partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Jak urządzić małą kwadratową kuchnię?

Jak urządzić małą kwadratową kuchnię?
Udostępnij

W urządzaniu kuchni o niewielkim metrażu nie warto iść na skróty oglądając się na innych. Tutaj każdy centymetr ma znaczenie, więc tylko kuchnia „szyta na miarę” może sprostać takim oczekiwaniom. Przeczytaj jakie rozwiązania stosują doświadczeni dekoratorzy, uruchom kreatywność i stwórz kuchnię swoich marzeń.

Mała kuchnia wielkie możliwości

Wielu ekspertów twierdzi, że ogromne, przestronne kuchnie są zwyczajnym marnotrawstwem przestrzeni życiowej. W niewielkich mieszkaniach, w których cenny jest każdy metr kwadratowy ergonomicznie i kompaktowo zaprojektowana kuchnia jest w stanie spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Nawet w niewielkiej, dobrze zaaranżowanej kuchni wystarczy miejsca na przygotowanie posiłków czy nawet małe party z przyjaciółmi.

Jasne barwy – Twoi sprzymierzeńcy

By kuchnia wydawała się optycznie większa warto by płytki do kuchni były w kolorze ścian. Te zaś oscylowały w palecie pastelowych barw. Taki zabieg sprawi, że pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia ciasnego i stłoczonego. Wystrzegajmy się również malowania sufitu na ciemny kolor. Nic tak optycznie nie zmniejsza pomieszczenia jak zbyt dużo koloru. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego koloru mebli kuchennych. Najlepszym wyborem będzie postawienie na ponadczasową biel w różnych odcieniach, ta nigdy nie wychodzi z mody.

Podobnym kluczem kierujmy się gdy wybieramy płytki do kuchni. Unikajmy ekstrawaganckich, odznaczających się, mocnych kolorów. Jasne ściany odcięte ciemną podłogą sprawią, że pomieszczenie sprawi wrażenie klaustrofobicznego. Dobierzmy raczej płytki jednobarwne lub te z delikatnym wzorem roślinnym. Dobrym pomysłem będzie także położenie płytek z delikatnym tłoczeniem lub tych przypominających dyskretne arabeski. Decydując się na jednolite wzory unikniemy nadmiernego fugowania niewskazanego na małym metrażu. Stąd też duża popularność płytek o dużym formacie z wąskimi fugami pomiędzy.

Ciekawym rozwiązaniem jest położenie białych i błyszczących płytek na jednej ze ścian. Na małym metrażu wskazane jest stosowanie wszystkich jasnych, połyskujących i odbijających światło materiałów. Odrobina ekstrawagancji nikomu nie zaszkodzi, więc szalejcie do woli!

Meble na wymiar

Wybierając meble do małej kuchni w kształcie kwadratu, najlepiej jest skorzystać z oferty zamówienia mebli na wymiar. Dzięki temu każdy centymetr ściany zostanie wykorzystany na miejsce do przechowywania tak istotne w niewielkim pomieszczeniu. Wybór odpowiednio jasnych i błyszczących frontów szafek kuchennych sprawi, że nawet zabudowa mebli aż po sufit nie stworzy przytłaczającego efektu.

Planując zabudowę zdecydujmy się na tą w kształcie litery L lub U zostawiając miejsce wzdłuż jednej ze ścian na niewielki stolik z krzesłami. Tu z pomocą przychodzi nam bogata oferta mebli składanych.

Kluczowe znaczenie ma również wybór sprzętów AGD do zabudowy. Standardowe wolnostojące piece czy lodówki zajmują zdecydowanie więcej miejsca. Stosując te pod zabudowę zyskujemy tak cenną dla nas przestrzeń.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.