Rodzaje łóżek i ich charakterystyka - co warto wiedzieć?
Drewniane, a może metalowe? Duże, typu king size czy skromniejsze, jednoosobowe? Urządzenie sypialni stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli przychodzi zmierzyć się z wyborem odpowiedniego łóżka. Różnorodność dostępnych modeli może wprowadzać w zakłopotanie, dlatego zanim wybierzesz się na zakupy, poznaj rodzaje łóżek i sprawdź czym się charakteryzują. Łóżko ramowe, czyli klasyka gatunku.
Stabilna rama, a w niej stelaż — tak można opisać pierwszy typ, czyli łóżko ramowe. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość indywidualnego doboru materaca, co pozwala dopasować materiał, rodzaj sprężynowania czy twardość do własnych potrzeb. Rama takiego łóżka może być stalowa lub wykonana z różnych gatunków drewna, jak na przykład dębu czy sosny. Jeśli cenisz sobie nowoczesność, marzy Ci się sypialnia w stylu loftowym czy chcesz zachować optyczną lekkość pomieszczenia, postaw na metalową ramę. Natomiast gdy motywem przewodnim pokoju sypialnego jest rustykalizm czy klimat skandynawski, liczy się dla Ciebie wytrzymałość oraz funkcjonalność, na przykład w postaci przestrzeni na pościel, pomyśl o łóżku drewnianym. Warto także podkreślić, że rama wykonana z drewna jest świetnym wyborem dla alergików — dzięki posiadanym właściwościom antystatycznym, nie przyciąga zbyt wiele kurzu.
Decydując się na łóżko ramowe, możesz także wybrać wersję tapicerowaną, w której płyta meblowa pokryta jest pianką i wybranym materiałem. Jeśli planujesz zakup łózka w typie ramowym, pamiętaj także o dobraniu odpowiedniego materaca. Wśród dostępnych na rynku propozycji na szczególną uwagę zasługują produkty marki Hilding. Wszystkie oferowane materace posiadają prestiżowy certyfikat Oeko-Tex, dzięki czemu masz pewność, że są one wolne od działania szkodliwych dla zdrowia substancji. Szeroką ofertę materacy tego producenta znajdziesz na stronie https://materacejaworzno.eu.
Królewski sen na łóżku kontynentalnym
Kolejny rodzaj to wysokie, tapicerowane łóżko kontynentalne. To, co odróżnia je od ramowego poprzednika, to przede wszystkim wielkość i trzy współgrające ze sobą materace, które znacząco podnoszą komfort snu. Łóżko kontynentalne składa się z podstawy, czyli dolnej skrzyni wypełnionej sprężynami, właściwego materaca sprężynowego oraz materaca nawierzchniowego, tak zwanego toppera. Co więcej, może być także wyposażone w wezgłowie, czyli tapicerowany szczyt górny, który nie tylko staje się elementem dekoracyjnym, ale również pełni praktyczne funkcje, do których należy chociażby ochrona ściany przed zabrudzeniami. Warto także podkreślić, że ze względu na swoją masywność, łóżko to sprawdzi się przede wszystkim w przestrzennej sypialni, którą dzięki swojej obecności zamieni w prawdziwą strefę wypoczynku.
Różne modele w kontynentalnym stylu oferuje między innymi firma Hilding. Jeśli zależy Ci na śnie na najwyższym poziomie, zwróć uwagę na produkt Preppy, który wyróżnia się wśród łóżek tego typu. Jego nowoczesna konstrukcja znacząco podnosi komfort snu, a obecność dodatkowych szuflad w boxach, rozwiązuje problem przechowywania dodatkowej pościeli.
www.youtube.com/embed/SNEzbvSwH6A
Rozkładane łóżka i kanapy jako rozwiązanie dwa w jednym
Metraż domu czy mieszkania nie zawsze pozwala na zakup większego mebla. Jeśli Twoja sypialnia jest jednocześnie salonem, możesz rozważyć rozwiązanie w postaci rozkładanego łóżka czy kanapy. Ich niewątpliwą zaletą jest wielofunkcyjność — w ciągu dnia pozwolą Ci usiąść przy kawie ze znajomymi, a w nocy zamienią się w miejsce do spania. Należy jednak pamiętać, że rozkładana kanapa nigdy nie zastąpi certyfikowanego materaca dobranego dokładnie do naszych potrzeb - wagi, schorzeń czy alergii - i w dłuższym terminie nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Wygodne łóżko na lata
Znając rodzaje łóżek, łatwiej o podjęcie decyzji i wybór odpowiedniego dla siebie modelu. A o czym jeszcze warto pamiętać przed dokonaniem zakupu? Chociażby o dopasowaniu wymiarów mebla do własnych możliwości i potrzeb. Choć w przypadku długości sprawa jest dość prosta, standardowo wynosi 200 cm, tak w kwestii szerokości należy się zastanowić i zapoznać z ogólną zasadą — co najmniej 80 cm dla jednej osoby i minimum 140 cm dla dwóch. Nie zapominaj także o jakości produktu. Łóżko to zakup na długie lata, dlatego warto zaufać renomowanemu producentowi z doświadczeniem, jak na przykład firmie Hilding.