Wybór dobrej polisy OC i AC auta - na co zwrócić uwagę?
Dobrze znane nam wszystkim powiedzenie, że "przezorny zawsze ubezpieczony", doskonale sprawdza się i w tym przypadku. Ubezpieczenie samochodu to niezwykle istotna kwestia i pozwala uniknąć wielu kłopotów. Co warto wiedzieć na temat polisy OC i AC i na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczyciela? 1. Polisy OC i AC: czym są? 2. Czym się kierować przy wyborze OC? 3. Czym się kierować przy wyborze AC? Na rynku dostępnych jest wiele polis OC i AC. Różnią się one od siebie zakresem i warunkami. A zatem skąd mamy wiedzieć, na którą ofertę warto się zdecydować? Oczywiście najważniejsze jest to, by wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Wybór polisy wcale nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać.
1. Polisy OC i AC: czym są?
Zacznijmy od najważniejszej informacji: mianowicie, ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i musi je mieć wykupione każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce (jeśli zaniedbasz tę kwestię, musisz się liczyć z wysoką karą finansową). Dlaczego?
Główną funkcją OC jest ochrona sprawcy wypadku od odpowiedzialności cywilnej. Krótko mówiąc, ubezpieczenie OC chroni sprawcę wypadku lub kolizji drogowej. Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, spowodowanego przez kierowcę, to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie dla poszkodowanych. Warto jednak podkreślić, że z polisy OC nie naprawisz własnego samochodu, jeśli zajdzie taka potrzeba, nie otrzymasz też pomocy na leczenie po wypadku. Dlatego dokupienie odpowiedniego dodatku jest dobrym pomysłem.
Ubezpieczenie autocasco z kolei jest dobrowolną polisą, której wykupienie nie jest obligatoryjne, a opcjonalne. Ubezpieczenie AC stanowi dodatkowe zabezpieczenie, jeżeli dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży twojego samochodu. Zazwyczaj ubezpieczenie OC AC można zakupić w pakiecie, wtedy oferta jest bardziej korzystna finansowo.
2. Czym się kierować przy wyborze OC?
Wiemy już, że wybór ubezpieczenia OC jest obligatoryjny. Pora się zatem zastanowić, czym należy się kierować podczas wyboru ubezpieczenia OC.
Warto podkreślić, że warunki polisy reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce muszą się stosować do jej zapisów. A zatem, niezależnie od tego, na którego ubezpieczyciela się zdecydujesz i ile ostatecznie zapłacisz, otrzymasz taką samą ochronę pojazdu.
Oznacza to, że nie warto przepłacać, wybierając ubezpieczenie oc samochodu. Warto natomiast skorzystać z kalkulatora OC, który znajdziesz tutaj: ubezpieczamy-auto.pl. Korzystając z kalkulatora OC, w kilka minut porównasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i będziesz mógł wybrać najbardziej atrakcyjną finansowo opcję.
3. Czym się kierować przy wyborze AC?
Jeśli chodzi o wybór AC, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W związku z tym, że autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, ubezpieczyciel może oferować produkt w różnych cenach i wariantach. Nie można się zatem kierować wyłącznie kwestiami finansowymi. W tej sytuacji czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, powinien być zakres ochrony.
Decydując się na najtańsze ubezpieczenie AC, możesz liczyć na podstawową ochronę pojazdu. Najprawdopodobniej będzie to ubezpieczeni od szkody całkowitej, pożaru lub kradzieży. Droższe ubezpieczenie AC oznacza większe możliwości. Zapewnia również ochronę od innych zdarzeń, np. działania osób trzecich czy też działania żywiołów.
I w tym przypadku warto wybrać najbardziej dogodną ofertę poprzez kalkulator ubezpieczeń oc ac. To znacznie ułatwi dokonanie właściwego wyboru.