partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Pomoc drogowa zimą - o jakich przepisach nie możesz zapomnieć!

Pomoc drogowa zimą - o jakich przepisach nie możesz zapomnieć!
Udostępnij

Zdarzenia drogowe zimą są szczególnie niebezpieczne. Niska temperatura, oblodzone drogi czy intensywne opady atmosferyczne sprawiają, że dużo łatwiej o niebezpieczne zajście. Warto wobec tego skorzystać z profesjonalnej pomocy drogowej, aby oszczędzić sobie stresu związanego z holowaniem auta. Holowanie samochodu zimą - poznaj obowiązujące przepisy!

Zdarzenie drogowe może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Mowa głównie o usterkach mechanicznych wpływających na sprawność pojazdu. Dlatego pomoc drogowa z Fast-Trans okaże się niezbędna w chłodnych miesiącach roku. W przypadku młodych kierowców duże znaczenie w zachowaniu na drodze ma stres. Gdy zatem dojdzie do zderzenia lub usterki, należy znać podstawowe zasady dotyczące postępowania. W przeciwnym razie będzie wiązać się to ze sporym stresem. 

Aby być zabezpieczonym na wypadek zdarzenia drogowego zimą, należy mieć przy sobie obowiązkowo następujące trzy elementy:

  1. Kable rozruchowe. Pomogą, gdy okaże się, że akumulator uległ rozładowaniu. 
  2. Lina holownicza. Musi być solidna i wytrzymała. Warto zdecydować się na wysokiej jakości materiał syntetyczny. W przypadku nowszych samochodów należy uwzględnić zalecenia producenta. W przeciwnym razie może się przerwać, pogarszając stan samochodu. 
  3. Trójkąt ostrzegawczy. Jego posiadanie jest usankcjonowane prawnie. Musi znajdować się na wyposażeniu samochodu. Ostrzega on kierowców o potencjalnym zagrożeniu wynikającym z wystąpienia zdarzenia drogowego.  

 
Kable rozruchowe, lina holowniczą oraz trójkąt ostrzegawczy - to obowiązkowe wyposażenie samochodu zimą. 

Jak bezpiecznie przygotować samochód do holowania zimą? 

Zdarzenie drogowe zimą może wiązać się z wieloma awariami, które uniemożliwiają samodzielne odstawienie samochodu do najbliższego warsztatu. W tym przypadku konieczne będzie poproszenie o pomoc w holowaniu. Warto pamiętać, że nie wolno holować pojazdów osobowych z automatyczną skrzynią biegów. Podjęcie takiej próby będzie wiązać się z szeregiem uszkodzeń w układzie kierowniczym. 

Do holowania należy się odpowiednio przygotować zgodnie z zaleceniami Kodeksu Ruchu Drogowego. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest rozstawienie w odpowiednim miejscu trójkąta ostrzegawczego. Musi znajdować się po lewej stronie samochodu. Jeśli na zewnątrz jest niesprzyjająca pogoda, wliczając w to opady śniegu lub mżawka, należy dodatkowo włączyć światła. Polskie prawo zakazuje jednak używania świateł awaryjnych podczas holowania, co należy mieć na uwadze. Przed rozpoczęciem holowania należy zaczepić linę w odpowiednim miejscu, które jest ukryte zazwyczaj pod zaślepką. Nie można przeprowadzić tej czynności również, gdy uszkodzenia pojazdu są zbyt rozległe. W tym przypadku należy wezwać profesjonalną pomoc drogową. 


Holowanie to czynność wymagająca znajomości przepisów

Holowanie to czynność, której ustawodawca poświęcił sporo uwagi opracowując Kodeks Ruchu Drogowego. Inne zalecenia, jakie obowiązują, to:

  1. Samochodem holującym musi poruszać się osoba, która ma większe doświadczenie na drodze. Zazwyczaj jest to starszy kierowca. 
  2. Jeśli pojazdu zaangażowanie w czynność holowania zamierzają wykonać manewr drogowy, musi on zostać zasygnalizowany przez dwa samochody (np. kierunkowskazem). 
  3. Holowanie powinno być przeprowadzane na prawym pasie. Co więcej, kierowca holujący musi mocniej naciskać pedał hamulca, aby lina nie została przerwana. 
  4. Czynność ta musi być wykonywana na drogach o mniejszym natężeniu ruchu. Mowa o drogach gminnych i powiatowych. Należy unikać natomiast dróg szybkiego ruchu. 
  5. Samochody zaangażowane w czynność holowania mogą poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/hw obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.
  6. Co do zasady, samochód holujący musi mieć większą masę od holowanego, a odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 3 m (hol sztywny). 

 

Zimą zdecyduj się na profesjonalną pomoc drogową!

Czasami pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy dany samochód rzeczywiście można holować. Wynika to m.in. z zakresu uszkodzeń, jakie zostały odnotowane po kolizji. Jednak nigdy nie warto ryzykować. Grozi to nie tylko ewentualnym mandatem, ale również bezpośrednim niebezpieczeństwem. Wówczas należy zdecydować się na usługi holownicze. Fast-Trans to firma z Poznania, która zawsze wesprze kierowców pomocą. Docieramy na miejsce niezależnie od warunków. Wiemy jak trudno zapanować nad emocjami, gdy na zewnątrz intensywnie pada śnieg, a drogi są oblodzone. Z tej przyczyny jesteśmy dostępni również w święta. Odstawimy samochód do wybranego mechanika w Poznaniu i okolicach. 


Zimą warunki pogodowe są szczególnie trudne, dlatego nie warto ryzykować, lecz zaufać profesjonalnej firmie. 

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem w branży. Posiadamy lawetę, która pomoże w przypadku wystąpienia awarii drogowych. Stawiamy na pierwszym miejscu klienta, a każdą sytuację traktujemy indywidualnie. Wychodzimy z założenia, że nie ma dwóch takich samych zdarzeń drogowych. Po odebraniu przez nas telefonu udzielamy porad i szacujemy, za ile jesteśmy w stanie dotrzeć na miejsce. Gdy kierowca ma wątpliwości dotyczące uszkodzeń, na życzenie możemy pomóc wskazać, który element mógł zostać uszkodzony. 

 

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań 

Pomoc drogowa: 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/kontakt/

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.