partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Czym się kierować wybierając myszkę gamingową?

Czym się kierować wybierając myszkę gamingową?
Udostępnij

Powszechnie mysz to dodatek do pracy z komputerem, z którego często się rezygnuje. Pasjonaci gier komputerowych stanowią tu wyjątek od reguły, bo niejednokrotnie potrzebują przeciwieństwa "szarej myszy" komputerowej codziennego użytku - chcą myszy-kombajnu. I słusznie. Mysz gamingowa znacząco poprawia komfort gry dzięki wysokiej czułości, regulacji rozdzielczości co do gry, czy dodatkowym przyciskom sterującym, które czynią rozgrywkę jeszcze bardziej płynną. Jak wybrać mysz gamingową, w której tego typu dodatki faktycznie działają, nie będąc tylko bezużyteczną dekoracją na biurku gracza?

Jak wybrać myszkę gamingową dla początkujących? 

Początkujący powinni wybierać jak najprostsze myszki gamingowe. W tym celu warto zrobić listę cech, które dany produkt powinien posiadać, oraz tych, bez których możemy się obejść. Powszechnie uważa się, że niezbędnikiem w dobrej myszki gamingowej jest wyposażenie w sensor laserowy (największa czułość, ale i wyższa cena) lub optyczny. Dodatkowo należy sprawdzić kluczowy parametr sensorów, czyli czułość (wyrażona w DPI). Podstawowy i dobry wybór to myszka o czułości od 1500 DPI w zwyż. Pamiętajmy jednak, że do gier wyjątkowo dynamicznych warto od początku zakupić myszkę o czułości od 6000 DPI (górna granica to 20000 DPI) wzwyż. Im wyższa wartość DPI, tym krótszą ilość czasu potrzebuje kursor, by przebyć drogę z punktu A do punktu B, a ujmując znaczenie rozdzielczości myszki gamingowej w taki właśnie sposób, warto rozważyć te informacje w kontekście tego, w jakie tytuły grywamy najczęściej. Ponadto myszkę gaimingowa powinna cechować się czasem reakcji nie mniejszym, niż 1 ms, by nie zniweczyć jakości, jaką może do gry wprowadzić wysoka rozdzielczość. Nie mniej istotnym elementem wyboru myszki gamingowej dla początkującego jest dobranie odpowiedniego materiału obudowy urządzenia oraz wagi. Materiał powinien być antypoślizgowy, co zapewni komfort grania przy każdej pogodzie i dowolnie długim czasie. Co do ciężkości, myszki gamingowe bezprzewodowe, chociaż doskonale spełniają wszystkie wymienione tu wymogi, nadal zazwyczaj są cięższe, od myszek gamingowych podłączanych do komputera. Z tego względu, że jest w nie wbudowany akumulator. Z drugiej strony, ze względu na zasięg, sięgający kilkunastu metrów, nadadzą się do prowadzenia rozgrywki w dużej odległości od komputera. Kolokwialnie można więc powiedzieć "coś za coś" i dopasować kwestię do własnych potrzeb. To, z czego początkujący gracz może śmiało zrezygnować, a co ostatecznie pozwoli także zredukować cenę myszki gamingowej, to podświetlenie i dodatkowe przyciski z boku myszki gamingowej (niezbędny jest jedynie przycisk regulujący rozdzielczość).

Myszka gamingowa - dodatki dla zaawansowanych 

Osoby zaawansowane w grze lub dysponujące większym budżetem, mogą dodatkowo zwrócić uwagę na kwestię podświetlenia, oplotu kabla, dodatkowych klawiszy i/lub ślizgaczy. Podświetlenie oferowane jest w jednym kolorze lub wielu odcieniach. Wybrane modele myszy gamingowych mogą także pulsować kolorem, lub zmieniać barwę. Przez większość graczy podświetlenie uważane jest zwyczajowo za niezbędny element gamingowego sprzętu i nieoficjalnie opisywane jest jako "niezbędnik", który musi posiadać gamer. W oczach wielu graczy, sprzęt do gier po prostu musi się świecić. Tak już utarło się w kulturze, w przypadku obrazu gracza i to właśnie określa ten trend. Kolorystykę podświetlenia myszki gamingowej warto dobierać do innych sprzętów, które już posiadamy. Oplot kabla zapobiega przed nadmiernym rolowaniem się okablowania, a zwłaszcza przed zniszczeniem. Wybierać można pomiędzy oplotem poliestrowym, który wyróżnia się elastycznością oraz stalowym, który z kolei jest bardziej wytrzymały. Oploty na kabel dostępne są w różnych kolorach, tak więc stanowią nie mniejszy element dekoracyjny myszki gamingowej i stanowiska gracza, jak podświetlenie. Obrazowo mówiąc, jeżeli wykażemy się kreatywnością, komputer może wyglądać jak postać opleciona siecią syntetycznych dredów (co jest opcją dla osób, które cenią rozwiązania alternatywne i nieco ekscentryczne). Dodatkowe klawisze z kolei szczególnie polecane są do rozgrywek MMORPG lub grach typu MOBA. Kolejnym ciekawym udoskonaleniem, które może posiadać myszka gamingowa, są ślizgacze (chodzi o zainwestowanie o mysz, która posiada ich większą liczbę, niż ta, którą wybraliśmy początkowo), zapewniające lepsze poruszanie się myszy po podłożu. By dobrze spełniały swoją rolę, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału, np. teflonu. Wisienką na torcie dla wytrawnego gracza jest zadbanie o design, czyli wyposażenie myszy w estetyczne etui i/lub podkładkę. 

Myszka gamingowa jest produktem, w który warto zakupić, z tego właśnie względu, że jakość i ilość jej funkcji można z powodzeniem dopasować do potrzeb i umiejętności gracza, jak i budżetu. Szeroka gama produktów i możliwość wyboru stopnia zaawansowania sprzętu stanowią dowód, że producenci faktycznie wychodzą graczom na przeciw, a myszka gamingowa nie jest tylko produktem zbędnym, który ma przynieść określone dochody firmom - to faktycznie "niezbędnik" każdego rasowego gracza.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.