partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Wyrób kartę EKUZ nie tylko wtedy, gdy wybierasz się na urlop

Wyrób kartę EKUZ nie tylko wtedy, gdy wybierasz się na urlop
Udostępnij

Oddziały NFZ przeżywają istne oblężenie w sezonie letnim, gdy większość osób wybiera się na wakacje. Wszyscy chcą bowiem wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej na terenie aż 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak się okazuje, dokument ten może być pomocny także w innych sytuacjach.

Czym jest karta EKUZ?

Kartę EKUZ wydaje uprawniony do tego pracownik NFZ, który sprawdza, czy osoba o nią wnioskująca jest ubezpieczona bądź czy w jakikolwiek inny sposób nabyła prawo do świadczeń. Dokument ten uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej, gdy jesteśmy poza granicami Polski, lecz pozostajemy w granicach Unii Europejskiej. Wyrobić go możemy w dowolnym oddziale NFZ - przykładowo, mieszkańcy województwa Wielopolskiego wszelkie niezbędne informacje znajdą na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-poznaniu/. Co ważne, nie trzeba posiadać żadnych dodatkowych zaświadczeń, które potwierdzałyby fakt opłacania składki zdrowotnej. Wystarczy tylko ważny dokument tożsamości, aby wyrobić kartę EKUZ.

Jakie korzyści daje posiadanie karty EKUZ?

Przed wyjazdem do któregoś z krajów unijnych warto złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Jest to bowiem jedyny dokument, na podstawie którego można otrzymać bezpłatną pomoc medyczną w publicznych placówkach służby zdrowia. Kiedy dokładnie możemy z niej skorzystać? Warunkiem jest, aby:

  • zgłosić się do poradni w nagłym przypadku,

  • zgłosić się na zabieg ratujący zdrowie lub życie, którego nie trzeba było wykonywać, gdy pacjent pozostawał w kraju (przykładem jest chociażby założenie gipsu na złamaną nogę),

  • przedstawić ważną kartę EKUZ oraz dokument tożsamości w celach weryfikacyjnych.

W praktyce oznacza to, że karta EKUZ nie będzie uprawniała do wykonywania zabiegów planowanych bądź też takich, które mogłyby zostać wykonane w późniejszym czasie, po powrocie do kraju. Nie obowiązują natomiast limity dotyczące tego, jak często można z pomocy medycznej korzystać. W razie potrzeby, podczas jednego wyjazdu, pacjent może zgłosić się do ośrodka nawet kilka razy. 

Nie tylko na wakacje

Kartę EKUZ najczęściej wyrabiamy przed wyjazdem na wakacje. Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie podróżujemy po Europie niemal przez cały rok. Oznacza to, że przed każdym wyjazdem poza granice kraju powinniśmy udać się do oddziału NFZ, aby wyrobić kartę EKUZ. Pamiętajmy o niej, gdy:

  • odwiedzamy rodzinę, na przykład w Niemczech (więcej o tym, jak karta EKUZ działa w tym kraju, dowiemy się ze strony internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-niemczech/),

  • wyjeżdżamy w podróż służbową,

  • udajemy się w kilkudniową wycieczkę poza granice Polski,

  • wyjeżdżamy nawet na miesiąc lub dwa do pracy sezonowej.

Kartę EKUZ można wyrobić nawet w kilka minut, choć oczywiście wszystko zależy od aktualnej liczby petentów. Warto mieć ją zawsze przy sobie, ponieważ nagły wypadek może przydarzyć się każdemu, często w najmniej oczekiwanym momencie. Nie ma wtedy znaczenia, jak długo planujemy pozostać na terenie danego kraju ani w jakim celu do niego przyjechaliśmy. Aby móc udać się do lekarza bezpłatnie, musimy okazać aktualną kartę EKUZ. 

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.