiu. Budowa domów, miejsc użyteczności publicznej czy dróg to jedne z takich inwestycji, które wymagają przygotowanie planu i zaplecza maszynowego. W niniejszym poradniku skupimy się na jednym z podstawowych etapów każdej budowy, czyli przygotowaniu podłoża. Konstrukcje budynków czy drogi zawsze potrzebują stabilnego gruntu. Żeby go uzyskać, podłoże musi zostać odpowiednio zagęszczone. Zagęszczanie jest więc procesem technologicznym polegającym na zwiększeniu gęstości materiału poprzez wyeliminowanie pustych przestrzeni pomiędzy zagęszczanym materiałem, którym może być np. kruszywo czy piasek. Maszynami, które będą niezbędne przy zagęszczaniu, są zagęszczarki i walce. Zagęszczarek użyjemy wszędzie tam, gdzie nieekonomiczne staje się użycie walca ze względu na wielkość powierzchni wymagającej zagęszczenia, a także gdy mówimy o zagęszczaniu punktowym.
Rodzaje zagęszczarek.
- Zagęszczarki jednokierunkowe napędzane silnikami benzynowymi Honda w przedziale od 50 kg do 140 kg. Posiadają kompaktowe wymiary, a wykorzystywane są do prac naprawczych oraz zagęszczania gruntu na mniejszych powierzchniach. Zagęszczarki jednokierunkowe wyposażone w płytę poliuretanową idealnie nadają się do zagęszczania kostki brukowej, nie niszcząc jej powierzchni.
- Zagęszczarki rewersyjne napędzane silnikami benzynowymi lub diesla w przedziale od 160 kg do 500 kg. Umożliwiają prace zarówno do przodu, jak i do tyłu, dzięki czemu ich masa nie stanowi problemu przy manewrowaniu. Idealnie nadają się do większych powierzchni i prac, gdzie wymagane jest zagęszczenie grubszej warstwy podłoża.
- Ubijaki do gruntu, popularnie nazywane skoczkami, umożliwiają zagęszczenie jednorazowo ok. 65 cm piasku. Ubijaki szczególnie polecane są do zagęszczania gruntów spoistych takich jak gliny czy iły.