partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu kobylniccy strażacy wyjeżdżali 7 razy do działań ratowniczych. Cztery wyjazdy dotyczyły usuwania skutków czwartkowego załamania pogody.

 
     W czwartek 18 czerwca nad Poznaniem i okolicą przeszła gwałtowna burza połączona z obfitymi opadami deszczu. Pierwszą interwencję tego wieczora kobylniccy strażacy zanotowali ok godz. 21 i dotyczyła ona wypompowania wody, która zagrażała budynkom mieszkalnym z terenu posesji w Kobylnicy. Po zakończeniu działań strażacy z Kobylnicy zostali skierowani do sąsiedniej gminy Czerwonak, gdzie prowadzili działania polegające na wypompowywaniu wody z zalanych posesji oraz budynków głównie w miejscowości Kicin. Strażacy wrócili do remizy krótko przed północą.
    Kolejnego dnia, w piątek 19 czerwca kobylniccy strażacy kontynuowali działania związane z usuwanie skutków burzy. Po godzinie 6 rano strażacy z Kobylnicy zostali wezwani do Uzarzewa, gdzie powalone drzewo blokowało drogę. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali powalone drzewo, które całkowicie blokowało przejazd. Dodatkowym utrudnieniem okazał się fakt, iż drzewo upadając zawisło na linii energetycznej. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dokonali pomiarów pod względem ewentualnej obecności prądu na powalonym drzewie. Strażacy wezwali na pomoc pogotowie energetyczne oraz usunęli gałęzie najdalej od przewodu energetycznego by udrożnić jeden pas drogi. Po przybyciu na miejsce energetyków wyłączono prąd w linii energetycznej i strażacy mogli przystąpić do całkowitego usunięcia drzewa. Działania ratownicze trwały godzinę. Kolejne zgłoszenie tego dnia strażacy otrzymali kilka minut po godzinie 12. Dotyczyło ono zalanej piwnicy w budynku mieszkalnym na terenie Kobylnicy. Po przybyciu na miejsce strażacy ustalili, iż cała piwnica jest zalana a lustro wody jest na wysokości około 1 metra. Ponieważ w zalanej piwnicy znajdował się również główny wyłącznik prądu strażacy musieli wezwać pogotowie energetyczne w celu odłączenia zasilania budynku na przyłączu energetycznym. Po wyłączeniu prądu strażacy przystąpili do pompowania wody. Działania ratownicze zakończono po 2 godzinach.
    Kolejne 3 zdarzenia strażacy z Kobylnicy odnotowali w poniedziałek 22 czerwca. Pierwsze wezwanie miało miejsce kilka minut po godzinie 12 i dotyczyło alarmu pożarowego w budynku Ośrodka Wspierania Rodziny w Kobylnicy. Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, iż przyczyna załączenia się alarmu było wciśniecie Ręcznego Ostrzegania Pożarowego przez jednego z wychowanków ośrodka. Kilka minut przed godzina 16 wpłynęły dwa zgłoszenia jednocześnie. Jedno dotyczyło usunięcia owadów błonkoskrzydłych w Swarzędzu, drugie wyciekającego paliwa z samochodu przy stacji benzynowej w Janikowie. W kilka minut kobylniccy strażacy wyjechali dwoma zastępami do działań ratowniczych. Po przybyciu do Janikowa w przeprowadzonym rozpoznaniu strażacy ustalili, iż ciężarówka wyjeżdżając z parkingu zahaczyła o fundament po reklamie, w wyniku czego doszło do uszkodzenia zbiornika i wycieku paliwa. W zbiorniku było ok. 500 litrów paliwa. Strażacy przystąpili do działań mających na celu ograniczenie wycieku oraz wezwali na miejsce Specjalną Grupę Ratownictwa Chemicznego z JRG-6, która posiada odpowiedni sprzęt do przepompowywania cieczy niebezpiecznych i neutralizacji rozlanego paliwa oraz strażaków z JRG-3. Po ponad 2 godzinach działań paliwo zostało przepompowane do podstawionych zbiorników oraz zebrane z gruntu.  Całe miejsce wycieku zostało zneutralizowane.
 
Źródło: OSP Kobylnica

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.