partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Jakie cechy powinna mieć dobra brama na posesję?

Jakie cechy powinna mieć dobra brama na posesję?
Udostępnij

Bramy wjazdowe są używane każdego dnia, niekiedy nawet po kilka razy. Stanowią one również swego rodzaju wizytówkę każdej posesji. Wybór odpowiedniego modelu ma więc istotne znaczenie zarówno dla wygody użytkowania, ale też bezpieczeństwa domowników czy wreszcie dla estetyki. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania bramy wjazdowej?

Jaką szerokość powinny mieć bramy wjazdowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję powinna wynosić 2,4 m. Aby jednak zapewnić domownikom wygodę korzystania z wjazdu na działkę warto zdecydować się na jej poszerzenie do nawet 4 metrów. Z jednej strony taka szerokość znacznie ułatwi wygodne manewrowanie autem podczas włączania się do ruchu, a z drugiej zagwarantuje bezpieczny wjazd większym pojazdom. Co prawda na co dzień będą przez nią przejeżdżać auta osobowe, ale w razie dostawy mebli czy opału w bramie musi zmieścić się także samochód dostawczy.

Jakie rodzaje bram mamy do wyboru?

Producenci ogrodzeń oferują zasadniczo dwa rodzaje bram wjazdowych – rozwierane i przesuwne, a wybór konkretnego modelu zależy od preferencji i oczekiwań inwestora. Pierwsze z wymienionych to klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza na wąskich i długich posesjach. Trzeba jednak pamiętać, że po otwarciu skrzydła takiej bramy zajmują nieco przestrzeni na podjeździe.

Przesuwne bramy wjazdowe to z kolei rozwiązanie wybierane chętnie na szerokie działki. Podczas otwierania poruszają się wzdłuż ogrodzenia, dlatego zapewniają znacznie więcej wolnej przestrzeni na podjeździe. Mogą być montowane w prowadnicach, co wymaga nieco więcej pracy podczas montażu i dbania o usuwanie z nich ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać pracę skrzydła. W modelach o konstrukcji samonośnej brama znajduje się kilka centymetrów nad podłożem, dlatego jest wygodniejsza w użytkowaniu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o długości przeciwwagi, a co za tym idzie – konieczności wygospodarowania wzdłuż ogrodzenia odpowiedniej ilości miejsca.

Z automatyką czy bez?

Wyposażenie bramy wjazdowej w napęd to również kwestia preferencji inwestora. Trzeba jednak przyznać, że sterowanie skrzydłem za pomocą nadajnika radiowego to duży komfort, zwłaszcza w chłodne i deszczowe dni. Warto wiedzieć, że napęd nie musi być montowany razem z bramą. Jeśli jednak planujemy w przyszłości wyposażyć skrzydło w automatykę, powinniśmy już podczas zakupów wybrać model fabrycznie przygotowany do zautomatyzowania. Dzięki temu podczas instalacji napędu nie trzeba będzie naruszać powłoki zabezpieczającej i brama nie straci gwarancji.

Do prawidłowego funkcjonowania bramy z napędem konieczne jest wyposażenie jej w automatykę dopasowaną do wagi skrzydła. Najlepiej jest wybrać moc z pewnym zapasem, co zapewni optymalną prędkość otwierania i zamykania bramy nawet przy wietrznej pogodzie czy podczas obfitych opadów śniegu.

Wizualne dopasowanie do ogrodzenia i domu

Wybierając bramę wjazdową na posesję, powinniśmy też zwrócić uwagę na jej design. Miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą zdecydować się na zdobione modele z dekoracyjnymi detalami. Dla zwolenników nowoczesnego wzornictwa ciekawą propozycją mogą zaś być modele o prostej formie i bez elementów ozdobnych. Pamiętajmy też, że brama wjazdowa powinna pasować do ogrodzenia, a także do samego domu.

Podsumowanie

Dobra brama wjazdowa na posesję powinna być wykonana solidnie i zapewniać wygodne użytkowanie. Właśnie dlatego najrozsądniej jest wybrać model sprawdzonej marki, który zagwarantuje funkcjonalność i trwałość, a także bezawaryjność napędu. Wysokiej jakości brama pokryta warstwą zabezpieczającą przed korozją posłuży przez wiele lat bez utraty estetycznego wyglądu. Nie bez znaczenia pozostaje również design dopasowany do domu oraz do ogrodzenia. Jeśli zaś chodzi o rodzaj bramy, należy kierować się własnymi preferencjami oraz wymiarami posesji. Na szerokich działkach świetnie sprawdzają się modele przesuwne, zaś na wąskich dobrym rozwiązaniem będzie brama rozwierana.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.