partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu kobylniccy strażacy zanotowali 10 wyjazdów do działań ratowniczych. 8 z nich dotyczyło gaszenia pożarów.

   Utrzymująca się susza oraz brak opadów deszczu przyczyniły się do tego, iż w minionym tygodniu strażacy z Kobylnicy zmagali się z plagą pożarów na obszarach leśnych. Na szczęście dzięki wczesnemu zauważeniu pożarów oraz szybkiej i sprawnej akcji strażaków oraz służb leśnych pożary nie miały możliwości objąć dużych powierzchni.
     Pierwszy pożar lasu miał miejsce we wtorek, 21 kwietnia po godzinie 14 w miejscowości Barcinek i objął powierzchnię 200 m 2 . Następnego dnia przed godziną 13 wybuchł pożar lasu w miejscowości Bugaj, który również objął powierzchnię 200 m 2 . Oba pożary gasili strażacy z Kobylnicy i Biskupic. Z totalnym brakiem odpowiedzialności kobylniccy strażacy mieli do czynienia 23 kwietnia w Gruszczynie przy ul. Torfowej kilka minut przed godziną 15. Strażacy z Kobylnicy, Swarzędza i JRG – 3 zostali zadysponowani do zadymienia w Dolinie Cybiny. Po przybyciu na miejsce okazało się, iż właściciel stawów wpadł na pomysł zrobienia porządków wokół stawu przy pomocy ognia. Do rozprzestrzenienia się ognia na rozległe trzcinowisko, które rozciągało się do samego Swarzędza brakowało ok 4 m. Strażacy ugasili palące się trzciny wokół stawu oraz wezwali na miejsce patrol policji. Do kolejnego pożaru lasu strażacy z Kobylnicy zostali zadysponowani w niedzielę przed godziną 18. Palił się las pomiędzy Kobylnicą a Janikowem o powierzchni około 200 m  2 . Działania gaśnicze przy pomocy łopat i jednego prądu wody trwały niecałą godzinę.
     W poniedziałek, 27 kwietnia kobylniccy strażacy wyjeżdżali do czterech pożarów. Pierwsze wezwanie wpłynęło o godzinie 7 rano. Strażacy z Kobylnicy i JRG-3 zostali wezwani do pożaru w zakładzie produkcyjnym na terenie Kobylnicy. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali pożar urządzenia z filtrami od maszyny piaskującej. Urządzenie znajdowało się na zewnątrz hali produkcyjnej jednak dym dostał się do wnętrza poprzez otwarte drzwi oraz przewody wentylacyjne. Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przystąpili do działań gaśniczych równocześnie prowadząc ewakuację pracowników z zadymionej hali. Po opanowaniu pożaru strażacy przystąpili do oddymiania hali oraz sprawdzenia przewodów wentylacyjnych przy pomocy kamery termowizyjnej czy ogień nie rozwijał się wewnątrz kanałów. Działania ratownicze trwały godzinę. Kilka minut przed godzina 12 w Kobylnicy znów rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Tym razem kobylniccy strażacy w sile dwóch zastępów zostali zadysponowani do pożaru lasu w miejscowości Tuczno. Już podczas dojazdu z daleka było widać dym unoszący się nad lasem co zwiastowało, iż pożar zdążył się już rozprzestrzenić.  Po dotarciu na miejsce strażacy z Kobylnicy i Pobiedzisk rozpoczęli działania gaśnicze przy pomocy czterech prądów wody oraz łopat i tłumic. Po 30 minutach strażakom i służbom leśnym udało się opanować pożar i rozpoczęło się żmudne dogaszanie pogorzeliska. W celu zaopatrzenia wozów bojowych w wodę strażacy zbudowali na pobliskim jeziorze punkt czerpania wody co znacznie ułatwiło i przyspieszyło akcję gaszenia pożaru. Działania gaśnicze zostały zakończone po trzech godzinach akcji. Przed godziną 21 kobylniccy strażacy zastali wezwani do Mechowa, gdzie doszło do pożaru lasu przy drodze z Mechowa do Wierzenicy . Po przybyciu na miejsce strażacy zastali leśniczego, który już prowadził działania gaśnicze przy pomocy hydronetki. Pożarem objęte było 50 m  poszycia leśnego. Strażacy rozpoczęli działania gaśnicze przy pomocy jednego prądu wody. Podczas gaszenia pożaru w Mechowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy i krzaków przy tej samej drodze, ale w okolicy Wierzenicy. Natychmiast w to miejsce został przekierowany drugi zastęp z Kobylnicy, który po przybyciu na miejsce potwierdził pożar trawy i krzaków na powierzchni około 30 m .  Działania gaśnicze trwały ponad godzinę.
     Ponadto, strażacy z Kobylnicy prowadzili działania związane z obsługa osób znajdujących się w kwarantannie oraz rozprowadzaniu maseczek dla seniorów z terenu Gminy Swarzędz.
 
Źródło: OSP Kobylnica

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.