Garnki emaliowane – pomysł na kuchnię w klimacie retro
W specjalistycznych sklepach z artykułami kuchennymi dostępnych jest wiele rodzajów naczyń kuchennych. Różnią się nie tylko rodzajem przeznaczenia i konstrukcją, ale także materiałem wykonania. Dotyczy to także garnków – bez trudu kupisz modele ceramiczne, żeliwne, aluminiowe czy ze stali nierdzewnej. A szczególną popularnością ostatnio cieszą się garnki emaliowane, które przypominają nam najlepsze dania naszych mam i babć. Doskonale wpisują się w styl retro, który króluje w wielu domach i projektach wnętrz. Dlaczego garnek emaliowany to dobry pomysł i jak go wybrać?
Emaliowane garnki – zalety i wady
Emaliowane garnki i inne tego typu przybory kuchenne wykonane są ze stopów różnych metali. Najczęściej jednak stosuje się żeliwo i stal nierdzewną. Na metalowe naczynie nakłada się kilka warstw emalii, w zależności od technologii produkcji. Warstwa emaliowana zapobiega chemicznej reakcji stopu metalu z żywnością. Garnki emaliowane są bardzo uniwersalne i wielofunkcyjne – mogą służyć zarówno do gotowania, jak i smażenia potraw.
Choć emaliowane naczynia są obecne w naszych kuchniach już kilkadziesiąt lat, to w ostatnim czasie ponownie wróciło zapotrzebowanie na nie. Współcześni konsumenci docenili w nich:
- uniwersalność;
- bezpieczeństwo dla zdrowia;
- kompatybilność ze wszystkimi rodzajami płyt grzewczych;
- lekkość;
- ciekawy design;
- łatwość pielęgnacji – można je czyścić ręcznie lub w zmywarce.
Co więcej, garnki emaliowane można kupić w wielu pięknych kolorach i wzorach, które oddadzą charakter Twojej wyjątkowej kuchni w stylu retro. Roślinne i zwierzęce motywy będą idealne do kuchni bardziej rustykalnej, podczas gdy dla tych urządzonych bardziej współcześnie lepszym wyborem będzie zestaw garnków pokrytych czarną, szarą lub bordową emalią. Takie naczynia wyglądają stylowo i bardzo nowocześnie.
Dzięki gładkiej powierzchni produkty są łatwe w utrzymaniu czystości i zapobiegają rozwojowi bakterii. W emalii nie ma porów, w których żywność mogłaby się gromadzić i psuć, dlatego nie musisz martwić się nieprzyjemnym zapachem czy drobnoustrojami. Garnki emaliowane nie wpływają także na smaki gotowanych w nich potraw.
Jak wybrać garnek pokryty emalią?
Naczynia emaliowane należy dobierać ostrożnie. Wszelkie widoczne skazy na korpusie garnka wskazują na słabą jakość. Przede wszystkim zwróć uwagę na wygląd struktury i integralność powłoki. Oprócz tego sprawdź certyfikaty jakości i całą dokumentację dostarczoną do zakupu. Na pudełku z przyborami kuchennymi powinna znajdować się specyfikacja techniczna oraz informacje o ateście Państwowego Zakładu Higieny.
Kupując naczynia dla swojej kuchni, warto zdecydować się na cały zestaw garnków emaliowanych. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ w komplecie naczynia będą po prostu tańsze. Od razu zyskasz kilka garnków w różnych rozmiarach i z takimi samymi wzorami – taka spójność akcesoriów i przyborów będzie wisienką na trocie w Twojej retro kuchni.