partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do salonu?

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do salonu?
Udostępnij

Aranżacja salonu jest o tyle istotna, że pomieszczenie to stanowi reprezentacyjną część mieszkania. Jest miejscem wypoczynku domowników oraz przyjmowania gości. Dobrze więc, by we wnętrzu na równi z walorami estetycznymi szła funkcjonalność. Czym kierować się przy wyborze wyposażenia do salonu?

Spójność mebli z pozostałym wyposażeniem

Pierwszym kryterium wyboru mebli do salonu powinien być styl wnętrza. Jasno zdeterminowana aranżacja pozwoli łatwiej dobrać wyposażenie pasujące do ogólnej stylistyki pomieszczenia. W przypadku salonów nowoczesnych poleca się sięganie po meble o minimalistycznym wykończeniu. Sprawdzą się tu narożniki o prostej konstrukcji na drewnianych łóżkach, czy sofy do salonu z niskim oparciem i poduszkami. Wnętrza glamour i klasyczne dobrze uzupełnić o przytulne dodatki. Zestawy wypoczynkowe mogą mieć pikowaną tapicerkę wykonaną z weluru, co doda salonowi ciepła. Co z kolorystyką? Tą warto uzależnić od stylistyki pokoju. Salony, w których dominuje szary kolor ścian, dobrze uzupełnić o mebel w intensywnej barwie - niebieskiej, czerwonej, czy zielonej. Kontrastem dla wnętrz pełnych kolorów będą z kolei meble i zestawy wypoczynkowe w odcieniach ziemi i szarości.

Wykonanie mebli pod kontrolą

Planując aranżację salonu trzeba mieć na uwadze okres, na który ta powstaje. Zwykle komody, szafy i zestawy wypoczynkowe kupowane są na lata, a to oznacza, że przy ich wyborze ważna będzie jakość wykonania. Należy odrzucić meble, które już w salonie ekspozycyjnym wyglądają na niestabilne i nietrwałe. Warto unikać także modeli uszczerbionych, porysowanych lub rozprutych. Może być to oznaka słabej jakości i ryzyko szybkiego zużycia po wstawieniu do salonu.

Swoją uwagę warto zwrócić na:

  1. wykończenie mebli - jeśli sofa lub komoda są wykończone niechlujnie, z wystającymi listwami i skrawkami materiału, warto zrezygnować z ich zakupu,

  2. gatunek materiału - w przypadku zestawów wypoczynkowych dobrze wybierać welur lub grubą tkaninę obiciową, która zagwarantuje odporność na rozdarcia; szafy i komody powinny być wykonane z kilkucentymetrowej płyty, co zapobiegać będzie pęknięciom podczas użytkowania,

  3. detale - sposób ich zamontowania w meblach będzie mówił sporo na temat ogólnej jakości wykonania; meble z dobrze przymocowanymi nóżkami, rączkami, czy ozdobami najpewniej posłużą lata.

Co z wielkością mebli do salonu?

Nie bez znaczenia pozostaje dobór rozmiarów mebli do salonu. Wiele zależeć będzie od wielkości samego pomieszczenia. Szafy i komody powinny być pojemne, jednocześnie nie zajmując wiele przestrzeni we wnętrzu. Główną rolę powinny grać tu sofy, fotele i stoły, które dobrać należy według potrzeb i rozmiarów salonu. Posiadacze większych pokojów mogą zdecydować się na duże narożniki, posiadające od 4 do nawet 7 miejsc siedzących. Rozwiązanie to ma dodatkową zaletę - zestaw wypoczynkowy ma zwykle funkcję spania i pojemniki na pościel, czyli przestrzeń do przechowywania pościeli. W mniejszych salonach sprawdzą się zwłaszcza 2-3 osobowe sofy na nóżkach. W miarę możliwości, można dostawić do nich fotele typu "uszak", które udekorują pomieszczenie i dodadzą mu praktycznych walorów.

Planując urządzenie salonu i wybór wyposażenia, na uwadze trzeba mieć wiele kwestii. Poza stylistyką wnętrza ważny jest dobór kolorów, rozmiarów, czy wreszcie jakości mebli. Warto pamiętać, że wybór wyposażenia salonu to decyzja na lata. Dobrze jest wiec ją odpowiednio przemyśleć.

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.