partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP SWARZĘDZ

WIEŚCI Z OSP SWARZĘDZ
Udostępnij

Interwencje swarzędzkich strażaków w skrócie: - 07.07.2021 - ul. Wrzesińska - odłamana gałąź drzewa - nie stwierdzono zagrożenia - 07.07.2021 - ul. Cieszkowskiego - usuwanie substancji ropopochodnej - 07.07.2021 - ul. Rabowicka - uruchomiony alarm ppoż. - nie stwierdzono zagrożenia - 07.07.2021 - Kobylnica, ul. Poznańska - pożar zapalonego oleju w kuchni - 07.07.2021 - Zalasewo, ul. Pszczelna/Rzepakowa - wyczuwalny zapach gazu - brak zagrożenia - 10.07.2021 - al. H. Błachnio - owady błonkoskrzydłe - 10.07.2021 - Jasin, ul. Wrzesińska - zadymienie powstałe na skutek rozpalenia ogniska - brak zagrożenia.

Szczegółowe opisy wybranych interwencji

W dniu 7 lipca chwilę po godzinie 13.00 strażacy z jednostki OSP Swarzędz zostali zadysponowani do pożaru w jednym z mieszkań w Kobylnicy na ul. Poznańskiej. Po dotarciu na miejsce okazało się, że zapalił się olej w kuchni. Strażakom udało się szybko zneutralizować źródło pożaru, dzięki temu nie doszło do jego rozprzestrzenienia i większych szkód. Na miejscu pracowały także zastępy strażaków z OSP Kobylnica i JRG-3. Cała akcja trwała 40 minut.
Przy okazji tego zdarzenia należy przypomnieć kilka podstawowych informacji odnośnie zachowania w przypadku zapalenia oleju. Przede wszystkim należy zachować spokój oraz jak najszybciej wyłączyć wszystkie palniki. Kolejny krok to likwidacja ognia poprzez jego stłumienie tak, aby odciąć dopływ tlenu, najlepiej przykryć pokrywą. Pamiętajmy, takich pożarów w żadnym przypadku nie gasimy wodą! Do tego typu pożarów możemy za to użyć gaśnicę typu F, czyli gaśnicę pianową. W sytuacji, kiedy ogień jest nie do opanowania we własnym zakresie, bezzwłocznie opuszczamy strefę zagrożoną oraz wzywamy straż pożarną. Jeśli natomiast dojdzie do sytuacji, w której podczas próby gaszenia pożaru zostanie poparzona osoba postępujemy zgodnie z zasadą udzielenia pierwszej pomocy, czyli schładzamy miejsce oparzenia pod bieżącą wodą przez ok 5-10 minut lub do ustąpienia bólu. Przy rozległych oparzeniach należy pamiętać, aby na siłę nie ściągać odzieży, która może być już przyklejona do skóry. Koniecznie wtedy wzywamy pomoc medyczną.

W poniedziałek 12.07.2021 w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu odbyła się próbna ewakuacja. Jej celem było przećwiczenie przez jednostki ochrony przeciwpożarowej scenariusza, który polegał na lokalizacji źródła pożaru, następnie przeszukanie pomieszczeń przez strażaków oraz oddymienie pomieszczeń. Drugim celem było także sprawdzenie zachowania pracowników i petentów Urzędu. Cała ewakuacja została dobrze oceniona przez osoby ją przeprowadzające.

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.