partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Full HD czy 4K? Podpowiadamy, jakiego wyboru dokonać

Full HD czy 4K? Podpowiadamy, jakiego wyboru dokonać
Udostępnij

Sprzęt audiowizualny nie stoi w miejscu. Rynek produktów RTV dynamicznie się rozwija, dając użytkownikom coraz lepsze doznania. Telewizory o rozdzielczości 4K powoli stają się standardem, dlatego filmy i gry są przygotowywane z myślą o możliwościach, jakie im dają. Okazuje się jednak, że sam zakup telewizora nie zawsze przynosi widoczne rezultaty. Zobacz, w jakich sytuacjach nie warto przepłacać i nabywać wyższej jakości sprzęt, a w przypadku których użytkowników droższy zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę. Full HD czy 4K? Podpowiadamy, jakiego wyboru dokonać.

Telewizor Full HD – charakterystyka technologii

Telewizor Full HD to sprzęt, który wyświetla obraz w rozdzielczości 1920x1080 pikseli (1080 p). Proporcje obrazu wynoszą 16:9 i składają się na niego aż dwa miliony kolorowych punktów. Sygnał telewizyjny jest nadawany w standardzie HD (a wiele programów jest nawet poniżej jego), zatem w przypadku osób, którym zależy wyłącznie na oglądaniu programu telewizyjnego przy użyciu zwykłej anteny, zdecydowanie optymalnym wyborem będzie telewizorem Full HD. W tej sytuacji nie ma sensu przepłacać za wyższy standard obrazu, którego nie będzie jak wykorzystać. W przypadku osób, które mają pokaźną kolekcję filmów na DVD i kino domowe, na które wydali niemało i wciąż są z niego zadowoleni, podpięcie sprzętu pod telewizor 4K nie da żadnych spektakularnych rezultatów. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zajrzyj do sklepu internetowego https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory/rodzajmatrycy/fullhd.html i porównaj dostępne modele telewizorów pod kątem poszukiwanych cech.

Telewizor 4K – idealny wybór dla graczy

Telewizory wyposażone w matrycę 4K posiadają zdolność do odtwarzania materiału o czterokrotnie większym zagęszczeniu pikseli, w porównaniu z telewizorem z matrycą Full HD. Obraz w tym sprzęcie wynosi 4096x2160 pikseli. 4K na naszych oczach staje się standardem odtwarzania i przetwarzania obrazu. Jego cechą charakterystyczną jest to, że aby dostrzec różnicę jakościową oraz każdy szczegół, warto zasiąść bliżej przed telewizorem (optymalna będzie odległość około dwóch - trzech metrów). Telewizor 4K – czy warto już teraz kupić? Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj. Biorąc pod uwagę, że szalenie popularne platformy typu vod (skrót od video on demand, czyli wideo na żądanie) udostępniają widzom materiały multimedialne w jakości 4K, a także fakt, że twórcy gier wideo również korzystają coraz chętniej z tego formatu, zakup telewizora z matrycą 4K wydaje się być sensowny. Coraz więcej seriali, filmów i programów oferuje odbiorcom tę wysoką jakość.

Telewizor 4K a konsole do gier

Nie inaczej jest z konsolami nowej generacji. Najbardziej znane na świecie sprzęty do gier – Sony Playstation 5 i Xbox Series X – coraz chętniej sięgają po możliwości, jakie daje ta rozdzielczość. Wyższe możliwości graficzne, jakie oferuje ta technologia, nadaje poszczególnym tytułom większej dynamiki i odwzorowania każdego detalu. Dla tych, którzy posiadają już telewizor zdolny do odtwarzania 4K, osobną sprawą będzie zaopatrzenie się w filmy na nośnikach przygotowanych specjalnie pod ten format. Filmy na płytach Blue-Ray nie tylko mogą niemało kosztować, ale także wymagają od użytkownika posiadania odtwarzacza (kina domowego lub konsoli).

Full HD czy 4K – który telewizor lepiej sprawdzi się do gier?

Rozdzielczość telewizora w przypadku nowych konsol ma kluczowe znaczenie względem jakości i wydajności grafiki. Poszczególne tytuły mają swoje osobiste ustawienia, oddzielne do różnych rozdzielczości, które obsługuje telewizor. Oczywiście najlepsze efekty wizualne dojrzymy tam, gdzie obsługiwana jest rozdzielczość 4K. Należy jednak mieć na uwadze, że najczęściej będzie się to wiązało z ustawieniem stałej liczby klatek na sekundę na poziomie 60. Tymczasem telewizory o rozdzielczości HD, choć wyświetlające mniej szczegółów i ostrych krawędzi, mogą pochwalić się większą płynnością, która może wynosić nawet 120 klatek na sekundę. Podsumowując, telewizor o rozdzielczości 4K lepiej sprawdza się w przypadku gier niż jego starszy standard.

Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia?

Mogłoby się wydawać, że im większy telewizor, tym lepiej. Użytkownik musi mieć jednak na uwadze to, że jeżeli zależy mu na pełnym docenieniu jakości obrazu w 4K, oglądający powinien siedzieć względnie blisko ekranu. Użytkownik siedzący zbyt blisko ekranu nie będzie w stanie objąć wzrokiem całego ekranu, a jego oczy będą bardzo szybko się męczyć, próbując nadążyć za dynamicznie zmieniającymi się scenami. Jak zatem dopasować wielkość przekątnej ekranu telewizora do usadowienia kanapy? Zalecenia producentów telewizorów sugerują, że optymalny stosunek przekątnej ekranu do odległości widza powinien wynosić minimalnie dwukrotność, a maksymalnie czterokrotność szerokości ekranu. I tak w przypadku często kupowanego telewizora o przekątnej 55 cali optymalne usadowienie widza względem ekranu powinno wynosić minimalnie 2,2 m, a maksymalnie 4,4 m.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.