partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA

WIEŚCI Z OSP KOBYLNICA
Udostępnij

W minionym tygodniu kobylniccy strażacy wyjeżdżali do działań 14 razy. 7 wyjazdów związanych było z pomocą humanitarną dla uchodźców z Ukrainy, a pozostałe 7 wyjazdów było do działań ratowniczych.

     29 marca w godzinach rannych strażacy z Kobylnicy, Swarzędza i JRG-3 zostali wezwani do pożaru na ul. Wilkońskich w Swarzędzu. Po dodarciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, iż na jednej z posesji pali się budynek gospodarczy, w którym składowany był opał. Zagrożony był budynek mieszkalny. Działania strażaków polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się budynek oraz w obronnie budynku mieszkalnego i żywopłotu z tui. Po opanowaniu pożaru strażacy zaczęli usuwać spaloną zawartość oraz przelewać i dogaszać pojedyncze zarzewia ognia. Szybkie działania ratownicze nie dopuściły do rozprzestrzenienia się ognia. Działania ratownicze trwały godzinę. Kolejny pożar tego samego dnia miał miejsce po godzinie 16 w Wierzenicy. Na miejsce pożaru udały się dwa zastępy z Kobylnicy. Po dotarciu na miejsce w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że przy drodze do Wierzenicy na długości około 50 m pali się trawa. Strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru przy pomocy jednego prądu wody. Działania ratownicze zakończono po 30 minutach.

    31 marca po godzinie 7 rano strażacy z Kobylnicy i JRG-3 zostali wezwani do wypadku drogowego w miejscowości Janikowo na wysokości ul. Helikopterowej. Po dotarciu na miejsce strażacy ustalili, iż doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna z osób uskarżała się na dolegliwości. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej oraz neutralizacji rozlanych płynów i osunięciu rozbitych samochodów na pobocze drogi. Po przybyciu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego poszkodowana została przekazana ratownikom. Działania ratownicze trwały godzinę. Okoliczności zdarzenia ustalała przybyła na miejsce policja.

     Sobota 2 kwietnia to kolejne dwa wyjazdy do działań ratowniczo-gaśniczych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce po godzinie 13 i dotyczyło ułamanego pokaźnego konaru, który blokował przejazd ul. Katarzyńską w Gruszczynie. Strażacy po dotarciu na miejsce przystąpili do działań i przy pomocy pilarki spalinowej pocięli i usunęli złamany konar drzewa. Działania ratownicze trwały 30 minut. Drugie zdarzenie tego dnia miało miejsce przed godziną 18 i dotyczyło pożaru trawy w Dolinie Cybiny pomiędzy Uzarzewem Huby a Uzarzewem. Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z Kobylnicy oraz zastęp z Biskupic. Po dotarciu na miejsce strażacy ustalili, iż pali się trawa i krzaki w trudno dostępnym terenie, gdzie nie będzie można dotrzeć pojazdami pożarniczymi, a pożar przy silnym wietrze rozprzestrzenia się w kierunku trzcinowiska przy Jeziorze Uzarzewskim. Część strażaków rozpoczęła trudną akcję gaśniczą w terenie bagiennym przy pomocy tłumic by nie dopuścić pożaru na pobliskie trzcinowisko, a pozostali strażacy budowali około 200 metrową linię gaśniczą. Praktycznie rzutem na taśmę udało się doprowadzić linie gaśnicze i opanować pożar. Po opanowaniu pożaru strażacy rozpoczęli dogaszanie i przelewanie pogorzeliska. Działania ratownicze trwały ponad godzinę. Spaleniu uległa trawam krzaki i trzciny na powierzchni około 3 tys. metrów kwadratowych.

    W piątek 1 kwietnia po godzinie 14 kobylniccy strażacy zostali zadysponowani do pożaru trawy i krzaków w miejscowości Wierzonka. Po dotarciu na miejsce strażacy zastali pożar trawy, który zaczął obejmować drzewa na dwóch posesjach. Działania gaśnicze prowadzili już mieszkańcy. Strażacy natychmiast rozpoczęli działania gaśnicze by opanować pożar oraz nie dopuścić by objął całkowicie pobliskie drzewa. Po opanowaniu pożaru strażacy rozpoczęli proces dogaszania pogorzeliska. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę. 

     W poniedziałek 4 kwietnia kilkanaście minut przed godziną 18 kobylniccy strażacy zostali wezwani do Janikowa na ul. Ogrodniczą, gdzie w wyniku silnych podmuchów wiatru została zerwana linia energetyczna. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali zerwaną linię, która blokowała wjazd na jedną posesję oraz leżała na terenie drugiej posesji. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia na miejsce pogotowia energetycznego. Działania ratownicze trwały niecałą godzinę. Podczas powrotu do bazy pomiędzy Janikowem Górnym a Janikowem Dolnym strażacy zauważyli leżącego na polu mężczyznę. Po przeprowadzonym rozpoznaniu strażacy ustalili, iż mężczyzna jest pod wpływem alkoholu z objawami wyziębienia. Strażacy powiadomili Straż Miejską oraz podjęli działania mające na celu poprawienie komfortu cieplnego mężczyzny. Po przybyciu na miejsce Straży Miejskiej mężczyzna został przekazany pod opiekę strażników. 

Źródło: OSP Kobylnica

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.