partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Jak uszyć poszewkę na poduszkę z zamkiem?

Jak uszyć poszewkę na poduszkę z zamkiem?
Udostępnij

Lubisz poduszki dekoracyjne i często układasz je w salonie lub sypialni? Na pewno masz ciekawe pomysły, które chętnie wcielisz w życie. Zobacz, jak uszyć poszewkę na poduszkę z zamkiem.

 

Jak uszyć poszewkę na poduszkę – tego będziesz potrzebować

Jak do każdej pracy, tak i do uszycia poszewki na poduszkę trzeba się dobrze przygotować. Co prawda poszewka na małą poduszkę nie jest tak duża, jak pościel 160x200 cm, ale technika szycia jest ta sama. Jedyne, co będzie się różniło, to wielkość tkaniny, którą trzeba przygotować.

Do uszycia poszewki na poduszkę potrzebne będą:

– odpowiednio duży kawałek materiału,

– pasujące kolorystycznie nici,

– zamek błyskawiczny lub taśma suwakowa,

– szpilki,

– maszyna do szycia lub igła i naparstek (jeśli szyjemy ręcznie),

– centymetr,

– nożyczki,

– kreda do rysowania na tkaninie.

Przyda się też zapas czasu, szczególnie początkującym krawcom. Lepiej nie robić założenia, że uda się uszyć poszewkę na poduszkę w pół godziny. Tę pewność mogą mieć tylko osoby doświadczone w samodzielnym szyciu.

Jak wybrać tkaninę na poszewkę na poduszkę

Wybór tkaniny zależy w dużej mierze od tego, czy szyjemy poduszkę dekoracyjną, czy taką, na której będziemy spać. Poduszki dekoracyjne szyje się na ogół z miękkich, efektownych tkanin. Dobrze sprawdzi się welur lub sztuczne futerko. We wnętrzach minimalistycznych można zastosować poszewki na poduszki z bawełny lub mikrowłókna.

Jeśli w twojej sypialni króluje pościel granatowa i chcesz uszyć pasujące do niej poduszki, to przede wszystkim zwróć uwagę na to, z jakiej tkaniny pościel została uszyta. Dobrym rozwiązaniem będzie uszycie poszewek z takiego samego materiału. Najczęściej będzie to bawełna lub len albo modna obecnie satyna bawełniana.

Jak uszyć poszewkę na poduszkę krok po kroku

1. Ustalamy miarę przyszłej poszewki i na tej podstawie kroimy tkaninę. Trzeba pamiętać o odpowiednim zapasie na szwy. Rozmiar wyciętych fragmentów tkanin powinien mieć z każdej strony dwa centymetry zapasu. Dodatkowo na jednym boku trzeba zrobić centymetrowy zapas na wszycie suwaka. Przed zrobieniem wykroju korzystamy z centymetra i kredy.

2. Przyszywamy suwak. Aby ułatwić sobie to zadanie, przypinamy go szpilkami do lewej strony tkaniny. Jeśli szyjemy na maszynie i mamy stopkę do wszywania zamków, warto z niej skorzystać. Jeśli jej nie posiadamy, musimy sobie poradzić ze zwykłą stopką lub przyszyć suwak ręcznie. Chociaż wszycie suwaka wydaje się ostatnim krokiem, lepiej jest zacząć od niego, gdy możemy swobodnie rozłożyć cały materiał. Końcówki suwaka obcinamy.

3. Kiedy suwak jest już wszyty, zasuwamy go i spinamy szpilkami pozostałe boki poduszki, pamiętając, że szwy powinny być po jej lewej stronie. Przeszycie boków poduszki jest stosunkowo łatwym zadaniem, szczególnie jeśli mamy maszynę zdolną do szycia „na okrętkę”. Wówczas nie powinno być problemu z równym obrzuceniem brzegów.

Jeśli maszyna szyje tylko prosto, brzeg szwu nie będzie wyglądał estetycznie. Wówczas można wykonać następujący manewr: układamy dwa fragmenty tkaniny prawą stroną do wierzchu i przeszywamy około centymetr od brzegu. Następnie przewlekamy poszewkę na lewą stronę i ponownie przeszywamy około centymetr od brzegu. Szew powinien się ukryć w dwustronnie zaszytym tunelu.

4. Ostatni krok to przewleczenie poszewki na prawą stronę i włożenie do niej pasującej poduszki.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.