partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Kredyt balonowy – czy opłaca się wziąć?

Kredyt balonowy – czy opłaca się wziąć?
Udostępnij

Niekiedy nie ma możliwości sfinansowania zakupu auta z własnych środków. Wówczas z pomocą przychodzą banki, które oferują pomoc w kilku wersjach. Jedną z nich jest właśnie kredyt balonowy. Na czym dokładnie polega jego działanie? Czym różni się od pozostałych rodzajów kredytów i czy warto go wziąć?

Czym jest kredyt balonowy?

Kredyt balonowy to jeden z kilku rodzajów takiej pomocy finansowej, który można przeznaczyć na zakup samochodu. Wystarczy, że dysponujesz wkładem własnym. Następne raty są bardzo niskie, poza ostatnią. To ona pokrywa bardzo dużą część wartości pojazdu. Z tego powodu jest to cenione rozwiązanie przez osoby, które kupują samochód z myślą o celach zarobkowych lub chcą jeździć nim tylko krótki czas, a następnie sprzedać i pokryć ostatnią ratę.

Warto pamiętać, że kredyt samochodowy to inaczej kredyt celowy. Nie można go więc wydać na dowolny przedmiot, a jedynie na ten, na który zgodził się bank. Jeśli chcesz mieć większą dowolność, wybierz kredyt gotówkowy. Wiąże się on jednak ze znacznie wyższymi ratami niż w przypadku wariantu balonowego.

Przed przyznaniem kredytu balonowego trzeba spełnić kilka wymagań i przedstawić określone dokumenty. Można go jednak uzyskać w dość prosty sposób. Najważniejsze jest zebranie informacji na temat samochodu, który chcesz kupić z uzyskanych środków. Trzeba bowiem pamiętać, że kredyt celowy musi być dokładnie uargumentowany.

Więcej o zasadach działania i opłacalności kredytu balonowego dowiesz się na stronie internetowej https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-balonowy-czy-sie-oplaca/.

Ostatnia rata kredytu balonowego

Ostatnia rata kredytu balonowego jest zdecydowanie największa. Z tego powodu istnieje kilka rozwiązań, na które można zdecydować się przed koniecznością jej spłacenia. Klienci banków mają możliwość:

  • sprzedać samochód i pokryć ostatnią ratę z uzyskanych środków,

  • spłacić ostatnią ratę,

  • wymienić samochód na nowy i ustalić przeniesienie raty.

Jest to więc bardzo elastyczny kredyt. Pozwala on na korzystanie z samochodu przez nawet kilka lat przy bardzo małych ratach miesięcznych. Następnie można wybrać jedną z trzech wspomnianych opcji. Warto jednak pamiętać, że każdy bank oferuje kredyt balonowy na nieco innych zasadach. Czasem może on okazać się opłacalny, podczas gdy kiedy indziej lepszym rozwiązaniem jest postawienie na inny wariant.

Kiedy kredyt balonowy ma sens?

Kredyt balonowy jest dobrym wyborem, gdy zależy Ci na niskich ratach, ale masz już spory wkład własny. Wówczas możesz samodzielnie zdecydować, czy sprzedasz lub zamienisz samochód, a może spłacisz ostatnią ratę. Inne zalety kredytu balonowego to:

  • indywidualne podejście do rat i możliwość ustalenia ich wielkości na podstawie możliwości finansowych danej osoby,

  • niskie raty przez nawet kilka lat.

Kredyt balonowy ma więc sens jedynie w określonych sytuacjach. Jeśli nie masz wkładu własnego, jedynym rozwiązaniem pozostaje wariant standardowy. Istnieje również kredyt jednoratowy, który jednak jest znacznie mniej elastyczny niż balonowy. Można również wybrać wariant gotówkowy, który ma większe oprocentowanie, ale da się go wydać na dowolny cel.

Porównywanie ofert poszczególnych banków

Trzeba wiedzieć, że każdy bank oferuje zupełnie inne szczegóły przyznania kredytu. Tak samo jest również w przypadku wariantu balonowego. Dobrą praktyką okazuje się więc sprawdzanie szczegółów konkretnych ofert przed zdecydowaniem się na jedną z nich. Obecnie można to zrobić w bardzo łatwy sposób poprzez skorzystanie z internetowych porównywarek.

Internetowe porównywarki pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Nie musisz przeglądać ofert poszczególnych banków, by znaleźć tę, która spełnia Twoje oczekiwania. Wystarczy wpisać wymagane informacje w specjalny formularz online. Najczęściej chodzi o posiadany wkład własny, wysokość rat czy ostateczną wartość pojazdu. Wszystkie te dane pozwalają na obliczenie kredytów w poszczególnych bankach. Czasem można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy, dlatego warto zdecydować się na taki krok.

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.