partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Zasady prawidłowego żywienia w ciąży

Zasady prawidłowego żywienia w ciąży
Udostępnij

Prawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na przebieg ciąży, zdrowie kobiety oraz rozwój dziecka. Dieta powinna być oparta na zasadach zdrowego żywienia oraz pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.

Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży

W trakcie ciąży zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest wyższe niż w okresie przed ciążą. Związane jest to ze zmianami zachodzącymi w organizmie matki oraz rozwojem płodu. Nie oznacza to jednak, że w ciąży można jeść bez ograniczeń. Zarówno niedostateczna podaż energii, jak i jej nadmiar, może negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

W I trymestrze zazwyczaj nie ma konieczności zwiększenia ilości dostarczanej energii. W kolejnych trymestrach zapotrzebowanie energetyczne rośnie i powinno być zwiększone o ok. 300-400 kilokalorii w II trymestrze i ok. 500 kalorii w III trymestrze w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży. Należy także uwzględnić inne czynniki, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne, takie jak wiek, aktywność fizyczna oraz masa ciała. Kobiety, u których występuje nadwaga lub otyłość mogą potrzebować mniejszej ilości dodatkowych kalorii, w porównaniu do kobiet o prawidłowej masie ciała. Oprócz kaloryczności diety wzrasta także zapotrzebowanie na białko, składniki mineralne oraz witaminy. Niektóre z tych ostatnich, razem ze składnikami mineralnymi, wymagają dodatkowego uzupełnienia suplementacją. Należą do nich witamina D, DHA, jod oraz kwas foliowy. W niektórych przypadkach konieczna jest także suplementacja żelaza oraz magnezu.

 

Podstawa diety przyszłej mamy

Dania powinny składać się z różnorodnych produktów, aby zapewniać odpowiednie odżywienie organizmu oraz dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Podstawę diety powinny stanowić różnokolorowe warzywa i owoce. Najlepiej, aby były spożywane w każdym posiłku. W celu zapewnienia odpowiedniej podaży węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe. Inną grupą produktów, która powinna stanowić codzienny element diety, jest mleko i jego przetwory. Stanowią bogate źródło białka, wapnia oraz witamin z grupy B. Warto wybierać mleko, kefiry, maślanki, jogurty naturalne bez dodatku cukru oraz białe sery.

Ciąża, a źródła tłuszczu

Dieta kobiety ciężarnej nie powinna zawierać produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszcze trans. Do takich produktów należy przede wszystkim żywność wysoko przetworzona, dania smażone, tłuszcze zwierzęce (np. smalec), a także utwardzone tłuszcze roślinne. Produkty te powinny zostać wyeliminowane z diety i zastąpione olejami roślinnymi, oliwą z oliwek, nasionami i orzechami, które dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych.  Cennym źródłem kwasów omega 3 są tłuste ryby morskie.

Słodycze i cukier w diecie

Słodycze stanowią skondensowane źródło energii. Większość pochodzi głównie z cukru oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Nadmierna podaż cukru nie tylko przyczynia się do powstania nadwagi i otyłości, ale także sprzyja rozwojowi insulinooporności i cukrzycy ciążowej. Dlatego też spożywanie słodyczy, a także słodzonych napoi w tym okresie, powinno być zredukowane do minimum. 

Produkty przeciwskazane w ciąży 

Z diety kobiety ciężarnej należy wyeliminować surowe produkty pochodzenia zwierzęcego tj. mięsa, jaja, ryby, a także niepasteryzowane produkty mleczne. Spożycie wyżej wymienionych składników niepoddanych obróbce termicznej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zatrucia pokarmowego lub wystąpienia groźnych chorób wywoływanych przez bakterie i pasożyty. Produktem bezwzględnie przeciwskazanym w ciąży jest alkohol. W diecie przyszłej mamy nie ma bezpiecznej dawki tej używki, a każda ilość jest szkodliwa dla rozwijającego się płodu.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.