partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?

Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?
Udostępnij

Kiedy lato nieubłaganie przemija, a temperatury na zewnątrz stają się coraz chłodniejsze, w głowach kierowców kiełkują pierwsze myśli o zbliżającej się konieczności wymiany opon na letnie. Oczywiście, perspektywa ta w sierpniu, czy wrześniu jest jeszcze dość odległa, niemniej dobre opony zimowe warto zakupić zawczasu. Kiedy zaś przychodzi pora na ich wymianę? Przekonajmy się!

 

Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe? 
Ogólnie rzecz biorąc, wymianę opon zaleca się wtedy, gdy na drogach zaczynają panować zimowe warunki. Powszechnie przyjęło się, że wymiany tej dokonuje się, gdy temperatura na zewnątrz spadnie i utrzyma się na poziomie poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Podobnie, opony zimowe należy następnie wymienić na letnie w sytuacji, gdy temperatura powietrza na dłużej utrzyma się powyżej tego progu. 
Oznacza to, że nie ma żadnego kalendarzowego terminu, kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe. Wszystko zależy od warunków pogodowych i od tego, jak sroga będzie w danym roku zima. Podczas, gdy jednego roku wymiana taka konieczna będzie jeszcze w listopadzie - w innym unikniemy jej aż do końcówki grudnia. 


Dlaczego należy wymieniać opony letnie na zimowe?
Opony zimowe posiadają zupełnie inną konstrukcję, niż te letnie i są lepiej przystosowane do panujących podczas chłodnych miesięcy warunków na drogach. Cechuje je o wiele lepsze odprowadzanie wody, niż w przypadku opon letnich, a podczas podróży samochód zachowuje o wiele lepszą przyczepność w trudnych warunkach. Kolejną cechą charakterystyczną opon zimowych są szerokie nacięcia bieżnika, które sprzyjają jego samooczyszczaniu. Warto dodać, że w zimowych warunkach droga hamowania na oponach letnich może być nawet o 30% dłuższa, niż na oponach zimowych.


O czym należy pamiętać, wybierając odpowiednie opony zimowe?
Oczywiście, wybierając opony zimowe, tak jak w przypadku letnich, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu ich do auta. Dla przykładu, opony zimowe 17 najczęściej spotykane są w pojazdach takich, jak SUV-y, czy też crossovery. Pamiętać należy, że w przypadku źle dobranych opon niemożliwe będzie ustawienie odpowiedniej geometrii pojazdu. Co więcej, jazda na źle dobranych oponach może, w dłuższej perspektywie, doprowadzić do problemów z wieloma różnymi układami pojazdu. Dotyczy to także systemów takich, jak TC (kontrola trakcji), czy nawet ABS. 
Pamiętać też należy, że wymieniając opony na zimowe, należy zamienić cały ich komplet - nie można, przykładowo, założyć opon zimowych tylko na przód samochodu, z tyłu zaś pozostawiając opony letnie - doprowadzi do bowiem do większej nieprzewidywalności zachowania auta w trasie. . 
 Inne modele opon zimowych sprawdzisz: https://www.ceneo.pl/Opony_zimowe

Czy zimowe opony są obowiązkowe?
Należy uczciwie przyznać, że w naszym kraju nie obowiązują żadne przepisy, które ZMUSZAŁYBY kierowców do wymiany opon letnich na zimowe. Jest to jednak czynność zdecydowanie zalecana, choćby ze względu na zdrowy rozsądek. Wszak opony zimowe są znacznie lepiej przystosowane do panujących w zimowych miesiącach warunkach na drogach, a co za tym idzie, jazda na nich będzie nieporównywalnie bardziej bezpieczna. Podobnie, jazda na oponach zimowych nie jest zalecana latem, ale nie jest ona zabroniona. 
Co więcej, o ile w naszym kraju posiadanie opon zimowych nie jest wymagane przepisami prawa, o tyle zagranicą sytuacja ta przedstawia się zgoła inaczej. Tak się bowiem składa, że jazda na zimowych oponach wymagana jest choćby w:

  • Niemczech
  • Austrii
  • Litwie
  • Łotwie
  • Rumunii

Wybierając się do któregoś z tych krajów, czy to w celach osobistych, czy zawodowych, bez założonych wymaganych opon, narażamy się więc na poważne konsekwencje. 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.