partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Recepta online – jak działa e-recepta i dlaczego warto z niej korzystać?

Recepta online – jak działa e-recepta i dlaczego warto z niej korzystać?
Udostępnij

W dobie coraz bardziej rozwijającej się technologii wiele dziedzin życia przenosi się do świata Internetu. Także służba zdrowia i farmacja idą z duchem czasu i umożliwiają pacjentom korzystanie z recepty online. Czym jest recepta tego rodzaju? Jak działają takie recepty i dlaczego warto z nich korzystać? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Czym jest e-recepta?
  2. Jak działają e recepty?
  3. Jak zrealizować e-receptę?
  4. Jakie zalety ma e-recepta?

E-recepty NFZ to coraz popularniejszy sposób na otrzymywanie przepisanych leków. Dzięki niej pacjenci mogą uniknąć wychodzenia z domu i stania w kolejkach po receptę. Jak działa e-recepta i dlaczego warto z niej korzystać? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Czym jest e-recepta?

E recepta to nic innego, jak po prostu recepta elektroniczna, którą wystawia lekarz w formie – jak sama nazwa wskazuje – elektronicznej. Jest ona zapisana w systemie informatycznym, do którego dostęp mają zarówno lekarze, jak i pracownicy aptek. E-recepta zastępuje tradycyjną papierową receptę, która często ulegała zniszczeniu lub zgubieniu.

Jeśli interesuje Cię e recepta lekarz online czy taki, do którego udajesz się stacjonarnie, mogą wypisać taki dokument elektroniczny. Nie dostaniesz zatem recepty na papierze. 

Jak działają e recepty?

Aby skorzystać z e-recepty, należy posiadać internetowe konto pacjenta. Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza pacjent może otrzymać e-receptę na przepisane leki. E-recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. W przypadku antybiotyków recepta jest ważna tylko przez 7 dni. Po zrealizowaniu e-recepty pacjent otrzymuje potwierdzenie na swoje internetowe konto pacjenta. A zatem, jeśli potrzebna Ci e-recepta logowanie na koncie pacjenta jest właściwie nieuniknione.

Jeśli jesteś zainteresowany swoją e-receptą logowanie na koncie pacjenta jest proste. Musisz wejść na główną stronę pacjent.gov.pl i zalogować się poprzez profil zaufany, internetowe konto w banku lub za pomocą elektronicznego dowodu osobistego. 

Jak zrealizować e-receptę?

Wystawiona recepta przez Internet jest łatwa do zrealizowania. Jeśli interesuje nas wykupienie leków, które zawiera dana e-recepta kod, to element, który trzeba podać w aptece wraz ze swoim peselem. Po wprowadzeniu e recepty NFZ farmaceuta przekaże Ci wszystko, co zawiera Twoja e-recepta online. Oczywiście za leki, które obejmuje Twoja e recepta online, będziesz musiał zapłacić. W przypadku, gdy lekarz zdecydował się o przepisaniu leku refundowanego, zapłacisz za niego tylko odpowiadającą mu część. Resztę kosztów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jakie zalety ma e-recepta?

Ogólnie recepty online mają wiele zalet. E recepta to nie tylko wygoda, ale także rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki e-receptom nie musisz wychodzić z domu, aby otrzymać receptę od lekarza. Wszystko odbywa się w formie elektronicznej, co pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze na dojazdach. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli interesuje Cię e-recepta realizacja takiego dokumentu musi odbyć się tylko i wyłącznie stacjonarnie. A zatem ominiesz osobistą wizytę u lekarza, ale będziesz musiał udać się do apteki osobiście.

Ponadto e recepta jest bezpieczniejsza dla pacjenta, ponieważ farmaceuci nie muszą już przepisywać danych z papierowej recepty do komputera, co zwiększa ryzyko błędów. W przypadku e-recepty wszystkie dane – w tym także dane pacjenta – są już wprowadzone do systemu. Farmaceuta natomiast odnajduje te informacje za pomocą kodu e-recepty.

Jeśli chodzi o e recepty lekarz ma prawo wpisać na niej praktycznie każdy lek. Nie ma żadnych ograniczeń, taki dokument działa na takiej samej zasadzie jak recepta papierowa. Nie musisz zatem martwić się, że w sposób online nie uda Ci się zdobyć e recepty na wszystkie potrzebne medykamenty.

Pamiętaj jednak, że jeśli interesuje Cię e recepta logowanie, a właściwie rejestracja na internetowym koncie pacjenta jest niezbędne. Koniecznie stwórz tam swój profil, aby mieć dostęp do wszystkich recept wystawionych w formie elektronicznej. Receptę online można zrealizować w dowolnej aptece, a korzystanie z internetowego konta pacjenta jest bardzo intuicyjne.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.